قرارداد مشاوره پروژه شهر فرودگاهی امام (ره) شنبه با شرکت هلندی امضا می شود | اتاق خبر
کد خبر: 302711
تاریخ انتشار: 26 آذر 1394 - 02:11
مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از امضای قرارداد اجرای پروژه شهر فرودگاهی با مشاور کارفرمای هلندی در شنبه هفته آینده و افزایش ظرفیت سالیانه این فرودگاه به 30 میلیون مسافر تا پنج سال آینده خبر داد.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از امضای قرارداد اجرای پروژه شهر فرودگاهی با مشاور کارفرمای هلندی در شنبه هفته آینده و افزایش ظرفیت سالیانه این فرودگاه به 30 میلیون مسافر تا پنج سال آینده خبر داد.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «محمود نویدی» افزود: شنبه هفته آینده قرارداد اجرای پروژه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با شرکت «ناکو» هلند امضا می شود.
به گفته او، شرکت ناکو بزرگ ترین شرکت مشاور دنیا در حوزه طراحی فرودگاه و شهر فرودگاهی به شمار می رود و تاکنون بیش از 600 فرودگاه و شهر فرودگاهی در دنیا را طراحی کرده است.
این شرکت در یک مناقصه بین المللی به عنوان مشاور کارفرما، با قرارداد اولیه پنج ساله برای اجرای شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) انتخاب شد.
مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) افزود: شرکت ناکو به عنوان مشاور کارفرمای پروژه شهر فرودگاهی بررسی های لازم را انجام می دهد و نقشه های طراحی را هدایت و اجرا می کند.
به گفته او، در مرحله نخست اجرای پروژه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، ظرفیت مسافری این فرودگاه به 30 میلیون مسافر در پنج سال آینده افزایش می یابد و تا پیش از پاییز سال آینده این پایانه به بهره برداری می رسد.
همچنین ساخت پایانه مسافری «ایران شهر» با ظرفیت پذیرش سالیانه 20 میلیون تا 22 میلیون مسافر، از دیگر پروژه های تعریف شده در مرحله نخست به شمار می رود که شرکت ناکو در حال آماده کردن مدارک به منظور برگزاری مناقصه جذب سرمایه گذار است.
نویدی بازسازی پارکینگ ها و ساخت باند دوم این فرودگاه را جزء دیگر پروژه های تعریف شده نام برد و افزود: این باند تا یک سال و نیم آینده به بهره برداری می رسد.
بازسازی پایانه کنونی فرودگاه امام خمینی (ره) و ساخت بخشی از منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی شهر فرودگاهی از دیگر پروژه های مرحله نخست است که تا پیش از دی ماه آغاز می شود.
مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) افزود: با توجه به مکان یابی منطقه آزاد تجاری در فرودگاه امام (ره)، ساخت این منطقه در آغاز با گستره 1500 هکتار در دستور کار قرار می گیرد و سپس ساخت منطقه ویژه اقتصادی به مساحت 2500 هکتار آغاز می شود.
نویدی افزود: طبق ماده 166 قانون برنامه پنجم توسعه، منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه امام (ره) به شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و وزارت راه و شهرسازی تعلق دارد.
به گفته او، مقدمه ثبت شرکت های منطقه آزاد تجاری چیده شده است.
نویدی گفت: یکی از مزیت های شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) این است که به هیچ روی از سایر شهرهای فرودگاهی دنیا الگوبرداری نشده است.
فرودگاه بین المللی حضرت امام خمینی (ره) برای پذیرش و اعزام سالیانه چهار میلیون مسافر آماده شد اما هم اکنون سالیانه نزدیک به هشت میلیون مسافر از این پایانه بین المللی جابجا می شود و قرار است با ساخت دو پایانه دیگر ظرفیت این فرودگاه به 30 میلیون مسافر در سال برسد.

منبع: ایرنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید