قطعنامه ای برای حل بحران سوریه | اتاق خبر
کد خبر: 303127
تاریخ انتشار: 28 آذر 1394 - 17:11
قطعنامه شورای امنیت،شبیه پیشنهاد ایران برای حل بحران سوریه است
قدرت های بزرگ روزجمعه 27 آذردر نیویورک برای دستیابی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه که یک طرح بلند پروازانه آمریکا و روسیه را در خصوص سوریه و حل وفصل سیاسی تایید می کند،‌گردهم آمدند.

 اتاق خبر-قدرت های بزرگ  روزجمعه 27 آذر در نیویورک برای دستیابی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه که یک طرح بلند پروازانه آمریکا و روسیه را در خصوص سوریه و حل وفصل سیاسی تایید می کند،‌ گردهم آمدند. 17 وزیر امور خارجه از جمله وزیران امور خارجه آمریکا،‌ روسیه،‌ ایران،‌ عربستان سعودی و سه سازمان چند جانبه مانند سازمان ملل، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب برای سومین بار از پایان اکتبر در درون گروه بین المللی حمایت از سوریه در چارچوب روند دیپلماتیک وین که چهارم اکتبر نقشه راهی را برای سوریه تدوین کردند ،‌ گردهم آمدند.

 

قطعنامه شورای امنیت،شبیه پیشنهاد ایران برای حل بحران سوریه

در پی تصویب قطعنامه مربوط به سوریه در شورای امنیت سازمان ملل، بخش عمده مطالب امروز مطبوعات و رسانه های جهان به موضوعات مربوط به سوریه اختصاص یافته است. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» اظهارات جان کری، وزیر خارجه آمریکا را درباره تصویب این قطعنامه بازتاب داده که گفته ایران، روسیه، اتحادیه عرب و جمعاً بیست کشور متعهد شدند طبق اصولی که مشخص شده است، به جلو حرکت کنند.خبرگزاری «آسوشیتدپرس» اظهارات جان کری، وزیر خارجه آمریکا را درباره تصویب این قطعنامه بازتاب داده که گفته ایران، روسیه، اتحادیه عرب و جمعاً بیست کشور متعهد شدند طبق اصولی که مشخص شده است، به جلو حرکت کنند. همچنین گذار سیاسی و دیگر موارد ذکر شده در قطعنامه طبق چارچوب زمانی و کاری معینی که بر آن تاکید شده است، صورت گیرد. وی همچنین قطعنامه جدید شورای امنیت درباره سوریه را بسیار نزدیک و شبیه به پیشنهادهای ایران برای حل بحران سوریه خواند و گفت: «اکنون زمان آن فرا رسیده است که سخنان گفته شده در چهار سال گذشته را با اقدامات همسان کنیم».

قدرت های جهانی در وین همچنین در باره لزوم با قدرت هدف قرار دادن داعش و حل و فصل سریع بحران سوریه به منظور مهار کردن پیامدهای تروریسم در منطقه و سایر نقاط جهان، توافق کردند.

 

شکل گیری تفاهم میان روسیه و آمریکا

 

در همین رابطه خبرگزاری «شین هوا» نیز در مطلبی به نشست قدرت های جهانی و منطقه ای نیویورک برای حل و فصل بحران سوریه پرداخته و می نویسد این نشست، حاکی از شکل گیری تفاهمی میان روسیه و آمریکا بر سر موضوع سوریه است که به تازگی به وجود آمده است. . طی این نشست در نیویورک، قدرت های جهانی تلاش می کنند شکاف هایی را کاهش دهند که مدت هاست مانع دستیابی به راه حلی در سوریه شده اند. یکی از این مشکلات، مسئله ریاست جمهوری سوریه است.طی این نشست در نیویورک، قدرت های جهانی تلاش می کنند شکاف هایی را کاهش دهند که مدت هاست مانع دستیابی به راه حلی در سوریه شده اند. یکی از این مشکلات، مسئله ریاست جمهوری سوریه است.

این یکی از مسائل دشواری است که شکاف ها را بین اردوگاه های آمریکا و روسیه افزایش می دهد. به عقیده برخی تحلیلگران، در پی مجموعه ای از وقایع تروریستی اخیر در مناطق مختلف جهان، اظهارات اخیر جان کری تغییری در موضع آمریکاست و درک و تفاهم جدیدی را بین روسیه و آمریکا نشان می دهد.

 

اعتراض شدیدالحن ظریف به اتهام اردن نسبت به سپاه پاسداران

در همین نشست گروه‌هاي حامي سوريه که صبح جمعه در هتل پالاس نيويورک آغاز شد، بدون دستيابي به نتيجه اي مشخص پايان يافت.نخستين ساعت اين شست به جدال دو طيف اصلي اين نشست يعني عربستان و حاميان غربي و عربي آن و ايران و روسيه از سوي ديگر گذشت.موضوع بخش نخست نشست نيز توافق بر سر فهرست گروه‌هاي معارض و تروريست در معرکه پنج ساله سوريه بود که پيش از اين اردن براي تهيه آن تعيين شده بود.

در فهرستي که وزير امور خارجه اردن به نشست نیویورک ارائه کرد، نام 157 گروه فعال در عرصه سوريه و از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران آورده شده بود. در فهرستي که وزير امور خارجه اردن به اين نشست ارائه کرد، نام 157 گروه فعال در عرصه سوريه و از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران آورده شده بود .

محمد جواد ظريف به محضد اطلاع از اين اقدام اردن، در واکنشي شديد به همتاي اردني خود، از اين اقدام آنها ابراز شگفتي و تعجب کرد.

 

دیدار ظریف و کری در نیویورک

بامداد روز شنبه محمدجواد ظریف و همتای آمریکایی‌اش جان کری در نیویورک با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار که بدون حضور خبرنگاران انجام شد محور اصلی مذاکرات این دو دیپلمات ایرانی و آمریکایی همان‌طور که پیش از این اعلام شده بود، اجرای برجام بود.

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید