تظاهرات معدنچیان در انگلیس به دنبال بسته شدن آخرین معدن زغال سنگ این کشور | اتاق خبر
کد خبر: 303344
تاریخ انتشار: 29 آذر 1394 - 12:49
هزاران معدنچی و خانواده های آنها روز شنبه به دنبال بسته شدن آخرین معدن زیرزمینی زغال سنگ انگلستان، در منطقه یورکشایر غربی به تظاهرات پرداختند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا،آخرین معدن فعال زیرزمینی زغال سنگ انگلستان در منطقه «یورکشایر شمالی» روز جمعه گذشته به دلیل آنچه مقرون به صرفه ندانستن بهره برداری از این گونه معادن عنوان شده است، تعطیل شد.
به گفته منابع انگلیسی، با تعطیل شدن این معدن زغال سنگ که به معنای پایان یک عصر از صنعت زغال سنگ در انگلستان به شمار می آید، صدها فرصت شغلی در منطقه یورکشایر شمالی نیز از دست رفت .با تعطیل شدن این معدن زغال سنگ که به معنای پایان یک عصر از صنعت زغال سنگ در انگلستان به شمار می آید،
تارنمای روزنامه گاردین روز شنبه نوشت : معدنچیان در تظاهرات روز شنبه که از مرکز شهر 'نوتینگلی ' در یورکشایر شمالی، به سمت کلوپ اجتماعی معدنچی ها صورت گرفته علیه حزب محافظه کار شعار دادند و خواستار حمایت از صنعت زغال سنگ انگلستان شدند. 
به نوشته گاردین، یوته کوپر نماینده پارلمانی حزب کارگر نیز در جریان این تظاهرات گفت حضور پرشمار مردم در این حرکت اعتراضی نشانگر حمایت گسترده از جامعه معدن کاران انگلستان به شمار می آید.
روزنامه گاردین نوشت: سخنرانان در جریان این حرکت اعتراضی خواستار حمایت دولت انگلستان از صنعت رو به زوال معدن در این کشور شدند.
انگلستان در نظر دارد تا سال 2025 میلادی اکثر نیروگاه های حرارتی کشور که با زغال سنگ کار می کنند را نیز تعطیل کند.
در دهه نخست و 20 میلادی یعنی اوج فعالیت معادن زغال سنگ و تولید فولاد، حدود یک هزار معدن در شمال انگلستان، در اسکاتلند و ولز فعالیت داشتند و یک میلیون و 200 هزار نفر را به کار گرفته بودند.
اوج تولید زغال سنگ انگلیس مربوط به سال 1913 میلادی است که 287 میلیون تن گزارش شده است که تا اواخر دهه 50 این تولید انبوه اما در مقیاس کمتر همچنان ادامه می یابد.
اما کاهش شدید تولیدات زغال سنگ در انگلیس همزمان با افزایش استفاده از سایر منابع انرژی و واردات زیاد زغال سنگ در بیش از سه دهه گذشته صورت می گیرد.
براساس گزارش های رسمی ، در سال 1981 تولید زغال سنگ انگلیس در حدود 125 میلیون تن در سال بوده است و این رقم در سال گذشته میلادی به کمتر از 20 میلیون تن رسید.
این درحالی که است که براساس گزارش های یادشده، میزان واردات این کشور از سال 1981 میلادی که در حدود صفر بوده ، در سال گذشته نزدیک به 40 میلیون تن بوده است.
در حال حاضر علاوه بر معادن زغال سنگ در انگلیس، صنعت فولاد این کشور نیز در حال فاصله گرفتن از سال های پرفروغش است.
براساس گزارش های تایید شده در ماه های اخیر بیش از 3 هزار و 300 نفر از شاغلین در صنعت فولاد انگلیس بیکار و یک هزار و 700 نفر دیگر در معرض خطر بیکاری قرار گرفته اند. 
با توجه به این وضعیت، در چند مدت اخیر، از هر شش نفر شاغل در صنعت فولاد انگلیس یک نفر به صف بیکاران پیوسته است. 
براساس آمارهای موجود درحالی که حاضر (2015) قریب به 30 هزار نفر در صنعت فولاد انگلیس مشغول به کار هستند و این در حالی است که در سال 1970 میلادی این رقم 280هزار نفر بوده است. 
اتحادیه های کارگری نیز در این میان از دولت انگلیس درخواست کرده اند برای نجات صنعت فولاد این کشور دخالت کند.
براساس آمارهای رسمی تولید فولاد سالانه انگلیس در سال 1997 میلادی بیش از 18 میلیون تن بوده و این رقم در سال گذشته میلادی به حدود 12 میلیون تن کاهش یافته است. 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید