افت ۵۰ درصدی تولید سنگ در سال جاری | اتاق خبر
کد خبر: 303644
تاریخ انتشار: 30 آذر 1394 - 14:44
عضو انجمن سنگ با بیان اینکه رکود موجود در صنعت کشور تشدید شده است، گفت: تولید صنعت سنگ در سال جاری حدود 50 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

اتاق خبر: امیر فتاحی اظهار داشت: طی ماه‌های اخیر رکود بخش صنعت شدید‌تر شده و اندک تقاضای موجود در بازار نیز کاهش یافته است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی با بیان اینکه تولید صنعت سنگ‌ حدود 50 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، افزود: در چنین شرایطی به دلیل تحریم‌ها، بازار مناسبی برای صادرات نیز در اختیار نداریم.

فتاحی توضیح داد: قطع روابط بانکی و گمرکی با بازارهای جهانی باعث شده تا صادرات محصولات صنعتی از جمله سنگ تقریباً متوقف شود و در این شرایط بازار داخلی کشش لازم را برای مصرف سنگ داشت، اما رکود در ساخت و ساز باعث کاهش نیاز بازار داخل نیز شده است.

فتاحی تصریح کرد: به این ترتیب، بازار داخل نیز کشش تولیدات بیشتر را ندارد و نمی‌تواند مشکل کاهش صادرات را برای واحدهای تولیدی جبران کند.

وی با بیان اینکه صادرات سنگ از حدود 5 سال پیش رو به کاهش بوده است، گفت: برخی تولیدکنندگان سنگ، این محصول را به بازار کشورهای دیگر از جمله آمریکا صادر می‌کردند اما قیمت مناسب در بازار داخلی و تقاضای موجود در کشور باعث شد تا صادرات کاهش یابد و بازار داخل جایگزین آن شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر که بازار داخل راکد است، تولیدکنندگان با مشکل عرضه روبرو هستند زیرا بازارهای صادراتی را از دست داده‌اند و در نتیجه بازاری برای عرضه محصولاتشان در اختیار ندارند.

عضو انجمن سنگ تأکید کرد: اگر تحریم‌ها برطرف شود، تقاضای مناسبی از طرف کشورهای اروپایی، عربی، آمریکا و استرالیا برای خرید سنگ ایران وجود خواهد داشت و امکان صادرات این محصول فراهم می‌شود.

وی از تلاش برخی شرکت‌های تولیدکننده سنگ برای بازاریابی و صادرات تولیداتشان خبر داد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید