کاهش نرخ سود به نام خروج از رکود به کام بانک‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 303704
تاریخ انتشار: 30 آذر 1394 - 14:17
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه تقاضای فعالان اقتصادی برای دریافت تسهیلات به منظور انجام تعهدات قبلی‌شان به بانک‌ها زیاد است،گفت: با کاهش نرخ سود سپرده، بانک سود کمتری به سپرده‌گذاران خود می‌دهد و مابه‌التفاوت بیشتری از فاصله سود تسهیلات و سپرده به د

اتاق خبر: سید بهاءالدین حسینی هاشمی با اشاره به کاهش نرخ سود بازار بین بانکی به 21.5 درصد، اظهارداشت: کاهش نرخ سود بین بانکی یکی از مولفه‌های مهم در تعیین نرخ سود بانکی است، اما باید دید که آیا با نرخ 21.5 درصد چقدر در بازار بین بانکی معامله می‌شود.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی افزود: اگر روند کاهش نرخ سود بین بانکی ادامه یابد دیگر بانک‌ها در این بازار منابع عرضه نمی‌کنند زیرا می‌توانند با نرخ بالاتر به مشتری تسهیلات دهند.

این کارشناس بانکی با اشاره به وجود حدود 900 هزار میلیارد تومان نقدینگی،گفت: چه میزان از این نقدینگی در بازار بین بانکی مبادله می‌شود؟ اگر سهم نرخ در بازار بین بانکی هم‌اکنون قابل توجه نیست، نمی‌توان استنباط کرد کاهش نرخ سود بازار بین بانکی تاثیر جدی بر کاهش هزینه تامین مالی بانک‌ها خواهد داشت.

حسینی هاشمی ادامه داد: آیا بانک‌ها عقل کمی دارند که به سپرده‌گذار سود بالا می‌دهند؟ خیر؛ پس به دلیل اینکه در کسری نقدینگی قرار دارند، سود سپرده بالا را پیشنهاد می‌کنند.

وی با بیان اینکه اگر با این روش نرخ سود سپرده کاهش یابد، در فقط واقع سود سپرده‌گذاران کاهش می‌یابد، گفت: اما وقتی تقاضا برای تسهیلات بالاست نرخ سود تسهیلات کاهش نخواهد یافت.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: کسری منابع بانکی، کمبود اعتبارات خارجی و مطالبات معوق موجب شده تقاضا بالاتر از عرضه باشد؛ نرخ سود تعادلی که عرضه و تقاضا را بهینه می‌کند هم‌اکنون حدود 28 درصد است.

وی با تاکید بر اینکه تعدیل نرخ سود تسهیلات با کاهش نرخ سود سپرده در شرایط فعلی بعید است، گفت: به فرض اینکه نرخ سود سپرده کاهش یابد، بانک سود کمتری به سپرده‌گذاران خود می‌دهد و مابه‌التفاوت بیشتری از فاصله سود تسهیلات و سپرده به دست می‌آورد.

حسینی هاشمی افزود: بنابراین در نهایت سهامداران بانک‌ها سود بیشتری به دست می‌آورند، به نام خروج از رکود به کام بانک‌ها.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود کاهش نرخ تورم به 14.3 درصد و وجود رکود در بخش‌های اقتصادی چگونه تقاضا برای دریافت تسهیلات بالاست، گفت: بسیاری از فعالان اقتصادی در حالت ورشکستگی قرار دارند و به همین دلیل اینها برای بازپرداخت تعهدات خود مجبور به دریافت تسهیلات با نرخ بالا هستند.

وی ادامه داد: کارفرما باید دستمزد کارگر و مواد اولیه‌ای که قبلا خریداری کرده را بدهد؛ برای اینکه چک‌ برگشت نخورد باید پول تهیه کند. تعداد چک‌های برگشتی در یک سال اخیر به شدت افزایش یافته است.

حسینی هاشمی با بیان اینکه تنگنای مالی بانک‌ها و عدم توان پاسخگویی به تقاضای تسهیلات بستر نامناسبی برای کاهش نرخ سود است، تصریح کرد: یکسان‌سازی نرخ ارز، خصوصی‌سازی به معنای واقعی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی سه برنامه‌ای است که اقتصاد کشور را از وضعیت فعلی به تدریج خارج خواهد کرد.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید