تا صنعت به‌دنبال یارانه و رانت‌ باشد، تعامل صنعت و دانشگاه محقق نمی‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 303745
تاریخ انتشار: 30 آذر 1394 - 17:29
رئیس اتاق بازرگانی ایران:
اتاق رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: مادامی که تحقیق و کار دانشگاهی پاسخگوی مشکلات بخش صنعت نباشد و صنعت هم به‌دنبال کسب یارانه و رانت‌ باشد، تعامل صنعت و دانشگاه محقق نمی‌شود.
اتاق خبر - محسن جلال‌پور در سومین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه که پیش از ظهر امروز در محل دانشکده ادبیات دانشگاه خوارزمی با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد، با اشاره به اینکه امید است برگزاری چنین همایش‌هایی به نقطه روشن خود دست یابد، اظهار داشت: باید حلقه مفقوده در راستای تعامل صنعت و دانشگاه از طریق برگزاری این دسته از مراسم‌ها شناسایی و مشکلات موجود در این بخش برطرف شود.

وی با بیان اینکه پایه‌گذاری این همایش در استان یزد شکل گرفت که خوشبختانه خروجی‌های خوبی نیز در برداشت: افزود: متاسفانه علی رغم وجود ظرفیت‌های فراوان در دانشگاه و صنعت کشور تا کنون به نقطعه مطلوبی در این بخش به سبب عدم همکاری دو طرفه بین این دو حوزه دست نیافته‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه از ظرفیت بالای علمی دانشجویان و نیروی انسانی موجود در کشور تا کنون به نحو احسن به منظور تقویت بنیه اقتصادی کشور استفاده نشده است، خاطرنشان کرد: فاصله علم و اقتصاد در کشور ما غیرقابل توصیف است.

وی با اشاره به سند چشم‌انداز ترسیم شده برای کشور و بیان اینکه در برخی بخش‌ها نظیر علم بیشتر از حد انتظار پیشرفت داشته‌ایم، تصریح کرد: در بخش اقتصاد و صنعت بر اساس همین سند چشم‌انداز پیشرفت مطلوبی را شاهد نبوده‌ایم.

وی با بیان اینکه تمدن جمهوری اسلامی بسیار فراتر از حد تصور است به نحوی که این کشور بیش از 6 هزار سال سابقه دانشگاهی در دوره‌های مختلف را تجربه کرده است، اظهار داشت: باید مسائل و مشکلات زیر بنایی کشور به منظور بهبود روابط و تعامل صنعت و دانشگاه برطرف شود.

جلال‌پور بیان کرد: کشور ما در بخش اقتصاد به مولفه‌های گوناگونی نظیر بهره‌وری، کیفیت، نوآوری، خلاقیت و غیره نیاز دارد که تاکنون به این موارد توجه جدی صورت نگرفته از طرفی باید از توسعه‌های دولتی و نفت‌محور فاصله بگیریم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: مادامی که تحقیق و کار دانشگاهی پاسخگوی مشکلات بخش صنعت نباشد و صنعت نیز به دنبال کسب یارانه و رانت‌ باشد، مشکلات این حوزه برطرف نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد بستر تعامل صنعت و دانشگاه به اجبار و نه اختیار در حال فراهم شدن است، افزود: باید در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری قدم برداشت و ظرفیت عظیم علمی کشور با بخش صنعت پیوند برقرار کند.

منبع: تسنیم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید