سفارش دکل به چینی‌ها ۲۰ سال پس از خودکفایی ایران | اتاق خبر
کد خبر: 303853
تاریخ انتشار: 1 دی 1394 - 12:05
رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع دریایی با اشاره به سفارش خرید دکل به چینی‌ها، ۲۰ سال پس از خودکفایی ایران در ساخت دکل، گفت: یکی از نگرانی‌های ما واگذاری فعالیت‌های بندری به بازنشسته‌های وزارت راه است.

اتاق خبر: محمدسعید سیف در هفدهمین همایش صنایع دریایی با اشاره به مزیت‌های دریا برای کشور، اظهار کرد: طی سال‌های مختلف از دو سه دهه رشد حمل و نقل دریایی شروع شده و ادامه داشته و پیش‌بینی می‌شود این رشد دو برابر رشد اقتصادی دنیا باشد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی با اشاره به این‌که 400 میلیون نفر در کشورهای بدون دسترسی به آبهای آزاد وجود دارد که برای ایران ظرفیت بسیار خوبی است بیان کرد:‌اهمیت منابع نفت و گاز در آبهای عمیق یکی دیگر از مزیت‌های دریاست، در خشکی‌ در دو دهه اخیر برداشت نفت روند ثابتی را طی کرده است.

وی با اشاره به ضرورت توسعه صنایع دریایی افزود: در طراحی و ساخت سازه‌های دریایی تقریبا 100 درصد خودکفا هستیم و در عرف معلوم در مقایسه با صنایع دیگر این بخش جایگاه خوبی دارد، در بحث کشتی‌سازی شناورهای متعددی با ظرفیت 100 هزار تن تا شناوری کوچک در کشور ساخته شده است. اگر هم تاخیراتی در ساخت کشتی وجود دارد باید این مسئله آسیب شناسی شود.

وی با تاکید بر این‌که زنجیره تامین در بخش دریایی می‌تواند اشتغال جدید در بخش صنایع دریایی و سایر بخش‌های صنعتی به وجود آورد،‌ بیان کرد:  علی رغم بی مهری‌ها به صنایع دریایی رتبه  11 دنیا را در اختیار داریم، در سال 2014 شیب رشد فعالیت‌های ما از بسیاری کشورهای اروپایی از جمله فرانسه بالاتر بود، با توجه به اقدامات و برنامه‌های در دست اجرا پیش بینی می‌شود در سال 2015 میلادی جزو 10 کشور برتر علمی دنیا قرار گیریم.

رئیس انجمن صنایع دریایی در ادامه با اشاره به این‌که 30 هزار شناور در کشور ثبت شده است، بیان کرد:‌  بر اساس پیش‌بینی انجام شده با احتساب سکوهای حفاری یک بازار حدود 5 میلیارد دلاری تا سال 1404 در کشور خواهیم داشت که حدود 3 میلیارد دلار را برای کشتی‌سازی خواهیم داشت، این میزان چند برابر ظرفیت موجود صنایع دریایی کشور است و باید از ارزش‌افزوده موجود استفاده کنیم.

سیف با اشاره به نگرانی‌های موجود در بخش دریایی گفت: یکی از نگرانی‌ها در بخش دریایی واگذاری فعالیت‌ها به بازنشسته‌های وزارت راه و شهرسازی است که امیدواریم با توجه به پیگیری‌های وزیر راه و شهرسازی فعالیت‌های بندری در راستای دستیابی به سهم قابل توجه کشور در بخش صنایع دریایی به بخش‌های خصوصی واقعی واگذار شود.

وی با اشاره به خرید و سفارشات مختلف کشتی بدون توجه به قوانین به خارجی‌ها، افزود: 20 سال پیش سکوی جک آپ در کشور بومی سازی کرده و ساختیم که با حضور رهبر معظم انقلاب هم به بهره‌برداری رسید. این در حالی است که پس از 20 سال ساخت این نوع سکو را به چینی‌ها سفارش داده‌ایم و ادعا می‌کنیم که امکان ساخت این مدل سکو در کشور وجود ندارد!

وی با اشاره به این‌که صدرا از افتخارات صنعت دریایی بوده است،‌ تصریح کرد: انتظار داریم که این کشتی‌سازی به بخش خصوصی واقعی واگذار شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید