تلاش چین برای تصویب قانون ضد تروریسم | اتاق خبر
کد خبر: 303860
تاریخ انتشار: 1 دی 1394 - 12:09
ساعاتی پس از اعلام نام یکی از افراد باسابقه امنیتی چین به عنوان نخستین کمیسر ضد تروریسم، منابع رسمی پکن از بررسی پیش نویس «قانون ضد تروریسم» در مجلس این کشور خبر دادند.

 

به گزارش اتاق خبر ،این نخستین قانون ضدتروریسم است که در چین نوشته می شود. بررسی این قانون بلافاصله پس از آن اعلام کرد که دولت چین، «لیو یوئه جین» 56 ساله به عنوان نخستین کمیسر ضد تروریسم برگزید.
«لیو» مهمترین فرد در مبارزه با مواد مخدر از سال 1980 میلادی تاکنون بوده، حالا به عنوان نخستین کمیسر ضد تروریسم در تلاش خواهد بود تا مانع از گسترش فعالیت گروه های جدایی طلب در این کشور شود.
خبرگزاری رسمی چین (شین هوا) نوشت: قانونگذاران چینی از امروز - سه شنبه - روند بررسی پیش نویس قانون ضد تروریسم در پرجمیت ترین کشور دنیا را آغاز می کنند.
این پیش نویس که به گفته منابع رسمی چینی، در دو حوزه تامین امنیت داخلی و تثبیت امنیت بین المللی در حال بررسی است، برای مطرح شدن در نشست عمومی کنگره ملی خلق چین که در ماه های آینده برگزار خواهد شد، در حال آماده سازی است.
«شین هوا» نوشت: در بررسی های صورت گرفته روی متن این پیش نویس، تغییرات مهمی در آن اعمال شد که از آن جمله می توان به ورود واژه «تروریسم» به دایره لغات قانونگذاران چینی و ارائه تعریفی از این مفهوم اشاره کرد.
بنا بر پیش نویسی که در اختیار برخی رسانه های چینی قرار گرفت، قانونگذاران این کشور از هر گونه فعالیتی که با استفاده از ابزار خشونت آمیز، خرابکاری، تهدید یا ایجاد ارعاب اجتماعی و با اهداف سیاسی یا ایدئولوژیک صورت گیرد و منجر به تضعیف امنیت عمومی کشور شود یا به نقض حقوق شخصی و به هدر رفتن اموال عمومی و خصوصی و همچنین آسیب به ارگان های دولتی یا بین المللی منجر شود، با عنوان «فعالیت تروریستی» یاد کرده است.
در بیانیه ای که کمیته دائمی قانونگذاران چینی در کنگره ملی خلق چین منتشر کرد، آمده است که در ارائه تعریف جدید از پدیده تروریسم، منویات سازمان همکاری شانگهای، کنوانسیون جهانی مبارزه با تروریسم و همچنین اعلامیه جهانی سازمان ملل متحد مدنظر قرار گرفته شده است.
در پیش نویسی که پیشتر در ماه فوریه منتشر شده بود، اشاره ای به حقوق شخصی و اموال خصوصی یا فعالیت های سیاسی و ایدئولوژیک نشده بود.
به نوشته روزنامه «چاینا دیلی» در پیش نویس جدید قانون «ضدتروریسم» تاکید شده است: جمهوری خلق چین با هر گونه افراط گرایی که منجر به دامن زدن به نفرت عمومی، خشونت، تحریف آموزه های دینی و مباحثی از این دست شود، مخالف است و در راستای نابودی بنیان ایدئولوژیک تروریسم عمل خواهد کرد.
در بندی جداگانه از این پیش نویس خطاب به سازمان ها و ارگان های دولتی و غیردولتی تاکید شده که هیچ نهادی نباید به انتشار اطلاعات جعلی مربوط به مسائل تروریستی مبادرت ورزیده یا به انتشار اخبار و اطلاعات فعالیت های تروریستی که ممکن است منجر به الگوبرداری و تقلید دیگران شود، اقدام کند.
رسانه های چینی روز گذشته اعلام کردند که این کشور با انتخاب یکی از مهره های مهم امنیتی و کلیدی خود برای فعالیت های ضد تروریستی، به تلاش ها برای مقابله با گروه های افراطی ابعاد تازه ای بخشیده است.
در سال های اخیر چندین عملیات تروریستی در مناطق مختلف چین بخصوص در استان مسلمان نشین «سین کیانگ» در شمال غرب چین به وقوع پیوسته که در اثر آن، شماری کشته و مجروح شدند.
بعد از اقدام تروریستی و حمله افراد سیاهپوش به شماری از مردم در ایستگاه قطاری در جنوب غرب این کشور که دو سال پیش منجر به مرگ 29 چینی شد، دولت تصمیم گرفت تدابیر ضد تروریستی را تشدید کند.
دولت چین اعتقاد دارد گروه های جدایی طلب در سین کیانگ در پی تاسیس دولت مستقلی تحت عنوان «ترکستان شرقی» هستند. به همین خاطر نیروهای امنتیتی این کشور از دو سال گذشته عملیات وسیعی را ضد گروه استقلال طلب ترکستان شرقی آغاز کرده و صدها نفر را در این رابطه دستگیر کرده است.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید