تاثیر افزایش نرخ بهره در امریکا بر اقتصاد جهان | اتاق خبر
کد خبر: 303896
تاریخ انتشار: 1 دی 1394 - 12:19
اتاق خبر بررسی کرد:
تنها ساعتی پس از اعلام افزایش نرخ بهره بازارهای جهانی شاهد نوسانات بسیار شدید بود و بدون جهت گیری مشخص نوسان داشت.

اتاق خبر: فدرال رزور امریکا پس از ده سال نرخ بهره را افزایش داد؛ فدرال رزرو چهارشنبه هفته گذشته با اکثریت آرا نرخ بهره در امریکا را بالا برده و پیش بینی می شود که در سال آینده هم بین دو تا سه بار دیگر این نرخ را مورد بازنگری قرار داده و بالاتر ببرد.

 

بهبود وضعیت تولید، وضع خوب بخش ساختمان و نرخ پایین بیکاری ازجمله دلایلی بود که فدرال رزرو را به این نتیجه رساند که نرخ بهره را از ۰/۲۵ به۰/۰۵ افزایش دهد.

 

تنها ساعتی پس از اعلام افزایش نرخ بهره بازارهای جهانی بدون جهت گیری مشخص شاهد نوسانات بسیار شدید بودند.

 

با اینکه از مدتها پیش افزایش نرخ بهره در امریکا قابل پیش بینی بود و اکثر بازارها از این افزایش مطلع بودند اما از ساعتی قبل از انتشار خبر تا چندین ساعت پس از اعلام آن بازارها  بدون هدف بالا و پایین می‌رفت تا اینکه بعد از ۴ساعت بازار جهت درست و قابل پیش‌بینی خود را پیدا کرد و شاخص دلار رو به افزایش گذاشت و ارزهای مقابل دلار، ازجمله یورو و پوند به شدت کاهش یافتند.

 

اتفاقی که افتاده تحلیلگران را بر آن داشته تا پیش‌بینی های خود را برای سال ۲۰۱۶م تغییر بدهند. به زعم کارشناسان در شرایط فعلی امکان دارد صادرات این کشور به دلیل بالا بودن نرخ دلار در مقابل بسیاری از ارزهای معتبر جهان کاهش یابد.

 

در ضمن بنا بر اظهارات یلن، رییس فدرال رزرو امریکا، بالا بردن نرخ بهره به معامله‌گران و سیاست‌گذاران اقتصادی نشان می‌دهد که وضع اقتصادی امریکا رو به بهبود است.

 

رای‌گیری به‌عمل‌آمده در کمیته بازار آزاد فدرال رزرو نشان می‌دهد افزایش نرخ بهره از سال ۲۰۱۵م به بعد به‌تدریج در حال افزایش خواهد بود.

 

افزایش بهای دلار امریکا در بازارهای جهانی به راحتی انجام نمی‌شود و با موانع جدی مواجه است، ولی یک مسئله را نمی‌توان انکار کرد که در سال ۲۰۱۶م دلار امریکا همچنان پول پرقدرتی در بازارهای جهانی خواهد بود و به همین دلیل نرخ ارزهای دیگر همانند پوند و یورو و ارز کشورهای کالاپایه در سال ۲۰۱۶م قدرت افزایش را نخواهند داشت.

 

طبق پیش بینی ها طلا و نفت همچنان در نرخ‌های پایین در بازارهای جهانی معامله خواهند شد و چشم‌انداز خیلی روشنی در سال آینده میلادی برای آنها وجود ندارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید