مقدمات سفر رییس جمهوری چین به ایران در حال انجام است | اتاق خبر
کد خبر: 304019
تاریخ انتشار: 2 دی 1394 - 09:55
یک مسئول وزارت امور خارجه چین سفر قریب الوقوع «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به ایران را در گسترش همکاری ها و توسعه مناسبات راهبردی دو کشور با اهمیت دانست و گفت: مقدمات سفر رئیس جمهوری چین به ایران انجام شده است.

 

 

به گزارش اتاق خبر ،«دنگ لی» مدیر کل سیاسی در امور آسیای غربی و شمال آفریقای وزارت امور خارجه چین که روز سه شنبه میزبان یک گروه خبری اعزامی از ایران بود، بدون اشاره به تاریخ دقیق این سفر، انجام آن را در آینده حتمی دانست و یادآور شد که مقدمات سفر «شی» در دست اجرا است.
وی گفت که ایران و چین دو شریک دیرینه هستند و تحقق این سفر برای دولت پکن و شخص «شی جین پینگ» رئیس جمهوری اهمیت ویژه ای دارد.
به گفته این مقام سیاسی چین، گسترش همکاری ها در زمینه های زیربنایی و انرژی و نیز اعتماد متقابل میان دو کشور با انجام این سفر بیش از پیش خواهد شد و سفر پیش رو می تواند فرصت های مناسبی برای دو کشور و رسیدن به اهداف مورد نظر فراهم سازد.
«دنگ» همچنین تصریح کرد که اقتصاد چین و ایران مکمل یکدیگر هستند و همکاری های میان دو کشور نیز قائل به زمان و مکان خاصی نیست، بلکه این همکاری ها دارای افق دوردست و روشنی است که ما همواره به دنبال آن بوده ایم.
مقام سیاسی چین به ایده «یک کمربند - یک جاده» اشاره و تاکید کرد که ایران «شریک راهبردی» چین در
طرح جاده ابریشم است.
او با ابراز خرسندی از حل موضوع پرونده هسته ای ایران و اجرای «برنامه جامع اقدام مشترک»، شرایط پیش رو را برای ایران، با توجه به داشتن منابع عظیم طبیعی و انسانی بسیار درخشان توصیف کرد و از آمادگی پکن برای انتقال تجربیات صنعتی با شرایط مناسب به ایران خبر داد.
«دنگ لی» چین را مناسب ترین شریک تجاری ایران در حوزه های مختلف بویژه صنعتی و اقتصادی دانست و گفت: دو کشور به سمت آینده ای در حال حرکت هستند که اطمینان دارم این همکاری ها عمیق تر و همانند یک زنجیر به یکدیگر متصل خواهد شد.
وی تصریح کرد که چین بزرگترین مصرف کننده انرژی و ایران بزرگترین تولید کننده نفت و گاز جهان است و پیش بینی ما این است که با برداشته شدن کامل تحریم ها، همکاری ها و برنامه های دو کشور در این زمینه با گسترش بیشتری همراه باشد.
مقام وزارت امور خارجه چین در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تروریسم و پیامدهای ناشی از این پدیده شوم در سطح منطقه خاورمیانه و جهان اشاره کرد و تاکید کرد که دو کشور می توانند در این زمینه همکاری های خوبی داشته باشند.
مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه چین ادامه داد: مبارزه با تروریسم نیازمند یک عزم جهانی و اراده بین المللی است و دو کشور ایران و چین با توجه به لطماتی که تروریسم دیده اند، قادرند نقشی مهم و ارزنده در این مبارزه بین المللی ایفا کنند.
وی تاکید کرد که تروریسم و افراطی گری مرز نمی شناسد و هیچ ربطی نیز به مذهب و ملیت خاصی ندارد. تروریسم امروزه به طور نگران کننده در نقاط مختلف دنیا همانند یک ویروس خطرناک در حال رشد است که ضرورت همبستگی و هماهنگی کامل کشورها و پیدا کردن راهکاری مناسب برای نابودی آن از هر حیث ضروری است.
«دنگ لی» گسترش همکاری های رسانه ای میان دو کشور را یادآور شد و اعلام کرد که تبادل نظر و تجربیات رسانه ای می تواند در بسیاری از زمینه ها مفید باشد.
او گفت: این همکاری ها بدون شک در تقویت همکاری های فی مابین، اعم از سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نقش غیرقابل انکاری دارد.
مدیرکل سیاسی در امور آسیای غربی و شمال آفریقای وزارت امور خارجه چین همچنین به برنامه های گسترده برخی از رسانه های غربی اشاره کرد که با انتشار اخبار و گزارش های نامناسب سعی دارند تاثیراتی منفی بر اذهان جوانان ایرانی و چینی بگذارند و در همین راستا گسترش همکاری های رسانه ای دو کشور را خواستار شد.
هیات رسانه ای ایران متشل از مسئولان، دبیران و سردبیران خبرگزاری صدا و سیما، باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه های همشهری و قانون، پایگاه اطلاع رسانی «الف» و خبرگزاری های فارس و ایسنا به دعوت انجمن خبرنگاران کشور چین به این کشور سفر کرده اند.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید