راه اندازی خط تولید کمباین با مشارکت ایران و روسیه | اتاق خبر
کد خبر: 304053
تاریخ انتشار: 2 دی 1394 - 11:35
معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از امضای تفاهم نامه ای برای راه اندازی خط تولید کمباین، با مشارکت بخش خصوصی ایران و روسیه خبر داد و گفت: این تفاهم نامه در حاشیه مراسم افتتاح گفتمان تجاری صنعتی روسیه – ایران به امضا رسید.

اتاق خبر: محسن صالحی نیا افزود: خط تولید کمباین در خاک ایران و در استان البرز راه اندازی خواهد شد.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی گفت: براساس این تفاهم نامه، کمباین های در اندازه های متوسط و بزرگ برای برداشت محصول گندم و محصولاتی از این دست تولید خواهد شد.
معاون امور صنایع وزیر صنعت افزود: پیش از این، سرمایه گذاری این طرح توسط طرح شرکت ایرانی انجام شده و زیرساخت های خط تولید از نظر ماشین آلات و تجهیزات فراهم شده است.
وی گفت: مشارکت طرف روس بیشتر در زمینه انتقال فناوری است؛ تولید کمباین در ایران با سهم حداقل 50 درصدی قطعات ایرانی آغاز می شود و به تدریج این سهم افزایش می یابد.
صالحی نیا اضافه کرد: قرار است محصولات تولیدی این مجموعه در بازارهای داخلی و همچنین بازارهای خارجی عرضه شود.
مراسم گفتمان تجاری صنعتی روسیه – ایران دوشنبه این هفته با حضور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و دنیس مانتوروف وزیر تجارت و صنعت فدراسیون روسیه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد و در حاشیه آن، تفاهم نامه مشارکت بخش های خصوصی ایران و روسیه در راه اندازی خط تولید کمباین به امضا رسید.
همچنین در حاشیه گفتمان تجاری صنعتی روسیه – ایران، نمایشگاه ملی روسیه نیز در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شده که امروز به کار خود پاین می دهد.
در این نمایشگاه، نزدیک به 100 شرکت فعال در زمینه های انرژی، صنایع هوایی، مهندسی حمل و نقل، ماشین های کشاورزی، مهندسی صنایع سنگین و تجهیزات دارویی و پزشکی حضور دارند.
وزیر صنعت پیش از این حجم واردات ایران از روسیه را حدود 700 میلیون دلار و حجم صادرات به این کشور را حدود 300 میلیون دلار بیان کرد و درباره تراز منفی 400 میلیون دلاری در روابط تجاری پارسال با روسیه گفت: در روابط تجاری خود با روسیه به دنبال ایجاد تعادل در میزان صادرات و واردات هستیم.

کلید واژه ها :
نظرات
وحید ریاحی
| |
2015-12-23 21:51:02
در مورد تنظیم قرار داد شرکت مشترک یا СП باید حواستان به قرارداد مشارکت و قید درصد سهام طرف ایرانی باشد که حد اقل 51% سهام به طرف شرکت ایرانی باشد تا کفه ترازو به سمت شرکت ایرانی باشد.نکته دوم در تنظیم قرارداد حتماً قید شود که مدیر عامل و حسابدار شرکت مشترک باید توسط شریک ایرانی تعیین و ابقاع شوند( به دلیل جلوگیری از سوء استفاده های آتی) و نیز حسابرسی سالانه هم توسط شرکتهای حسابداری ایران انجام پذیرد، در بند تعیین حَکَم هم باید محاکم قضایی ایران و وزارت صنایع معرفی و نوشته شود در قرار داد.
میتوان مبحث سرمایه گذاری مجدد 30% از سود سالانه را نیز در قرار داد گنجاند و از همه مهمتر مبحث صادرات محصولات تولیدی به کشورهای ثالث حتماً با ذکر نام کشورها در قرار داد نوشته شود و اضافه شود که در بازده زمانی 20 ساله خود روسیه حق صادرات مستقیم به این کشرها را ندارد.تمامی این مطالب را میتوان با ظرافت و به زبان روسی در متن قرارداد گنجاند و بعلاوه دهها مطلب دیگر که خود شرکتهای روسیه موقع قرارداد بستن با دیگر شرکتها از آنها به نفع خود بهره میبرند را میتوان بر عکس نمود تا به نفع شرکت ایرانی تمام شود و از طرفی هم مقایر با قوانین آنها نباشد.
با تشکر
وحید ریاحی
ADS
ADS
پربازدید