ایران آماده انجام مبادلات تجاری به ریال با روسیه است | اتاق خبر
کد خبر: 304093
تاریخ انتشار: 2 دی 1394 - 11:31
رئیس بانک مرکزی ایران در دیدار با نمایندگان روسی در تهران گفته است ایران مقدمات لازم برای انجام مبادلات بین ایران و روسیه با ارزهای ملی را فراهم کرده است.

اتاق خبر: ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران روز گذشته در دیدار با هیأت‌های روسی در ایران گفته است ایران آمادگی دارد تا معاملات تجاری خود با روسیه را با ریال انجام دهد.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی افزود: ایران مقدماتی را برای تأسیس بانک مشترک با روسیه برای تسهیل تجارت بین دو کشور و با ارزهای ملی فراهم کرده است.

سیف همچنین افزود: تهران و مسکو نیاز به ایجاد سازوکاری برای اتصال به سیستم بانکی هستند.

وی همچنین تاکید کرد: برای ارتقای مبادلات تجاری دو کشور تأسیس چنین بانکی ضروری است.

رئیس بانک مرکزی گفت: کمیته ویژه‌ای باید بین ایران و روسیه برای شناسایی موانع موجود که مانع از توسعه وروابط بانکی دو جانبه می‌شود، تشکیل شود.

وی همچنین گفت: تیم فنی هم باید شکل بگیرد تا ساز و کارهایی برای فراهم کردن خط اعتباری بین ایران و روسیه شکل گیرد.

پیش از این مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه گفته بود: تهران و مسکو روی طرحی کار می‌کنند که مبادلات تجاری خود را با ارزهای دو کشور انجام دهند.

سفیر ایران در روسیه همچنین از تاسیس بانک مشترک هم خبر داده بود.

80 نفر از هیئت تجاری روس از دیروز در تهران هستند تا مبادلات تجاری خود را با ایران افزایش دهند پیش از این قرار بود تفاهمنامه‌ای برای صادرات مرغ و گوشت و محصولات غذایی به روسیه منعقد شود.

 

کلید واژه ها :
نظرات
وحید ریاحی
| |
2015-12-23 22:08:23
در بحث سیستم بانکی، سیستم بانکی روسیه سیستم بانکی بسته میباشد و جابجایی نقدی پول دارای شرایط خاصی میباشد و به همین دلیل ایجاد بانک مشترک اشتباه است و تمامی نقل و انتقالات به طور مستقیم تحت کنترل آنها قرار خواهد گرفت.بهترین و عقلانی ترین راه ایجاد شعبه در آن کشور ( داچرنی پردیرداتیه) میباشد تا اگر خدای ناخواسته در آینده مشکلی بوجود آمد بلافاصله یکطرفه میتوان بانک را تعطیل کرد و منابع مالی را به ایران باز گرداند و در ثانی در پایان هر سه ماه و یا پایان هر سال (طبق قوانین خود روسیه) داچرنی بانک میتواند بدون هیچ محدودیتی سود بانک را به شعبه سرپرستی ارسال کند ، ولی زمانی که بانک مشترک باشد بر طبق قوانین بانکی روسیه برداشت سود طرف شریک تابع شرایطی سخت و دست و پا گیر است و گاهی اوقات سوخت شدن سود ( به طریقی کاملاً قانونی).بنابر این ایجاد بانک مشترک حرکتی نادرست با ریسک فراوان است و ایران نیز باید مانند بقیه کشورها در روسیه داچرنی بانک تاسیس نماید تا در آینده خواب پریشان نبیند.
با تشکر
وحید ریاحی
ADS
ADS
پربازدید