آغاز صادرات صنایع لبنی ایران به فدراسیون روسیه | اتاق خبر
کد خبر: 304151
تاریخ انتشار: 2 دی 1394 - 16:01
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: صادرات صنایع لبنی ایران در پی انعقاد تفاهمنامه همکاری دو جانبه به فدراسیون روسیه آغاز شد.

اتاق خبر: جمال الدین جاویدی روز چهارشنبه در آیین تودیع مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی افزود: صادرات این محصولات با سفر رئیس فدراسیون روسیه به ایران و انعقاد این تفاهمنامه آغاز شده است .
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی ادامه داد: صادرات مرغ تولید داخل نیز با رفع برخی از مشکل ها در تولید این محصول از دو ماه آینده به کشورهای فدراسیون روسیه آغاز می شود.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی بیان کرد: هم اکنون حدود 50 تا 55 میلیون راس دام سبک، پنج تا شش میلیون راس دام سنگین در کشور وجود دارد که سازمان دامپزشکی با انجام معاینه ها و تزریق واکسن وظیفه حفاظت از این دام ها را برعلیه انواع بیماری های مشترک و جلوگیری از انتقال این بیماری ها به انسان را برعهده دارد.
دکتر جاویدی ادامه داد: بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، یک هزار و 709 نوع بیماری انسانی شناخته شده و 156 بیماری نوپدید در جهان وجود دارد که به ترتیب 49 و 74 نوع از این بیماری ها از دام به انسان منتقل می شود.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با یادآوری نظارت همه جانبه سازمان دامپزشکی بر تولید محصول های غذایی کشور افزود: از ابتدای امسال تا کنون یک میلیارد قطعه جوجه ریزی زیر نظر سازمان دامپزشکی در 22 هزار واحد مرغداری انجام شده و از 27 هزار واحد دامداری واز 9 هزار واحد پرورش آبزیان و 744 کارخانه تولید خوراک دام بازرسی به عمل امده است.
دکتر جاویدی افزود: همچنین بازرسی از 158 هزار مرکز عرضه محصول های دامی، 75 کشتارگاه صنعتی، 304 کشتارگاه سنتی، 250 کشتارگاه طیور و 23 هزار خودروی حمل و نقل مواد خوراکی از دیگر اقدام های این سازمان در سال جاری بوده است.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: با اقدام های نظارتی و مایه کوبی دام ها، انواع بیماری دامی در هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 31 درصدی و بیماری VHS در استخرهای پرورش ماهی های قزل آلا نیز کاهش 64 درصدی داشته است.
جاویدی افزود: سال گذشته 28 میلیون دام علیه بیماری های مختلف واکسینه شدند که این رقم در شش ماه نخست امسال به 32 میلیون دام افزایش یافته است.
مدیر کل جدید دامپزشکی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: این استان با تولید سه هزار و 240 تن شیر، 52 هزار تن گوشت قرمز، 54 هزار تن پای مرغ، 34 هزار تن تخم مرغ، 33 میلیون قطعه بچه ماهی و 13 میلیون قطعه ماهیان زینتی به ترتیب رتبه سیزدهم، هفتم، نهم، هشتم، دوم و سوم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.
محسن شانقی افزود: استان مرکزی با دارا بود 23 کارخانه تولید محصول های دامی بیش از 100 نوع محصول دامی را تولید و جزو پنج استان برتر کشور در این زمنیه قرار دارد.
وی ادامه داد: استان مرکزی در هشت ماهه امسال 441 تن پا و پنجه مرغ، چهار هزار و 930 تن تخم مرغ، چهار هزار و 941 تن مرغ منجمد، 530 تن خوراک و مکمل طیور، 256 هزار قطعه ماهی زینتی و شش میلیون قطعه کرم خاکی صادرات داشته است.
مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی با یادآوری شیوع بیماری VHS در کشور گفت: این استان مرکزی با وجود فعالیت گشترده در این حوزه و کسب مقام دومی هیچ گونه کانون بیماری در واحدهای تولیدی خود نداشته است.
مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: امسال با وجود شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در هفتاد قله اراک که حیات وحش استان را با تهدید مواجه کرده بود این اداره کل با کمک اداره کل محیط زیست و واکسیناسیون 90 هزار راس دام در این منطقه موفق شد این بیماری را کنترل و از افزایش تلفات آن جلوگیری کند.
در این نشست از خدمات دکتر علی رضایی نژاد قدردانی و دکتر محسن شانقی به عنوان مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی معرفی شد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید