انتشار کتابی در مورد «ریزگردها و میکرو ارگانیسم‌ها» | اتاق خبر
کد خبر: 304521
تاریخ انتشار: 4 دی 1394 - 22:34
کتاب «ریزگردها و میکرو ارگانیسم‌ها» نوشته‌ دکتر رامین عزتی منتشر شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا ، این کتاب نوشته‌ رامین عزتی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه خوارزمی است که از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز منتشر شده است.

کتاب «ریزگردها و میکرو ارگانیسم‌ها» شامل هفت فصل است که فصل اول به تعریف بیابان، انواع و ویژگی‌های آن می‌پردازد. در فصل دوم به ریزگرد، تاریخچه و منابع عمده تولید ریزگرد در جهان پرداخته شده است. فصل سوم درباره‌ گسترش ریزگرد در خاورمیانه و ایران است. فصل چهارم به علم میکروبیولوژی، طبقه‌بندی باکتری‌ها و زیستگاه‌های میکروبی اشاره دارد. در فصل پنجم به واکنش شیمیایی گرد و غبار در ابر، انواع باکتری و قارچ موجود در خاک پرداخته شده است. در فصل ششم، انواع روش‌های نمونه‌برداری مورد اشاره قرار گرفته است و در فصل هفتم اختلالات در انسان، اختلالات تنفسی و سایر بیماری‌های مرتبط با ریزگردها به رشته تحریر درآمده است.

در مقدمه‌ این کتاب آمده است: «در جهان امروز به علت اهمیت پراکنش ریزگردهای معلق در اتمسفر و اثرات جانبی آن، نمی‌توان به راحتی این گونه آلاینده را نادیده گرفت؛ چرا که سالانه با انتشار میلیاردها تن ریزگرد و انتقال آن به اقصی نقاط جهان، مشاهده بیماری‌های تنفسی، قلبی عروقی، میگرن‌های مزمن و بیماری‌های چشمی و پوستی اجتناب‌ناپذیر بوده، در قبال این معضلات، رشد و نمو گیاهان، شادابی محیط زیست پس از بارش باران‌های حاوی ریزگرد و انتقال مواد معدنی موجود در این گونه ریزگردها به عنوان ریزمغذی‌های طبیعی جزء نتایج مطلوب این انتشار است».

نظرات
ADS
ADS
پربازدید