برای آبادانی ایرانی اسلامی باید به دور از افراط عمل کرد | اتاق خبر
کد خبر: 304614
تاریخ انتشار: 5 دی 1394 - 06:58
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باید برای آبادانی ایران اسلامی به دور از افراط و تفریط عمل کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر سید حسن قاضی زاده هاشمی در سومین روز از سفر خود به جنوب سیستان و بلوچستان در جمع دانشجویان دانشگاه ولایت ایرانشهر اظهار داشت: به دور از نگاه افراطی می توان ظرفیت ها و توانمندی ها را آشکار و پویا کرد.

وی افزود: برنامه ریزی ها باید به گونه ای باشد که بتوانیم توانمندی ها را با همدلی و همراهی رشد دهیم، در این راه سیستان و بلوچستان می تواند به عنوان الگو مطرح شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: روزگاری نه چندان دور، در دوران قبل از انقلاب بخش اعظم پزشکان فعال در این خطه از کشورهای خارجی مشغول به کار بودند که به برکت انقلاب اسلامی و زیرساخت های فراهم شده؛ اکنون جدای از اتکای به نیروی انسانی بومی متخصص، شاهد ایجاد دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر هستیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه ارتقای کیفیت خدمات سلامت در مناطق کمتر توسعه یافته کشور از اولویت‌های وزارت بهداشت است، گفت: سلامت حقی پایه و عمومی بوده و حکومت موظف است همه موانع دسترسی به آن را از میان بردارد و شرایطی که برای حفظ سلامت همه آحاد جامعه لازم است را فراهم کند.

به گفته وزیر بهداشت نگاهی به قانون اساسی مترقی کشور نیز نشـان می‌دهد که مبـانی عدالت در سلامت به خوبی در اصول مختلف بیان شده‌اند.

سیاست وزارت بهداشت در مناطق محروم حمایتی است

وی با بیان اینکه کمبود پزشک در مناطق محروم از عوامل نارضایتی مردم بوده و در یک سال و نیم گذشته وزارت بهداشت تلاش کرده است با متناسب سازی حقوق پزشکان عمومی این نقیصه را جبران کند، گفت: ترغیب پزشکان به فعالیت در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور یکی از اهداف سیاست‌گذاران بخش سلامت بوده و در این راستا برنامه متعددی نیز طراحی و اجرا شده است.

دکتر هاشمی افزود: برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان در راستای اجرای برنامه تحول نظام سلامت، به منظور ارتقای کیفیت خدمات سلامت در مناطق کمتر توسعه یافته کشور، با هدف افزایش دسترسی مردم به خدمات و مراقبت‌های سلامت در سطح دوم و سوم، جذب و ماندگاری پزشکان در این مناطق تدوین شده و با اجرای آن از طریق پرداخت‌های تشویقی در مناطق کمتر توسعه یافته، زمینه‌‌ حضور تمام‌ وقت پزشکان و در نهایت کاهش پرداخت از جیب مردم، فراهم می‌شود.

برخورداری شهرهای محروم از نیروهای متخصص پزشکی

مقام عالی وزارت بهداشت بیان کرد: با اجرای این طرح و بازنگری تعرفه‌های خدمات سلامت علاوه بر ساماندهی مناسب نظام ارجاع در سطح تخصصی و فوق تخصصی مناطق کمتر توسعه یافته و اجرای صحیح نظام سطح بندی در بخش نیروی انسانی و خدمات سرپایی و بستری، پرداخت‌های غیررسمی در این مناطق به حداقل رسیده است.

به گفته وی؛ با اجرای این برنامه ۲۹۱ بیمارستان در ۳۳۱ شهر محروم و کم برخوردار کشور از خدمات ۵۴۵۰ پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص برخوردار شدند که سهمی از آن نصیب مردم سیستان و بلوچستان شد.

دکتر هاشمی استقلال دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر را گامی مهم در توسعه زیرساخت های آموزشی و بهداشتی منطقه دانست و گفت: تلاش خواهیم کرد این دانشکده به دانشگاه علوم پزشکی ارتقا یابد اما پله پله زیرا تمام کمبودها و مشکلات کم کم و به تدریج حل می شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید