حضور صلح بانان در بروندی برای پایان دادن به درگیری ها است | اتاق خبر
کد خبر: 304645
تاریخ انتشار: 5 دی 1394 - 09:55
اتحادیه آفریقا روز جمعه سعی کرد به بروندی اطمینان دهد اعزام صلح بانان این اتحادیه به این کشور صرفا برای پایان مسالمت آمیز به درگیری ها در بروندی انجام می شود و هدف مخفیانه ای را دنبال نمی کند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از خبرگزاری رویترز از آدیس آبابا، اتحادیه آفریقا پیشتر در ماه جاری اعلام کرد آماده است پنج هزار صلح بان خود را برای محافظت از جان غیرنظامیان به بروندی اعزام کند.
بروندی می گوید اعزام صلح بانان اتحادیه آفریقا به این کشور، نقض حق حاکمیت آن است و هیچ سربازی بدون اجازه بوجومبورا (پایتخت) پای به خاک این کشور نخواهد گذاشت.
اتحادیه آفریقا اعلام کرد که «نکوسازانا دلامینی زوما» رئیس کمیسیون این اتحادیه با «پییر انکورونزیزا» رئیس جمهوری بروندی تماس برقرار کرده تا به وی اطمینان دهد هدف از حضور صلح بانان آفریقایی در بروندی، صرفا کمک به دولت و مردم این کشور است.
ناآرامی در بروندی از آن زمان آغاز شد که رئیس جمهوری این کشور از تصمیم خود برای نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد. این تصمیم یک کودتای نافرجام و اعتراض های گسترده خیابانی را در این کشور رقم زد.
رئیس جمهوری بروندی پیروز انتخابات شد، اما براساس اعلام سازمان ملل دست کم 400 نفر در جریان درگیری ها در این کشور کشته و صدها هزار تن آواره و بی خانمان شدند.
رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا از طرفین درگیر در بروندی خواست با مذاکرات صلح موافقت کنند. این مذاکرات قرار است روز دوشنبه در اوگاندا از سر گرفته شود.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید