بانوان کدام مناطق کردنشین بیشترین رغبت را برای مجلس دارند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 304781
تاریخ انتشار: 5 دی 1394 - 21:22
افزایش نامزدهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مناطق کردنشین نیز همانند اکثر نقاط کشور مشهود است و در این میان حضور چشمگیر زنان هم قابل توجه است.

به گزارش اتاق خبر، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران نیم روز پس از پایان ثبت نام انتخابات در گفتگوی زنده با اخبار ساعت 14 سیما درباره آمار ثبت نام شدگان انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نسبت به دوره نهم بیش از 2 برابر افزایش دارد به طوری که برای هر یک از 290 کرسی مجلس شورای اسلامی تعداد 42 نفر ثبت نام کرده اند و سهم مشارکت زنان از 8 درصد دوره قبل به 12 درصد در این دوره رسیده است. افزایش آمار ثبت نام کنندگان انتخابات مجلس با واکنش های مختلفی از سوی جریانات سیاسی مواجه بوده به طوری که برخی آن را زحمت اضافه مجریان و ناظرین انتخابات می دانند و برخی دیگر این افزایش آمار را ناشی از باز شدن فضای سیاسی کشور می دانند.
علیرضا رادفر معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی از ثبت نام 444 نفر برای مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های 9 گانه اصلی و 31 حوزه فرعی خبر داد. وی گفت: از مجموع 444 نفر ثبت نام کننده در انتخابات 38 نفر از زنان شرکت کردند در حالی در دوره قبل انتخابات از بین 171 نفر شرکت‌کننده تنها یک نفر زن ثبت نام کردند و این موضوع نشان از استقبال چشم‌گیر بانون در عرصه انتخابات مجلس است. رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی با بیان اینکه برای هر کرسی در مجلس شورای اسلامی 37 نفر ثبت‌نام کرده‌اند، افزود: استقبال چشم‌گیر جوانان و زنان در ثبت نام انتخابات نشان از فضای مساعد برای پیشرفت داشته و نشان‌دهنده افزایش به امید به زندگی مردم دارد.
رئیس ستاد انتخابات ایلام نیز از افزایش 86 درصدی تعداد داوطلبان شرکت در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان خبر داد. حسین کلانتری گفت: 58 نفر در دوره نهم مجلس شورای اسلامی خود را به عنوان داوطلب شرکت در انتخابات معرفی کردند که این تعداد با افزایش 86 درصدی در دوره دهم به 108 نفر رسیده که 101 نفر مرد و هفت نفر خانم هستند.
سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه نیز در خصوص آمار استان کرمانشاه گفت: براساس لیست نهایی اعلام شده 295 نفر از حوزه های مختلف انتخابیه استان داوطلب حضور در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شده اند. یوسف شاه حسینی اعلام کرد: براساس آمار اعلام شده در حوزه های انتخابیه کرمانشاه 116 نفر، اسلام آبادغرب و دالاهو 48 نفر، سنقر 37 نفر، پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسر 37 نفر، قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب 35 نفر و از کنگاور، صحنه و هرسین 22 نفر برای حضور در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده اند. وی افزود: از میان این داوطلبان 43 نفر دارای مدرک دکترا، 224 نفر داری مدرک کارشناسی ارشد، 24 نفر دارای مدرک کارشناسی و سه نفر دارای مدرک حوزوی می باشند که در این میان 275 نفر مرد و 20 نفر زن می باشند.
علیرضا آشناگر معاون سیاسی استاندار کردستان و رئیس ستاد انتخابات استان نیز امروز 5 دی ماه در نشستی مطبوعاتی با خبرنگاران گفت: 213 نفر برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در کردستان ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد 21 نفر را زنان تشکیل می‌دهند در حالی که در دوره نهم مجلس شورای اسلامی 97 نفر در کردستان داوطلب شدند که 5 نفر از آنها را زنان تشکیل می‌دادند و این آمار حاکی از رشد چهار درصدی حضور زنان و 19 درصدی مجموع ثبت نام کنندگان در مجلس شورای اسلامی دور دهم در استان می‌باشد. وی به آمار داوطلبان مجلس شورای اسلامی در پنج حوزه انتخابیه استان اشاره و ذکر کرد: در حوزه انتخابیه شهرستان بیجار 30 نفر، حوزه انتخابیه سقز و بانه 33 نفر، سنندج، دیواندره و کامیاران 91 نفر، قروه و دهگلان 18 نفر و مریوان و سروآباد نیز 41 نفر ثبت نام کرده اند. آشناگر به تفکیک تعداد ثبت نام کنندگان در حوزه های انتخابیه سطح استان اشاره کرد و اظهارداشت: در بیجار 30 نفر که شامل 26 نفر مرد و 4 زن، در حوزه انتخابیه سقز و بانه 28 نفر مرد و 5 نفر زن، در سنندج، دیواندره و کامیاران 80 نفر مرد و 11 نفر زن، در قروه و دهگلان 18 نفر مرد و در مریوان و سروآباد 40 نفر مرد و یک نفر زن ثبت نام کردند.
با این وجود در استان های کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام در مجموع 86 نفر از زنان آمادگی خود را برای حضور در مجلس اعلام کرده اند و باید منتظر نتایج تعیین صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان باشیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید