برنج های تاریخ گذشته قرار است دوباره در بازار توزیع شود | اتاق خبر
کد خبر: 305270
تاریخ انتشار: 7 دی 1394 - 21:21
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در حال حاضر چند صد تن برنج آلوده و تاریخ مصرف گذشته در انبارهای غرب کشور در حال نگهداری است و بنای آن وجود دارد که تاریخ آنها تمدید و دوباره در بازار مصرف عرضه شود.

اتاق خبر: علی ایرانپور با اعلام این خبر اظهار کرد: حضور وزاری جهاد کشاورزی و بهداشت برای پاسخ گویی در دستور کار امروز کمیسیون کشاورزی قرار نگرفت و به بعد از تعطیلات مجلس، یعنی دو هفته آینده منتقل شد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی افزود: این موضوع امروز به صورت کتبی و شفاهی توسط دو تن از نمایندگان مجلس به وزارت جهادکشاورزی تذکر داده شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر نیز چند صد تن برنج  آلوده و تاریخ مصرف گذشته در انبارهای غرب کشور در حال نگهداری است و بنای آن وجود دارد که تاریخ آنها تمدید و دوباره در بازار مصرف عرضه شود.

وی با بیان اینکه واردات برنج به کشور در مقاطعی بیش از نیاز بوده است خاطر نشان کرد: 70 درصد برنج مورد نیاز مصرفی کشور در داخل تامین می شود و حداکثر 30 درصد آن باید به صورت واردات تامین شود.

سود هنگفت واردات اجازه خودکفایی در تولید برنج را نمی‌دهد

ایرانپور تصریح کرد:  اتلاف برنج نیز در زمان برداشت و شالیکوبی  30 درصد است که دولت با برنامه ریزی های لازم می تواند برداشت برنج را به مرز خود کفایی برساند  که در این صورت دیگر نیازی هم به واردات نخواهیم داشت.

وی با بیان این که با جلوگیری از اتلاف برنج در زمان برداشت و شالیکوبی می توان به خودکفایی در تولید رسید افزود: به دلیل سود بالایی که در واردات برنج وجود دارد، این مهم محقق نمی‌شود و افراد بسیاری به دلیل سود هنگفت واردات برنج علاقمند به وارد کردن این محصول هستند.

برنج‌های وارداتی مازداد مصرف کجاست؟

ایرانپور با یاد آوری اینکه واردات برنج در مقاطعی بیش از نیاز کشور بوده است اظهار کرد:  این برنج باید یا از طریق صادرات به دیگر کشور‌ها دیگر دوباره صادر می‌شد یا اینکه در انبارها ذخیره شده و به مرور مود استفاده قرار می گرفت. مسلم است که نیاز کشور در یک مقطع به یکباره 2 برابر که نمی‌شود.

این مقام مسئول گفت: برنج های که در انبار های ذخیره شده است در واقع همان برنج های تاریخ گذشته بوده که متاسفانه بخشی از آنها در ماه‌های اخیر توزیع شده و بخش دیگری از آن هنوز در انبارها است.

وی یادآورشد: این موضوع امروز توسط آقای مصری عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در صحن علنی قرائت و به دولت تذکر داده شد.

این مقام مسئول گفت: بنده همچنینین امروز تذکر کتبی به وزیر جهادکشاورزی درباره تمدید تاریخ مصرف برنج های تاریخ مصرف گذشته و انتقال آن  به بازار دادم.

وی درباره "تمدید تارخ مصرف برنج‌های تاریخ گذشته موجود در برخی استانهای غربی کشور" افزود: وزیرجهاد کشاورزی باید در این زمینه بررسی ها لازم را انجام دهد و از هر اقدامی که ممکن است سلامت مردم را به خطر اندازد جلوگیری کند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید