حوزه‌های علمیه برنامه‌های علمی امام صادق (ع) را الگو قرار دهند | اتاق خبر
کد خبر: 305363
تاریخ انتشار: 8 دی 1394 - 09:51
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امام صادق (ع) شیوه فکری و برنامه‌های علمی و روش صحیح اندیشیدن را به شاگردان خود آموزش می‌داد که امروزه باید این افکار به عنوان الگو مورد توجه حوزه‌های علمیه باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امام صادق (ع) شیوه فکری و برنامه‌های علمی و روش صحیح اندیشیدن را به شاگردان خود آموزش می‌داد که امروزه باید این افکار به عنوان الگو مورد توجه حوزه‌های علمیه باشد.

به  گزارش اتاق خبر و به نقل از  تسنیم، آیت الله سید محمد واعظ موسوی با اشاره به فرارسیدن سال روز میلاد امام صادق (ع) بر لزوم بهره گیری حوزه و دانشگاه از شیوه‌های علمی امام صادق (ع) اظهار داشت: امام صادق (ع) شیوه فکری و برنامه‌های علمی و روش صحیح اندیشیدن را به شاگردان خود آموزش می‌داد که امروزه باید این افکار به عنوان الگو مورد توجه حوزه‌های علمیه باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اقدامات امام صادق (ع) در راستای نشرمعارف اهل بیت (ع) افزود: امام صادق (ع) از علم خود در راستای حفظ جامعه اسلامی و حفاظت از شریعت اسلام استفاده کرد و در راه تشکیل حکومت اسلامی و نشر اسلام فداکاری و رشادت بسیاری انجام داد.

آیت الله واعظ موسوی با اشاره به تأسیس دانشگاه توسط امام صادق (ع) در راستای نشر اسلام گفت: مهم‌ترین خصوصیت امام صادق (ع) در کنار برخورداری از کمال انسانی تأسیس دانشگاهی بود که ویژگی‌های بی نظیری داشت که دانشمندانی با افکار الحادی در این دانشگاه حاضر می‌شدند واز علم و دانش امام صادق (ع) بهره مند می‌شدند.

استاد حوزه علیه با بیان اینکه یکی از ویژگی دانشگاه امام صادق (ع) عدم وابستگی به دولت‌های وقت بود، بیان کرد: این دانشگاه هیچ گونه ارتباط و وابستگی به دولت‌های اموی و عباسی نداشت وهرگز تحت تأثیر حاکمان ظالم قرار نگرفت بلکه دانشگاهی بود که برآورده کننده آرزوهای امت اسلامی بود.

وی با اشاره به علت نامگذاری ششمین پیشوای شیعیان به "صادق" تصریح کرد: استقامت امام صادق (ع) در برابر ظالمین زبان زد بود و به دلیل اخلاق بلندی که داشت به صادق ملقب گردید و هرگز در برابر حکام منحرف از خود هیچ گونه نرمشی نشان نداد.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: دانشگاه امام صادق (ع) با وجود بیش از 4 هزار دانشجو به عنوان دژسیاسی و فکری محکمی شناخته می‌شد که طالبان حقیقت و کسانی که احساس مسئولیت می‌کردند از وادی گمراهی جریانات فکری و سیاسی رهانده و به مکتب اهل بیت (ع) نزدیک می‌کرد.

آیت الله واعظ موسوی با اشاره به نشر علم در سراسر جهان در زمان امام صادق (ع) گفت: یکی از ویژگی‌هایی که دانشگاه امام صادق (ع) داشت این موضوع بود که منحصر به شهر مدینه نشد بلکه شعبه‌های زیادی در قم، کوفه و مصر تأسیس شد و تشنگان علمی را از جرعه‌های ناب اهل بیت (ع) سیراب کرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید