ارتقای سطح مناسبات ایران و الجزایر در سال 2015 | اتاق خبر
کد خبر: 305371
تاریخ انتشار: 8 دی 1394 - 10:42
سال 2015 نقطه عطف جدیدی در ارتقای مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان ایران و الجزایر به شمار می رود.

 

 

به گزارش اتاق خبر، تشکیل کمیسیون عالی مشترک میان ایران و الجزایر در 15-17 دسامبر (24 تا 26 آذر) نقطه عطف سطح مناسبات دو کشور است. به ویژه اینکه تشکیل این کمیسیون نتایج و دستاوردهای ملموسی به همراه داشته که مهمترین آن توافق دو طرف ایرانی و الجزایری بر تقویت و تحکیم روابط سیاسی میان دو کشور در سطوح عالی بوده است.
همچنین، تفاهم نامه ها و طرح های مشترک بسیاری در بخش های گوناگون میان دو طرف به امضا رسیده است. بخشی از این طرح ها شامل پنج برنامه اجرایی در خصوص همکاری در زمینه امور مربوط به جوانان، ورزش، آموزش، فرهنگ، مشاغل عمومی، آموزش عالی، پژوهش های علمی می شود. همکاری در زمینه های قضاوت و مسائل دیپماتیک از دیگر اقدام های میان دو کشور است.
بر اساس این گزارش، مهمترین موضوعی که مناسبات تهران و الجزیره را در سال 2015 بیش از پیش ارتقا بخشید، نزدیک شدن دیدگاه های دو کشور درباره مسائل سیاسی و اقتصادی منطقه و جهان است؛ موضوعی که سبب می شود تهران و الجزیره به دو قطب جهان اسلام تبدیل شوند؛ ایران در منطقه خلیج فارس و الجزایر در کرانه جنوبی دریای مدیترانه.
در بخش امنیتی نیز مقام های ایرانی و الجزایری به این توافق دست یافتند که تروریسم پدیده ای است که مرزها را در می نوردد و هیچ دین و جنسیتی نمی شناسد و با تکفیر مردم و حمایت غرب، امنیت کشورهای جهان اسلام را متزلزل می کند.
در زمینه اقتصادی نیز ایران و الجزایر به این نتیجه رسیدند که نقشه ها و توطئه هایی برای کاهش قیمت نفت وجود دارد و برخی کشورهای تولید کننده نفت عضو اوپک اصرار دارند که قیمت نفت خود را کاهش دهند.
این در حالی است که اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهوری ایران و عبد المالک سلال نخست وزیر الجزایر به هنگام تشکیل کمیسیون عالی مشترک بین دو کشور، تاکید کردند که دو کشور عزم جدی دارند که به منظور افزایش قیمت نفت به سطحی قابل قبول که منافع دولت های تولید کننده را تضمین کند، با هم همکاری کنند.
در بخش فرهنگی نیز حضور ایران به عنوان مهمان افتخاری در مراسم «قسطنطنیه پایتخت فرهنگی کشورهای عربی» بازتاب گسترده ای در میان مردم الجزایر داشت. مشارکت ایران در این مراسم فرصت خوبی به مردم الجزایر داد تا با فرهنگ، هنر و تمدن غنی و کهن ایران آشنا شوند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید