محققان ایرانی در میزان تولید علم رتبه اول منطقه را دارا هستند | اتاق خبر
کد خبر: 305677
تاریخ انتشار: 10 دی 1394 - 08:21
سفیر کشورمان در دیدار با رئیس دانشگاه آزاد جهان عرب درکویت،
سفیر کشورمان در کویت در دیدار با رئیس دانشگاه آزاد کشورهای عربی با تاکید برگسترش همکاری های علمی و دانشگاهی دو جانبه گفت: دانشمندان و محققان ایرانی در میزان تولید علم حائز رتبه اول منطقه هستند.

اتاق خبر: سفیر کشورمان در کویت در دیدار با رئیس دانشگاه آزاد کشورهای عربی با تاکید برگسترش همکاری های علمی و دانشگاهی دو جانبه گفت: دانشمندان و محققان ایرانی در میزان تولید علم حائز رتبه اول منطقه هستند.

بنابراین گزارش علیرضا عنایتی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در دیدار با خانم دکتر موضی عبدالعزیز الحمود، رئیس دانشگاه آزاد جهان عرب ضمن تشریح دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشمندان جوان کشورمان گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در جدیدترین گزارش آماری خود میزان تولید علم دانشمندان و محققان ایرانی را 1.58 درصد از کل تولید علم در جهان اعلام و جمهوری اسلامی را حائز رتبه اول منطقه و رتبه 16 جهان در زمینه تولید علم معرفی کرد .
سفیر کشورمان از آمادگی دانشگاه های ایران جهت هرگونه همکاری علمی با دانشگاه های جهان عرب به ویژه کویت در زمینه برگزاری سمینارهای علمی مشترک ، انجام فعالیت های تحقیقاتی و مقاله های پژوهشی در قالب توافقنامه های رسمی دو جانبه خبر داد.
دکتر عنایتی افزود: در حال حاضر بیش از چهار میلیون نفر در مقاطع گوناگون در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی ایران درس می خوانند که شمار دانشجویان تعدادی از دانشگاهها از یک میلیون نفر گذشته است .
وی ابراز امیدواری کرد سطح مناسبات فرهنگی و دانشگاهی ایران با کشورهای عربی بویژه کویت همطراز سطح روابط و مناسبات سیاسی شود زیرا دیدگاه ها و مواضع سیاسی و اصولی کشورمان با کویت در بسیاری از مسائل منطقه ای و بین المللی بسیار نزدیک و گاهی منطبق است ولی همکاری های دانشگاهی ، علمی ، فرهنگی و هنری هنوز در حد انتظار نیست.
خانم الحمود نیز در این دیدار که با حضور کارشناس دانشجویی سفارت و نماینده رایزنی فرهنگی صورت گرفت ضمن تشکر از حضور سفیر کشورمان گفت: جایگاه سیاسی و علمی ایران در منطقه و جهان انکار ناپذیر است.
وی تصریح کرد : دانشگاه آزاد جهان عرب یک دانشگاه غیر انتفاعی است که در حال حاضر در کشورهای کویت ، بحرین ، لبنان ، عمان ، عربستان سعودی ، اردن ، مصر و سودان شعبه دارد و در صدد افتتاح شعبه های جدیدی در فلسطین و یمن می باشد و تعداد دانشجویان فعلی آن در حدود 40 هزار نفر از 25 تابعیت هستند .
وزیر آموزش عالی پیشین کویت افزود : با توجه به اینکه در اجلاس اخیر وزیران آموزش عالی کشورهای عربی مقرر شد مدارک تحصیلی این دانشگاه در همه کشورهای عربی ارزشیابی و تایید شود گفت : امیدواریم با توجه به حضور دانشجویان ایرانی در این دانشگاه ، مدارک فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد عربی نیز در ایران تصدیق و تایید شود .
یادرآور می شود این دانشگاه در چارچوب برنامه توسعه جهان عرب (اجفند) در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های فناوری رایانه و علوم کامپیوتر ، مدیریت بازرگانی ، زبان و ادبیات انگلیسی دانشجو می پذیرد که بر اساس توافقنامه همکاری علمی امضاء شده با دانشگاه آزاد لندن Open University دانشنامه دانش آموختگان از هر دو دانشگاه صادر می شود و تدریس در آن به زبان انگلیسی می باشد .

منبع: ایرنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید