لزوم همدلی بین دولت، مجلس و بخش خصوصی در دوران پساتحریم | اتاق خبر
کد خبر: 305706
تاریخ انتشار: 10 دی 1394 - 11:47
عضو هیأت نمایندگان اتاق زنجان در گفت و گو با اتاق خبر:
محمود مستندی به لزوم همدلی بین دولت، بخش خصوصی و مجلس اشاره کرد و گفت: اگر در دوران پساتحریم بین این نهادها همدلی و همفکری وجود داشته باشد؛ باتوجه به قابلیت های موجود در کشور می توان به نتایج مطلوبی رسید.

اتاق خبر: محمود مستندی عضو هیآت نمایندگان اتاق زنجان به ضرورت اهمیت به بخش تولید در  دوران پساتحریم اشاره کرد و گفت: دولت باید موانع تولید را رفع کند و به این حوزه در کشور بهای زیادی دهد. در دوران پساتحریم بخش تولیدی کشور را از وضعیت نابسامان اقتصادی نجات خواهد داد.

محمود مستندی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: در اوایل انقلاب اسلامی دولت به افرادی که فعالیت تولیدی انجام می دادند، وام های یارانه ای اعطا می کرد که در این راستا کمک شایانی به رونق واحدهای تولیدی می شد ولی درحال حاضر خبری از این گونه وام ها نیست.

وی با بیان اینکه لازم است در کشور به اشتغالزایی اهمیت زیادی داده شود، اذعان کرد: با توجه به افزایش بیکاری در کشور ضروری است که دولت در این باره تدابیر لازم را اتخاذ کند.

مستندی به رفت و آمد هیآت های خارجی اشاره کرد و گفت: باید از این فرصت استثنایی بهره لازم را برد و بستر لازم برای جذب سرمایه گذاران خارجی در کشور فراهم کرد. در همین رابطه باید قوانینی برای بهبود وضعیت اقتصادی تنظیم شود.

وی افزود: پروسه کاری در بخش های دولتی بسیار زمانبر است و عمدتا باعث خستگی مراجعان می شود. دولت باید به این اوضاع سروسامان دهد تا شرایط رشد و رونق در کشور مهیا شود.

مستندی به اهیمت بخش معدن و لزوم توجه دولت در این زمینه اشاره کرد و گفت: در حوزه معدن براساس آمارهای جهانی ایران در بین ده کشور دنیا قرار دارد و همچنین در منطقه خاورمیانه نیز رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. باتوجه به این اهمیت دولت باید به این حوزه توجه زیادی کند. 

وی ادامه داد: طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس 7 درصد کل ذخایر معدنی در ایران وجود دارد ولی متاسفانه از این ذخایر هیچ گونه استفاده ای نمی شود. اکنون زمان مناسبی است که دولت بستر لازم را برای  جذب سرمایه گذاران خارجی فراهم کند تا با انتقال تکنولوژی و دانش فنی بتوان به معادن رونق بخشید. 

عضو کمیسیون معدن اتاق ایران در رابطه با نقش بخش خصوصی در اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: بخش خصوصی قدرت اجرایی ندارد و تنها به عنوان بازوی مشورتی سه قوه فعالیت می کند. بدین ترتیب باید حمایت لازم  از جانب مسئولان دولتی برای اجرایی شدن طرح ها و پیشنهادات این بخش صورت گیرد.  

به گفته وی، دولت باید در تمام جلسات تصمیم گیری خود از اعضا بخش خصوصی دعوت کند و از راهکارها و نظرات این بخش استقبال کند.

این عضو اتاق ایران بر ضرورت کوچک سازی دولت تاکید کرد و افزود: تمام پروژه های بزرگ در اختیار بخش دولتی است. درنتیجه دولت باید از حجم خود کم و فعالیت های اصلی را به بخش خصوص واگذارد.

به گفته مستندی؛ مجلس در بودجه سنواتی 95 باید بیش از پیش به بخش عمرانی توجه کند. همچنین لازم به ذکر است که حتی با ادغام وزارتخانه ها حجم دولت از نظر پرسنل و ساختمان ها محدود نشد و همان بودجه سابق به آن ها تعلق می گرفت.

وی به لزوم همدلی بین دولت، بخش خصوصی و مجلس اشاره کرد و ادامه داد: اگر در دوران پساتحریم بین این نهادها همدلی و همفکری وجود داشته باشد؛ باتوجه به قابلیت های موجود در کشور می توان به نتایج مطلوبی رسید.  

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید