واردات کالا 25 درصد کاهش یافت | اتاق خبر
کد خبر: 305759
تاریخ انتشار: 10 دی 1394 - 13:34
معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش 25 درصدی واردات کالا به کشور در 9 ماهه گذشته خبر داد.

اتاق خبر: محسن صالحی نیا در نشست با صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی شهرستان بناب گفت: برای ادامه روند کاهش واردات همچنان تلاش می کنیم و با افزایش واردات مقابله خواهیم کرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی و همچنین کاهش واردات کالا به کشور را از اولویت های وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد و افزود: تلاش می کنیم سهم صنایع و معادن را از ظرفیت نقدیگی به 40 درصد افزایش دهیم.

صالحی نیا با تاکید بر نوسازی و بازسازی صنایع کشور در قالب برنامه اقتصاد مقاومتی مدنظر وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این موضوع یکی از اهدافی است که وزارت ما در راستای توسعه صنعت دنبال می کند و معتقدیم اگر صنایع بخواهند در بازارهای جهانی پیشتاز باشند باید نوسازی شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به اینکه طبق مصوبه ستاد تسهیل هیچ بانکی حق برخورد نامناسب با سرمایه گذاران و صاحبان صنایع را ندارد، اظهار کرد: دولت یازدهم از رونق و توسعه صنایع برای استحکام پایه های اقتصاد کشور حمایت می کند.

ولی الله فرج اللهی - فرماندار بناب هم - در این جلسه گفت: این شهرستان با داشتن بیش از 230 واحد تولیدی کوچک و بزرگ رتبه سوم استان را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

وی از تولید 20 درصد فولاد مورد نیاز کشور در بناب خبر داد و گفت: این شهرستان سال گذشته با صادرات بیش از 32 هزار تن انواع خشکبار ، لوازم خانگی و فراورده های لبنی مقام نخست استان را کسب کرد.

فرج اللهی اظهار کرد: در شهرستان بناب ظرفیتی وجود دارد که حتی می توان معضل بیکاری شهرهای اطراف را هم اینجا حل کرد بطوریکه ظرفیت شهرک صنعتی بناب تمام شده و سرمایه گذاران در نوبت دریافت زمین مورد نیاز هستند.

فرماندار بناب همچنین از نبود نقدینگی و سرمایه در گردش ، نیاز به تسهیلات بانکی کم بهره و حجم زیاد اقساط معوق وام ها به عنوان مشکلات و دغدغه های جدی صنعتگران و تولیدکنندگان بنابی نام برد و گفت: نوسانات بازار تاثیر زیادی بر تولیدات گذاشته و از طرفی هزینه انرژی مصرفی واحدهای تولیدی و صنعتی افزایش یافته است.

رئیس خانه صنعت و معدن بناب هم از به روز کردن تکنولوژی و نوسازی صنایع به عنوان دغدغه صنعتگران نام برد و گفت: در دوران پساتحریم نباید فقط کالای خارجی به کشور وارد شود بلکه ما نیازمند ورود تکنولوژی پیشرفته آنها هم هستیم.

جواد فشنگچی با انتقاد از نرخ های بالای سود بانکی گفت: با نرخ سود بیش از 24 درصدی که هم اکنون هست نمی توانیم وارد بازارهای جهانی بشویم و آماده سازی زیرساخت های واحدهای تولیدی با وضعیت فعلی ممکن نیست.

در ادامه این جلسه صنعتگران و صاحبان واحدهای تولیدی بناب مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید