بیکاری بزرگترین مشکل فعلی است | اتاق خبر
کد خبر: 305829
تاریخ انتشار: 11 دی 1394 - 08:46
دبیر کل خانه اقتصاد ایران:
دبیر کل خانه اقتصاد ایران با اشاره به اینکه بیکاری بزرگترین مشکل الان است و افق روشنی هم از اشتغال‌زایی نمی بینیم، گفت: ۷۰درصد مشکلات دچار خودتحریمی هستیم.

دبیر کل خانه اقتصاد ایران با اشاره به اینکه بیکاری بزرگترین مشکل الان است و افق روشنی هم از اشتغال‌زایی نمی بینیم، گفت: ۷۰درصد مشکلات دچار خودتحریمی هستیم.

به گزارش اتاق خبر و به نقل  از تسنیم، مسعود دانشمند در مورد مهم‌ترین مشکل اقتصاد ایران، اظهار داشت: اکنون مهم‌ترین مشکل اقتصاد ایران که بنیان همه مشکلات می‌باشد، موضوع اشتغال است و ما یکی از نرخ‌های بالای بیکاری را داریم.

وی با بیان اینکه هیچ افقی برای ایجاد اشتغال دیده نمی‌شود، افزود: اساس کار را باید بر مبنای اقتصاد بدون نفت تعیین و از توان داخلی کشور استفاده کنیم؛ در کنار این موارد به بازارهای بین‌المللی هم نگاه داشته باشیم.

عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: دولت باید به‌طور کل تصدی‌گری را رها کند و به وظیفه خود که سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی است، بپردازد و بخش خصوصی هم باید در یک فضای رقابتی تمام فعالیت اقتصادی و امور تصدی‌گرایانه را به عهده گیرد.

دانشمند با بیان اینکه در واگذاری شرکت‌های دولتی موفق عمل نکردیم، گفت: دلیل آن این بود که واگذاری‌ها بر این مبنا شکل گرفت که هرکسی بیشتر می‌خرد به او بدهند و به فکر این نبودیم که چه کسی کار را بهتر انجام می‌دهد.

دبیر کل خانه اقتصاد ایران یکی از دلایل محقق نشدن اهداف برنامه‌های توسعه را پایش نکردن آن عنوان و بیان کرد: باید به این سؤال پاسخ داده شود که چرا اهداف برنامه‌های توسعه تحقق نیافت.

وی در برنامه چوب‌خط تصریح کرد: این دولت می‌گوید دولت سابق بد اقدام کرده است و بعد هم تحریم‌ها را دلایل عدم تحقق برنامه عنوان می‌کند، باید همه این موارد را کنار بگذاریم و به دنبال برنامه ششم برویم تا به سرنوشت برنامه‌های گذشته دچار نشود و از مجلس می‌خواهیم دلیل تحقق نیافتن برنامه‌ها را بررسی و پایش کند.

دانشمند در مورد مشکلات تولیدکنندگان، گفت: برآوردهای میدانی از بخش خصوصی نشان می‌دهد که حدود 25 تا 30 درصد مشکلات ناشی از تحریم و بقیه مشکلات ناشی از خود تحریمی‌ها است، زیرا خود تحریمی بدتر از تحریم خارجی بوده است.

منبع: تسنیم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید