کمتر از ۶ درصد تهرانی‌ها به ورزش همگانی می‌پردازند | اتاق خبر
کد خبر: 306080
تاریخ انتشار: 13 دی 1394 - 03:51
بر اساس پژوهش­های انجام شده در خصوص وضعیت ورزش همگانی در شهر تهران، کمتر از ۶ درصد جمعیت پایتخت ورزش همگانی را در برنامه های روزمره خود قرار داده‌اند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر سبحان یحیائی مدیر مطالعات و برنامه ریزی امور اجتماعی و فرهنگی مرکز مطالعات با اعلام این خبر گفت: مرکز مطالعات پروژه­ای را با عنوان اثربخشی اقدامات شهرداری تهران در زمینه ورزش همگانی انجام و راهکارهای بهبود و توسعه آن را مورد بررسی قرار داده است.

یحیائی با توجه به یافته ­های این پژوهش مبنی بر مطالعه وضعیت ورزش همگانی در ایران و مقایسه آن با چند کشور منتخب جهان افزود: افرادی که در ایران تحت پوشش گروه­های همگانی ورزش می­کنند، ۹۲/۵ درصد جمعیت کشور تشکیل می­دهند که در مقایسه با ۲۳ کشور جهان که در این پژوهش مورد مطالعه قرار گرفته‌اند پایین­ترین میانگین را به خود اختصاص می­دهد.

مدیر مطالعات و برنامه­ریزی امور اجتماعی و فرهنگی مرکز مطالعات تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، ۴۲ درصد شهروندان تهرانی اصلاً ورزش نمی­کنند و در مقابل، ۳۰ درصد از افرادی که ورزشکار هستند بیش از یک ساعت به ورزش می­پردازند.    

یحیائی با تکیه بر یافته ­های این پژوهش خاطر نشان کرد: ۰۳/۳۱ درصد از شهروندان تهرانی ورزش پیاده­روی را ترجیح می­دهند که در این میان بانوان سهم بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیر مطالعات و برنامه­ریزی امور اجتماعی و فرهنگی مرکز مطالعات در ارتباط با رویکرد شهرداری تهران در توسعه ورزش همگانی گفت: علی­رغم رشد چشمگیر تسهیلات ورزش همگانی در تهران توسط شهرداری نزدیک به ۷/۶۷ درصد افراد آشنا به امکانات ورزشی، به ورزش­های همگانی گرایش پیدا کرده‌اند و حدود ۳۰ درصد نیز علاقه متوسط به این حوزه داشته و کمتر از ۳درصد (۳/۲) گرایش درخوری به ورزش همگانی ندارند. با این وجود این نتایج بیانگر وضعیت بهتر شهروندان تهرانی در زمینه ورزش همگانی نسبت به کل کشور می­باشد.

یحیائی در خصوص اهمیت و فایده  انجام  این پروژه تحقیقاتی افزود: مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به درخواست سازمان ورزش شهرداری راهکارهایی را برای ارتقاء ورزش همگانی و بالا بردن شناخت عمومی از این عرصه ارائه کرده است و این طرح به برنامه­ریزان کمک می­کند که با اتخاذ تدابیر مناسب به رفع موانع موجود بپردازند تا با توجه به راهکارهای پیشنهادی، در حوزه ورزش همگانی تهران اتفاقات مثبتی بوجود آید.  

وی در پایان اظهار داشت: بر اساس یافته­های به دست آمده از این پژوهش ارتقاء ورزش همگانی در گرو ابعاد عملیاتی و اجرایی در حوزه­های تبلیغات و اطلاع رسانی، ارزیابی و پژوهش، انجام فعالیت­های اجرایی_تشویقی یا اجرایی_آموزشی توسعه و اداره فضاهای کالبدی است که باید در روند اجرای برنامه­ها و بهبود مستمر ارائه خدمات مدنظر قرار گیرند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید