دیر بجنبیم مزیت ترانزیتی ایران به دست عراق و چین ‌می‌افتد | اتاق خبر
کد خبر: 306270
تاریخ انتشار: 13 دی 1394 - 17:31
رئیس شورای مرکزی مناطق آزاد تجاری با بیان این که چین و عراق در حال دور زدن ایران و احداث دالان رقیب ترانزیتی هستند گفت: اگر دیر بجنبیم ترانزیت رقیب در حال جایگزینی است.

اتاق خبر: اکبر ترکان در اولین همایش تخصصی حمل و نقل صادراتی، فرصت‌ها و چالش‌ها اظهار کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران نباید به سرعت به سمت اقتصاد بدون تعرفه حرکت کنیم.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی افزود: این حق تولیدکنندگان و صنعتگران ایرانی است که از تولیدات داخلی حمایت شود و نباید بازار را به سوی دیگران باز کرد. 

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری کشور ادامه داد: زمانی برداشته شدن تعرفه‌ها مطرح می‌شود که علاوه بر کالا از خدمات نیز تعرفه دریافت کنیم بطوری که زمانی برای ناوگان‌های خارجی 20 درصد تعرفه دریافت می‌شد اما اکنون از این تعرفه برای ناوگانهای خارجی استفاده نمی‌شود.

* کمپین نخریدن خودرو به دلیل دور ماندن از فناوری روز دنیاست

وی با اشاره به تاثیرات تحریم‌ها بر فناوری کشور تصریح کرد: اگر امروز شاهد کمپین تحریم خودرو داخلی هستیم به دلیل فاصله گرفتن از فناوری‌های روز جهان است که در صنایع نساجی و پوشاک نیز به دلیل عقب افتادن از فناوری‌های روز دنیا بازار ما توسط دیگران اشغال شده است. 

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: نباید به راحتی تعرفه واردات کالا برداشته شود و فکر کنیم که بدون تعرفه می‌توانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم زیرا اگر تعرفه برداشته شود آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد می‌شود. 

* چینی‌ها در حال ساختن دالان رقیب برای دور زدن ایران هستند

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه با وجود جغرافیای مطلوب ایران دیگران در حال احداث دالان رقیب برای ما هستند، گفت: دو کریدور بزرگ در شرق و غرب کشور ایران ساخته می‌شود که از گوادر پاکستان در پاکستان شروع و با گذشت از قره‌قوم با مساحت 2500 کیلومتر به کاشقر چین ختم می‌شود که برای ساخت آن قصد سرمایه‌گذاری 46 میلیارد دلاری دارند. 

وی با اشاره به اینکه رقبا در حال دورزدن ایران هستند، گفت: در فاو عراق نیز کریدور دیگری در حال احداث است که بندر خورعبدالله با ظرفیت 100 میلیون تنی ایجاد می‌شود و به نوعی کانال سوئز خشک است.

ترکان یادآور شد: عراق با احداث این بندر خشک در خورعبدالله فاو را به لازقیه منتقل می‌کند و کانالی موازی کانال سوئز خواهد بود. 

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری یادآور شد: تمام این موارد مانند موقعیت شرق به غرب و شمال به جنوب کریدور ایران نخواهد بود اما اگر دیر بجنبیم ترانزیت رقیب در حال جایگزینی است. 

ترکان با یادآوری از دست رفتن صادرات سنگ آهن ایران گفت: امیدواریم که داستان سنگ آهن ایران دوباره درباره حمل و نقل ایجاد نشود چون به دلیل بالا بودن هزینه‌های حمل و نقل صادرات یک و نیم میلیارد دلاری سنگ آهن ایران از دست رفت و اکنون تقریبا صفر است. 

وی خاطرنشان کرد: راه‌آهن چابهار - مشهد از مواردی است که در شرق کشور باید به عنوان راه ارتباطی شمال به جنوب باید بزودی ایجاد شود همچنین بندر مکران به عنوان بندر مادر باید به زودی احداث شود. زیرا عمانی‌ها نیز به دنبال ایجاد بنادر مادرفورت هستند.

مشاور رئیس جمهور در پایان گفت: 70 درصد جمعیت دنیا در کنار سواحل هستند این در حالی است که در ایران تنها دو درصد جمعیت در کنار سواحل خرمشهر تا چابهار زندگی می‌کنند. 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید