سهم بخش کشاورزی استان زنجان از تولید ناخالص داخلی ۲۷درصد است | اتاق خبر
کد خبر: 306342
تاریخ انتشار: 13 دی 1394 - 22:00
در چهارمین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق زنجان مطرح شد:
بررسی چشم انداز سال ۱۳۹۴ مربوط به بخش های کشاورزی حاکی از آن است که برآورد رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی در سال جاری با توجه به آمار وزارت جهاد کشاورزی در حدود ۴/۲ درصد است .

اتاق خبر: بررسی چشم انداز سال ۱۳۹۴ مربوط به بخش های کشاورزی حاکی از آن است که برآورد رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی در سال جاری با توجه به آمار وزارت جهاد کشاورزی در حدود ۴/۲ درصد است .همچنین سهم بخش کشاورزی از GDP کشور ۱۲/۶ درصد می باشد که طبق آمار های گزارش شده سهم بخش کشاورزی استان زنجان از تولید ناخالص داخلی ۲۷درصد است  که در مقایسه با سهم سایر استانها از GDP کشور در بخش کشاورزی دو برابر می باشد.

بنابراین گزارش چهارمین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق زنجان پیرو تصمیمات سومین جلسه میز صادراتی محصولات کشاورزی و هم اندیشی با مدیریت محترم تنظیم بازار محصولات کشاورزی شرکت سرمایه گذاری تشکیل گردید.

دکتر بریری دبیر محترم کمیسیون کشاورزی اتاق زنجان طبق دستور جلسه مبنی بر فراهم آوردن مقدمات تشکیل هلدینگ سرمایه گذاری صادرات محصولات کشاورزی بیان داشت:

از آن جهت که در بحش کشاورزی، کشاورزان کشورمان  عمدتا خرده پا بوده اند متاسفانه تا کنون  میزان تولیدات به درستی  مدیریت نگردیده است .

ایشان ادامه داد: بزرگترین مشکلی که تا کنون احساس می شده بحث بازرگانی کشاورزی است لذا در جلسات گذشته این کمیسیون موضوعاتی  از جمله  تشکیل شرکتهای پشتیبان و همچین تشکیل هلدینگ کشاورزی به جهت  رفع این مشکل مطرح گردید که  در جلسه حاضر به مقدمات تشکیل این هلدینگ  خواهیم پرداخت.

وی همچنین افزود: طرح تشکیل هلدینگ مورد استقبال هیات رئیسه و نمایندگان اتاق واقع شد و ایشان حمایت و پشتیبانی خود را از این امر اعلام نمودند.

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق زنجان با ارائه آماری در خصوص سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی از GDP کشور اظهار داشت: از تولید ناخالص کشور که حدوداً یک تریلیون تومان برآورد شده است ۱۲۶ هزار میلیارد تومان مربوط به سهم  ارزش افزوده بخش کشاورزی می باشد که از این مقدار سهم ارزش افزوده زنجان ۲/. می باشد.

ایشان ادامه داد: شاید این سهم مناسبی برای زنجان باشد ولی متاسفانه در بخش کشاورزی، صادرات استان در مهرماه سال ۹۳حدود ۰/۴۳ از صادرات کل کشور بوده و این عدد در سال ۹۴ به ۲۳/.  رسیده که رقم ناچیزی است.

مهندس جعفری مدیر محترم تنظیم بازار محصولات و نهاده های کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این جلسه به آمار ارائه شده توسط دبیر کمیسیون اشاره نمود و گفت: شاید استان زنجان در بخش کشاورزی از لحاظ آمار و ارقام سهم بالایی را به خود اختصاص نداده ولی مهمتر از سایر بخش های اقتصادی در استانهای دیگر در سطح کشور است.

جعفری عنوان کرد: از نظر سطح اراضی زیر کشت، مقدار تولید، محصولات دارای مزیت نسبی  عموماً حرفی برای گفتن داریم ولی خلاء بزرگی وجود دارد به نام بازار مناسب (بازارهای داخلی و خارجی)‌.

ایشان ادامه داد: تجار خوبی هم در زنجان داریم که شاید به خاطر غلبه ی فعالیتهای معدنی در استان افراد بیشتر علاقمند به فعالیت در این حوزه هستند و این موضوع موجب شده بحث صادرات و تجارت بخش کشاورزی، مغفول بماند.

 

وی همچنین افزود: در مهرماه ۹۳ علی رغم اینکه مقدار تولید استان حدود ۴/۲ کل تولیدات کشور است، استان زنجان ۳۴/. درصد از سهم صادرات کشور را به خود اختصاص داده و در سال ۹۴ این سهم حدود ۱/. درصد کاهش یافته است و سهم صادرات  استان در مقایسه با سایر استانها بسیار ناچیز است.

جعفری با بیان اینکه تا بازار مناسب نباشد تولید بدون برنامه و غیرهدفمند انجام می شود گفت: اگر ما نمایی از بازار داخلی و خارجی داشته باشیم به واسطه تجار و صادرکنندگان توانمند استانمان می توانیم تولید را هم سو و هم راستا با نیاز بازار انجام دهیم.

ایشان تصریح کرد: ظرفیت تولید در استان زنجان فراتر از این است و با توجه به اینکه تولید سنتی سازمان به سمت افزایش بهره وری در اراضی، افزایش مقدار تولید در کنار کاهش سطح تولید می رود طبیعتا  راندمان و سطح عملکرد ما بالا خواهد رفت.

وی خاطر نشان کرد: شرکت بازرگانی محصولات کشاورزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران که چند صباحی ست با هدف ایجاد ظرفیتهای مکانی در بازارهایی مثل روسیه و عراق تاسیس شده است هزینه هایی را از این حیث متقبل شده که احتمال پایداری این شرکت را پایین می آورد. ولی هلدینگ که تشکیل شده از تجار و صادرکنندگان است می تواند این هزینه ها را سرشکن کند و توجیهه اقتصادیش را بالا ببرد.

جعفری همچنین افزود: سازمان جهاد کشاورزی به جهت پشتیبانی از حیث مشاوره و خدماتی که به این مجموعه  باز می گردد برای همکاری و نیز حمایت از هلدینگ و هر گونه فعالیتی که در این راستا صورت می گیرد، قول مساعد می دهد .

مهندس رنگ رونا دبیر محترم اتحادیه صادرکنندگان ضمن تاکید بر تشکیل هلدینگ سرمایه گذاری صادرات محصولات کشاورزی با محوریت اتاق به جهت تکمیل زنجیره تولید و جلوگیری از پراکنه کاری گفت: این جلسه  بنا به دعوت اتاق با حضور ۴۵ نفر از فعالین حوزه کشاورزی برگزار و با هدف تعیین قالب شرکت، میزان سرمایه، تولید کنندگان و … در جهت رفع مشکلات تولید و صادرات با  انتخاب هیات موسس  به تشکیل هلدینگ اقدام خواهد نمود.

آقایان ابوافضل بیات و خاتمی با طرح تشکیل شرکت به صورت تعاونی نظر خود را اعلام نمودند.

آقای اسماعیلیان با بیان اینکه شرکتهای تعاونی معدودی در این امرموفق  بوده اند عنوان کرد: نوع شرکت به صورت سهامی خاص مناسب تر است.

آقای نریمان نژاد نیز تشکیل شرکت به صورت تعاونی را از آن جهت که براساس رای فرد است نه سرمایه مناسب ندانست و گفت: این امر برای سرمایه گذار خوب نیست.

مهندس شاهمرادی نیز اظهار داشت: با توجه به اینکه به جز سیر تمامی محصولات کشاورزی استان زنجان سالم هستند لذا برای صادرات با کیفیت ترین محصولات به شمار می آیند.

آقایان امانی و ابراهیمی خواستار هدفگذاری مدیریت صادرات شدند.

همچنین آقای خانمحمدی نظام صنفی مشخص هلدینگ در کشور و سایر استانها انجام گرفته است که با تشکیل هلدینگ امید است جهت تولید برنامه ریزی های مطلوب صورت گیرد.

در پایان این جلسه آقایان محمدتقی مقدم فرد، مهدی رنگ رونا، بریری، شاهمرادی، رمضانلو، اسماعیلیان، خانمحمدی کلانتری ، نریمان نژاد و عبدالمجید هاشمی به عنوان اعضاء هیات موسس انتخاب و معرفی گردیدند.

منبع: اتاق زنجان 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید