لغو تحریم ها مقدمه تحقق تک نرخی کردن ارز | اتاق خبر
کد خبر: 306409
تاریخ انتشار: 14 دی 1394 - 12:26
اتاق خبر از خلف وعده مسئولان برای تک نرخی کردن ارز گزارش می دهد:
محمدرضا پورابراهیمی : به طور قطع اگر بانک مرکزی از تحریم ها خارج شود و نقل و انتقال ارزی مانند گذشته انجام شود؛ مقدمه خوبی خواهد بود درجهت تک نرخی شدن ارز و می توان به درستی این حوزه را مدیریت و کنترل کرد.

اتاق خبر _ سوسن یحیی پور: گفته می شود ارز تک نرخی نخستین نشانه ثبات در بازار و اقتصاد یک کشور است. در اکثر کشورهای دنیا حتی اقتصادهای کوچک با ارز تک نرخی اداره می شوند. ارز چندنرخی به معنی فساد هر چه بیشتر در اقتصاد خواهد بود و سودهای کلانی به جیب رانت خواران روانه می شود که این درآمدها را نه تنها صرف آبادانی کشور نمی کنند بلکه این سودهای کلان را صرف زندگی شخصی خود و مال اندوزی بیشتر خواهند کرد.

تک نرخی کردن ارز از جمله اصلی ترین و مهم ترین برنامه های دولت در حوزه پولی است که می تواند به طور مستقیم و یا غیر مستقیم بر تولید و در کل شکوفایی اقتصادی تاثیر گذار باشد. بخش خصوصی و فعالان اقتصادی نیز برای افزایش سرمایه گذاری و حرکت به سمت فضاهای مولد نیاز شدیدی به تک نرخی شدن ارز و حذف رانت در کشور دارند.

حال این موضوع در کشور ما راه پر فراز و نشیب و ناهمواری را تاکنون طی کرده است و درحالی وعده مسئولان بانک مرکزی برای چندمین به تعویق می افتد که اجرایی شدن این مهم به شهریور سال 95 موکول شده است. عده ای از صاحب نظران طولانی شدن پروسه لغو تحریم ها را مانعی بر سر راه بانک  مرکزی می بینند و امیدوار هستند که با برداشته شدن کامل تحریم ها گشایشی برای تحقق این مهم در کشور فراهم شود. در همین رابطه گزارش اتاق خبر را در ادامه می خوانید.

محمدرضا پور ابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در همین رابطه به اتاق خبر گفت: تاخیری که در لغو تحریم ها وجود داشته؛ بانک مرکزی را وادار کرده است که تک نرخی کردن ارز را مجدد به زمان دیگری موکول کند.

پورابراهیمی افزود: به طور قطع اگر بانک مرکزی از تحریم ها خارج شود و نقل و انتقال ارزی مانند گذشته انجام شود؛ مقدمه خوبی خواهد بود درجهت تک نرخی شدن ارز و می توان به درستی این حوزه را مدیریت و کنترل کرد.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ضروری است که بانک مرکزی جسارتی به خرج دهد و تفاوت نرخ را از بین ببرد.

وی دربازه ضرورت یکسان سازی نرخ ارز گفت: در هر زمانی که نرخ ارز دورقمی باشد زمینه فساد در کشور فراهم می شود.  در اقتصادی هم که در رانت غوطه ور باشد؛ سرمایه گذاران به شدت زیان می بینند و به سمت فضاهای غیرمولد و غیرشفاف حرکت خواهند کرد. تمام این مسائل منجر به ناکارآمدی اقتصاد می شود.

پور ابراهیمی تاکید کرد: در سراسر دنیا حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز یک اصل است. لذا برای جلوگیری از فساد اقتصادی؛ تک نرخی شدن بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

ضرورت تعلق ارز به بخش خصوصی

 ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت و گو با اتاق خبر گفت: در سراسر دنیا منشا ارز به بخش خصوصی و تعاونی ها برمی گردد و بانک مرکزی نیز نظارت لازم را انجام می دهد. ولی در کشور ما منشا ارز به دولت بازگشته و یارانه به آن تعلق می گیرد که درنهایت مشکلاتی را به وجود می آورد.

ایرج ندیمی ادامه داد: زمانی که ارز به دولت تعلق دارد؛ آن را به قیمت ارزان می فروشد و پول حاصل را در جیب خود می گذارد و در شرایطی هم که هیچ گونه نظارتی وجود ندارد؛ فساد ایجاد می شود.

به گفته وی؛ این نگرانی وجود دارد که ارزی که در حدود 80 تا 90 درصد آن به دولت تعلق دارد؛ حراج نشود.

ندیمی افزود: در کشور نباید به دنبال اقتصاد انگلی بود بلکه ضروری است که به سمت اقتصاد مولد برویم که ناشی از فعالیت افراد است تا تاراج اموال ملت.

وی ادامه داد: به هیچ وجه شرایط تک نرخی شدن ارز در کشور فراهم نیست. دولت باید به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان واقعی از راه مابه التفاوت ها یاری رساند. افرادی که تسهیلات و ارز ارزان قیمت دریافت می کنند منشا فساد در کشور هستند.

سوداگران ارزی مانع جدی بر سر راه تک نرخی کردن ارز

 سید بهاء الدین حسینی هاشمی کارشناس بانکی نیز در گفت و گو با مهر  با اشاره به اینکه سال ها است که اجرای ارز تک نرخی در دستور کار است اما تاکنون عملیاتی نشده است، تصریح کرد: دولتی‌ها ۲۰ سال است که از اجرای چنین برنامه‌ای سخن می‌گویند اما تاکنون نتوانسته اند به آن جنبه عملیاتی بپوشانند.

وی ادامه داد: شاید دولتمردان منتظر معجزه ای برای ارز تک نرخی هستند، معجزه ای مانند اینکه قیمت دلار بازار آزاد از قیمت دلار دولتی کمتر شود یا حداقل به اندازه قیمت ارز دولتی کاهش یابد و یکسان شود که این اتفاق نخواهد افتاد، زیرا رانت‌های ارزی و سوداگران ارزی اجازه این کار را نمی دهند و مانع خواهند شد.

مدیرعامل اسبق بانک‌های دولتی و خصوصی بیان کرد: از زمانی که نفت در ایران کشف شد، همیشه دسیسه ای در کار بوده و قیمت دلار همیشه دو نرخی یا چند نرخی بوده است. این کار برای این است که صاحبان زر و زور و قدرت بتوانند دلار ارزان از نفت بدست آورند و سود ببرند.

نیروهای موثر بر نرخ ارز

همچنین حمید زمان زاده کارشناس اقتصادی در گفت و گو با دنیای اقتصاد  در این رابطه معتقد است:  هم‌اکنون بازار ارز آبستن نیروهای متضادی است که هر یک نرخ ارز را به سویی می‌کشد. در آستانه اجرای برجام در دی ماه، نرخ ارز از مرز ۳۶۰۰ تومان عبور کرده است که حاکی از افزایش حدود ۱۰ درصدی نسبت به زمان حصول برجام در تیرماه است.

وی ادامه داد:  بررسی عوامل بنیادی بازار ارز حاکی از آن است که در شرایط فعلی چهار نیروی مهم به فشار رو به بالا بر نرخ ارز انجامیده است. اولین نیرو تداوم سطوح پایین‌ قیمت نفت است که موجب کاهش جریان ورودی درآمدهای نفتی و به تبع آن عرضه ارز شده است. دومین نیرو تداوم تحریم‌های اقتصادی است که به تداوم سطوح پایین صادرات نفت از یکسو و تداوم محدودیت‌های گسترده در تجارت و مبادلات مالی خارجی انجامیده است.

زمان زاده تصریح کرد: سومین نیرو، بدبینی برخی فعالان بازار نسبت به اجرای به موقع و بدون کم و کاست برجام است و نیروی چهارم نیز برابری قدرت خرید با توجه به تداوم شکاف میان تورم داخلی و خارجی است.

ضرورت پیش بینی درآمدهای نفتی جهت تحقق تک نرخی کردن ارز

محمود دودانگه قائم مقام معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت در گفت و گو با ایلنا در این باره گفت: داشتن پیش بینی مطلوب از درآمدهای نفتی در سال آینده و نیز میزان تقاضایی که برای ارز در بازار وجود دارد نیز برای تک نرخی کردن ارز حائز اهمیت است.

قائم مقام معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت گفت: مسلما بانک مرکزی نیازمند داشتن شرایط عادی برای تعاملات بانکی است تا بتواند از ذخایر ارزی خود استفاده کند .

وی تصریح کرد: تا زمانی که شرایط برای نقل و انتقال ارز وجود نداشته باشد عملا ارز تک نرخی نخواهد شد.

دودانگه افزود: همچنین موضوع قاچاق کالا نیز باید مدیریت شود زیرا میزان ارزی که در این مسیر قرار دارد قابل توجه است.

 

شرایط اقتصادی مطلوب یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار برای تحقق تک نرخی شدن در اقتصاد است . تورم بالا، عدم ثبات در برنامه های اقتصادی و شرایط نامناسب برای کسب و کار از جمله مواردی هستند که مانعی برای این مهم محسوب می شوند.

دولت باید با اعمال سیاست های درست شرایط تک نرخی کردن ارز را در کشور فراهم کند که در این میان شفافیت اقتصادی عامل مهمی است که از رشد اقتصاد ناسالم در کشور جلوگیری می کند. شواهد حاکی از این است که برخی مسئولان انتظار دارند که با اجرایی شدن برجام و تحول در ساختارهای اقتصادی زمینه تک نرخی شدن در کشور فراهم شود که همچنان این موضوع هم در هاله ای از ابهام است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید