قرار نبود راه‌اندازی مرکز پرورش گوزن رسانه‌ای شود! | اتاق خبر
کد خبر: 306430
تاریخ انتشار: 14 دی 1394 - 13:21
مدیرکل محیط زیست مازندران هدف از احداث مرکز پرورش گوزن را شکار تروفه با مجوز عنوان کرده اما رئیس اداره امور مناطق سازمان محیط زیست می‌گوید چنین درخواستی به دفتر شکار و صید سازمان نرسیده است.

مدیرکل محیط زیست مازندران هدف از احداث مرکز پرورش گوزن را شکار تروفه با مجوز عنوان کرده اما رئیس اداره امور مناطق سازمان محیط زیست می‌گوید چنین درخواستی به دفتر شکار و صید سازمان نرسیده است.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از مهر، مدیرکل محیط زیست استان مازندران در رابطه با خبر تکثیر گوزن به منظور شکار و استفاده از گوشت این حیوان که چند روزی است در رسانه های مختلف به آن پرداخته شده گفت: هدف از احداث این مرکز، تکثیر و پرورش گوزن و سپس شکار تروفه با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است.

ناصر مهردادی تاکید کرد: احداث این مرکز تنها در حد یک درخواست است که به منظور بررسی به اداره کل محیط زیست استان مازندران رسیده و برای جزییات بیشتر باید از طریق داریوش مقدس معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست مازندران مورد پیگیری قرار گیرد.

راه‌اندازی مراکز شکار بسیار زیباست

مدیرکل محیط زیست استان مازندران در حالی ایجاد این مرکز پرورش گوزن را محدود به «یک درخواست» اعلام کرده است که در گزارش خبری پخش شده از صدا و سیمای ساری، از این مرکز پرورش گوزن که در آن تعدادی گوزن به چشم می‌خورند تصویربرداری و با مسئول آن نیز گفتگو شده است.

در حالی که تلاشهای دو روز گذشته، برای گفتگو با داریوش مقدس بی‌نتیجه ماند، میلاد بهرامی مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست مازندران ضمن اشاره به فواید احداث شکارگاه خصوصی که به گفته وی در کشورهای اروپایی علاقمندان زیادی دارد، دوستداران محیط زیست را به خوشبینی به احداث چنین مراکزی دعوت کرد و گفت: راه اندازی چنین مراکزی که در آن گونه های جانوری تکثیر و سپس مورد شکار و مصرف قرار میگیرند بسیار زیباست.

قرار نبود رسانه‌ای شود

کوروس ربیعی، رئیس اداره نظارت بر حیات‌وحش اداره‌کل محیط‌زیست مازندران نیز با اشاره به اینکه گوزنهای موجود در این مرکز، گونه بومی ایران نیستند گفت این گوزنهای اروپایی از شهرداری بهشهر به بسیج سازندگی ساری که بر اساس گزارش صدا و سیمای مرکز ساری احداث این مرکز را به عهده دارد منتقل شده اند.

وی ضمن انتقاد از رسانه ای شدن خبر احداث مرکزی برای تکثیر و پرورش گوزن در استان مازندران گفت: خبری کردن وجود چنین مرکزی و فراخوان همکاری از سوی مسئول این مرکز در حال حاضر به صلاح نبود.

مسئول بسيج سازندگي ساري در این باره گفته است: با فعاليت مركز آموزش تكثير و پرورش گوزن در ساري تا دو سال آينده پروتئين جديد از گوشت گوزن در سبد خانوارهاي ايراني قرار خواهد گرفت.

حسين نادري ورندي استفاده از شاخ گوزن براي مصارف دارويي، پوست آن براي چرم سازي و بهره گيري از گوشت آن به عنوان ماده اي پروتيئني در سبد غذايي و در اختيارگذاردن گوزن به قرق‌گاه‌هاي شكار را از اهداف اجراي اين طرح برشمرد.

نگرانی از چراغ سبز محیط زیست به مافیای شکار بی‌مورد نبود

امیرحسین داداشی، رئیس اداره امور و مناطق سازمان حفاظت محیط زیست، درباره احداث مرکزی که هنوز مشخص نیست هدف آن شکار است یا توزیع انبوه گوشت گوزن گفت: احداث مرکز تکثیر و پرورش و یا شکارگاه که مطابق با دستورالعمل مربوطه منوط به اختصاص حداقل ۱۰۰ هکتار زمین است، مستلزم اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست است که تا کنون چنین درخواستی به دفتر شکار و صید سازمان نرسیده است لذا امروز مکاتبه با مسئولان اداره کل محیط زیست استان مازندران را برای شفاف سازی در این زمینه آغاز کرده ایم.

به این ترتیب راه‌اندازی مرکز «پرورش گوزن گوشتی در مازندران» که تصاویر آن در رسانه‌ها منتشر شده و برای آن اهدافی همچون افزودن گوشت گوزن به سبرد خانوار، فروش شاخ و چرم و شکار تفریحی اعلام شده است، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. برخی از مسئولان محیط زیست می‌گویند راه‌اندازی این مرکز نباید رسانه‌ای می‌شد و برخی دیگر اعلام کرده‌اند که تاکنون حتی درخواست مجوزی برای راه‌اندازی این مرکز دریافت نکرده‌اند. گوزن‌ها اما در محوطه ۲ هزار متری این مرکز به میزبانیِ تفنگ‌ها نشسته‌اند.

پیش از این نیز زمانی که سازمان محیط زیست پس از سه سال ممنوعیت، به مافیای شکار چراغ سبز نشان داد و به شکلی گسترده برای شکار پرندگان مجوز صادر کرد، فعالان محیط زیست از مقدمه‌چینی برای صدور مجوز شکار چهارپایان ابراز نگرانی کرده بودند. نگرانی‌ای که اکنون با راه‌اندازی مرکز رسمی شکار گوزن به نظر می‌رسد چندان بی‌مورد نبوده باشد.

منبع: مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید