همکاری مشترک ایران و دانمارک برای تولید انسولین | اتاق خبر
کد خبر: 306629
تاریخ انتشار: 15 دی 1394 - 11:41
در همایش تجاری مشترک بین ایران و دانمارک مطرح شد
معاون امور بین المللی اتاق بازرگانی خبر داد: شرکت های دانمارکی در زمینه توسعه راه آهن، ساخت راه، کارخانه سیمان، بهداشت و سلامت، دارو و انرژی فعالیت های مشترکی با ایران داشته اند. خبر خوب این است که همکاری مشترکی قرار است بین یک شرکت دانمارکی و وزارت بهدا

اتاق خبر: اتاق تهران همایش تجاری مشترک بین ایران و دانمارک را برگزار کرد. این همایش صبح امروز با حضور رئیس اتاق بازرگانی تهران و هیات تجاری دانمارکی به سرپرستی کریستسن ینسن وزیر امور خارجه این کشور برگزار شد. دراین نشست فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی تهران و 120 فعال اقتصادی دانمارکی از 58 شرکت حضور داشتند تا ظرفیت های سرمایه گذاری در اقتصاد ایران و چگونگی تعامل با شرکت های ایرانی را ارزبابی کنند.


در ابتدای این نشست محمد رضا بختیاری معاون امور بین المللی اتاق بازرگانی ضمن ابراز خوشحالی از حضور هیات دانمارکی گفت: از لحاظ تاریخی بین این دو کشور همواره روابط خوبی وجود داشته است و از سال 1930 هم روابط سیاسی و دیپلماسی بین دو کشور آغاز شد.

 

وی افزود: شرکت های دانمارکی در زمینه توسعه راه آهن، ساخت راه، کارخانه سیمان، بهداشت و سلامت، دارو و انرژی فعالیت های مشترکی با ایران داشته اند. خبر خوب این است که همکاری مشترکی قرار است بین یک شرکت دانمارکی و وزارت بهداشت ایران برای تولید انسولین صورت گیرد.


در ادامه رئیس اتاق تهران مسعود خوانساری ضمن خوش آمد گویی به وزیر امور خارجه دانمارک و هیات همراه گفت: دانمارک از جمله کشورهایی است که با ایران رابطه دیرینه ای  داشته است. امیدواریم در زمینه های کشاورزی، دارویی، الکترونیک، محصولات لبنی و در زمینه پتروشیمی همکاری های مشترکی با دانمارک داشته باشیم.


خوانساری تصریح کرد: متاسفانه در دوران تحریم حجم تجارت ایران بسیار کاهش پیدا کرد. بین سالهای 2007 تا 2014 حجم تجارت میان دو کشور بین 160 تا 170 میلیون دلار در نوسان بوده و در این دوران که دوران تحریم بود تجارت خارجی ایران به سوی کشورهای شرقی سوق پیدا کرد. با قطع شدن تحریم ها امیدواریم ایران روابط نزدیکی را با کشور های غربی برقرار کند و حضور این هیات گشایش و سرفصلی برای آغاز تجارت بین دو کشور شود.


وی تاکید کرد خوشبختانه ایران از نظر جاذبه های گردشگری و توریستی می تواند شهروندان دانمارکی را جذب کند. ایران یکی از باسابقه ترین کشورها در خاورمیانه است که می تواند ظرفیت خوبی برای مبادله توریست داشته باشد.


رئیس اتاق تهران افزود: اتاق تهران بزرگترین تشکل بخش خصوصی است که بیش از 1500 عضو دارد و این اتاق علاقه مند به افزایش همکاری با کشورهای دنیا است. وی ادامه داد اتاق تهران تمایل به اعزام و پذیرش هیات هایی به منظور برقراری تعاملات مشترک است. امیدوار هستم با حضور وزیر امور خارجه دانمارک حجم تجارت ایران افزایش پیدا کند.


در ادامه نشست کریستسن ینسن وزیر امور خارجه دانمارک گفت: با توجه به اینکه ایران دومین بازار در منطقه خاورمیانه و یکی از قدرت های منطقه ای محصوب می شود امیدوارم رفع تحریم ها باعث رونق اقتصاد ایران شود. به گفته وی ایران در دوران تحریم ها هم از نظر قدرت اقتصادی جز 18 کشور جهان بوده است.


ینسن به دیدار خود با ظریف اشاره کرد و گفت این دیدار بسیار مثبت و سازنده بود و امیدواریم زمینه ساز سرمایه گذاری های مشترک در آینده باشد. بسیار خوشحالم که در این نقطه تاریخی ارتباط ایران با غرب در ایران حضور دارم. ایران تاریخ بسیار غنی با غرب داشته و قرن ها روابط خوبی با کشورهای غربی وجود داشته است.


وی به گسترش سرمایه گذاری ها بین ایران و دانمارک در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: دانمارک اماده برقراری روابط تجاری با ایران را دارد و انتظار داریم که سرمایه گذاری های مشترک به رفاه اقتصادی شهروندان دو کشور منجر شود.


وزیر امور خارجه دانمارک به اهمیت تجارت اشاره کرد و گفت: تجارت یکی از فعالیت های مهم بشریت است. که در واقع این امر یک اقدام صلح آمیز و داوطلبانه است که بشر ایجاد کرده است. وی ادامه داد هیات دانمارکی به منظور تقویت رابطه و ایجاد رشد و رفاه برای هر دو کشور آماده هر گونه همکاری است.


هیات دانمارکی از حوزه های مختلف انرژی و فن اوری های پاک، حمل و نقل و لجستیک، بهداشت و درمان، کشاورزی و صنایع غذایی، خدمات بانکی و زیر ساخت ها و تاسیسات بندری در این نشست شرکت کردند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید