بودجه سنواتی 95 بر مبنای تقویت بخش خصوصی تصویب شود | اتاق خبر
کد خبر: 306726
تاریخ انتشار: 15 دی 1394 - 15:48
نایب رئیس اتاق تهران در گفت و گو با اتاق خبر:
علا میرمحمد صادقی: به طور قطع بودجه باید بر تقویت بخش خصوصی بنا نهاده شود تا به مشارکت هرچه بیشتر آن در امور تولیدی بیانجامد.

اتاق خبر- سوسن یحیی پور: از آنجایی که اقتصاد ایران به شدت تک محصولی است و وابستگی زیادی به درآمدهای نفتی  دارد در حال حاضر که قیمت نفت در بازارهای بین المللی به شدت کاهش داشته؛ دولت به دنبال این است که بودجه خود را از محل درآمدهای مالیاتی تامین کند؛ اما نگرانی ها و دغدغه هایی در بخش خصوصی در رابطه با این تصمیم وجود دارد که برای جویا شدن چند و چون آن و سایر مسائل اقتصادی گفت و گویی را با علا میرمحمد صادقی نایب رئیس اتاق تهران ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

همواره در کشور با کسری بودجه روبرو بوده ایم؛ حال به دلیل کاهش درآمدهای نفتی دولت تصمیم دارد این کسری را از محل دریافت مالیات از بخش خصوصی جبران کند؛ نظر شما در این خصوص چیست؟

در کشور با کسری بودجه مواجه هستیم و آنطور که پیش بینی می شود در نرخ نفت هم در ماه های آتی تغییری حاصل نمی شود.

باید گفت که در دریافت مالیات باید جانب انصاف را رعایت کرد. در حال حاضر بنگاه ها و افرادی هستند که فرار مالیاتی دارند و برعکس به کسبه یا افرادی ظلم می شود. در این مسئله باید از جانب وزارت امور اقتصادی و دارایی تجدیدنظر شود تا منابع جدیدی شناسایی تا از فشار بر کسبه و افرادی که نباید مالیات زیادی پرداخت کنند؛ جلوگیری شود.

 احتمال زیادی وجود دارد که تعداد زیادی از بنگاه ها به دلیل اینکه مالیات گزافی را به وزارت امور دارایی پرداخت می کنند با تعطیلی روبرو شوند. لذا باید در دایره تشخیص تجدیدنظر شود تا به نهادی ظلمی نشود.

در حال حاضر در فصل بودجه به سر می بریم؛ چه توصیه هایی به مجلس دارید تا بودجه سنواتی 95 به مشارکت بیشتر بخش خصوصی منجر شود؟

به طور قطع بودجه باید بر تقویت بخش خصوصی بنا نهاده شود تا به مشارکت هرچه بیشتر آن در امور تولیدی بیانجامد.

لازم است که در بودجه سنواتی 95 برخی از حوزه ها از مالیات معاف شوند. سرمایه گذاری باید در برخی از نقاط اشتغال زا افزایش پیدا کند. معافیت های مالیاتی می تواند برای اقتصاد کشور مفید واقع شوند.

نباید نرخ مساوی برای مالیات بر درآمد در شهرهای بزرگ و در مناطق روستایی وجود داشته باشد؛ این مسئله عادلانه نیست و نتیجه آن مهاجرت از روستاها به شهرهای بزرگ همچون دوران گذشته خواهد بود. باید برای این موضوع فکر اساسی کرد و از مهاجرت ها جلوگیری به عمل آورد. در حال حاضر تهران دیگر نمی تواند مهاجر بپذیرد. علت مهاجرت عمده از روستاها به شهرها نبود شغل مناسب در روستاها است.

قرار بود که تک نرخی کردن ارز تا پایان امسال نهایی شود ولی باز هم مسئولان بانک مرکزی اجرایی کردن آن را به اواسط سال 95 موکول کردند؛ علت خلف وعده مسئولان چیست؟

مشخص نبودن شرایط سیاسی و برجام باعث می شود که تصمیم گیری بانک مرکزی به تعویق بیفتد. به هرحال تک نرخی شدن ارز یک مسئله مهم و ضروری است که باید به گونه ای به سیاست ها جهت داد که به سمت این مهم حرکت کرد. درحال حاضر صادرکنندگان و تولیدکنندگان از تغییر بی قاعده نرخ ارز به شدت نگران هستند. در چند ماه اخیر تغییر محسوسی در نرخ ارز داده نشده است ولی در عین حال این دغدغه وجود دارد که به طور آنی نرخ ارز تغییر کند و این برای اقتصاد مملکت به شدت مضر خواهد بود؛ چونکه امکان پیش بینی در امور تولیدی یا صادراتی به دلیل اینکه نرخ ارز نوسان زیادی دارد؛ نیست.

دولتمردان در مهار تورم موفق عمل کرده اند؛ ولی همچنان ما شاهد رکود عمیقی در اقتصاد کشور هستیم؛ به نظر شما چه سیاست هایی برای خروج از این بحران باید اعمال کرد؟

درحال حاضر پدیده رکود تنها منحصر به ایران نیست. اغلب کشورها  همچون  امارات و کشورهای اروپایی به دلیل اینکه تولیدات آن ها خریداری ندارد؛ گرفتار این بحران هستند و باید گفت که این پدیده فراگیر است؛ اما مسئله رکود در ایران به مراتب از بسیاری از کشورها افزون تر است. به نظر می رسد اگر مراحل اولیه برجام به طور کامل اجرایی شود؛ در آینده شاهد رونق در بازار خواهیم بود.

برای خروج از رکود لازم است که در سیاست های اقتصادی مملکت تغییر اساسی داد. در این راستا باید از روش های سنتی اجتناب کرد. باید از حضور سرمایه گذاران خارجی به نحو احسن استفاده کرد تا سرمایه گذاری مشترک برای تولید و صادرات افزایش پیدا کند. لازم به ذکر است که تولید تنها نباید به مصرف داخلی برسد؛ کمااینکه در حال حاضر نیز برخی تولیدات کشور زائد بر مصرف داخلی است.

اکنون صنایع داخلی به شدت در رکود گرفتار شده اند؛ در صنایع ساختمانی و در صنعت سیمان رکود کم سابقه ای را شاهد هستیم به گونه ای که متاسفانه در حال حاضر انبارهای کارخانجات تولید سیمان ما مملو از کرینتر است که به فروش نمی رسد. علت آن این است که در کشور فقط تولید شده منتهی به بازار فروش توجهی نشده است.

همواره باید به فکر توسعه صادرات بود؛ باتوجه به اینکه خوشبختانه کشور ما در منطقه ای قرار گرفته است که اطراف آن مصرف کنندگان زیادی وجود دارد می توان به کشورهای همسایه صادرات گسترده ای را انجام داد. لازم است که تولیدات صادرات محور در کشور توسعه داده شود.

وزیر امور خارجه در سفری که به مشهد داشتند با اعضای هیأت نمایندگان اتاق مشهد دیداری داشتند؛ این گونه اقدامات را چطور ارزیابی می کنید؟

باید گفت که وزارت امور خارجه می تواند زمینه صادرات کالاهای ایرانی را فراهم کند. وزیر امور خارجه دقت زیادی را در سیاست خارجی به خرج می دهد و یک فرد خدمتگزار در امور خیریه است ولی اغلب مسئولان حرف هایی می زنند که در عمل کوتاهی می شود. لذا باید اقداماتی انجام داد تا گفتار مسئولان با عمل توام شود تا بخش خصوصی به معنای واقعی تقویت کرد.  

در چند سال گذشته بخش خصوصی به شدت تضعیف شده است و اقدامی در جهت تقویت آن صورت نگرفته و توقعی که از بخش خصوصی وجود دارد برآورده نشده است. یقینا اگر بخش خصوصی تقویت شود؛ مشکلات برطرف می شوند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید