صنعتگران پیشنهادات اصلاحی خود درباره برنامه ششم را ارایه دهند | اتاق خبر
کد خبر: 306825
تاریخ انتشار: 16 دی 1394 - 12:15
معاون توسعه مدیریت و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صاحب‌نظران، نخبگان، متخصصان بخش صنعت در برنامه توسعه ششم، وارد و راهکارهای خود مبنی بر هرگونه جایگزینی، حذف و اصلاحیه در خصوص مقررات مالیاتی، تجاری و معدنی را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی

اتاق خبر: علی یزدانی در جلسه‌ای که با حضور با تشکل‌های صنعت، معدنی و بازرگانی استان امروز، 15 دی ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: پس از تصویب برنامه ششم دیگر جلسات و راهکارهای این کارشناسان در خصوص مشکلات ناشی از این قوانین موثر و مثمرثمر نخواهد بود. بسیاری از مشکلات مطرح شده از سوی اعضای این جلسه در اکثر استان‌های کشور مطرح می‌شود و حل این مسایل در مدت کوتاهی امکان پذیر نیست اما آنچه که مهم است، عزم و اراده دولت در حل این مشکلات است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی افزود: همانطور که مشاهده می‌کنیم با اراده دولت و مجموعه حاکمیت و حمایت مقام معظم رهبری گره 12 ساله گشایش یافت و با اجرای برجام تا هفته آتی شاید برخی مشکلات مربوط به تحریم‌ها حل شود اما مهمترین مشکل در سال‌های تحریم، محدویت تعامل و روابط ایران با کشورهای جهان بود که خوشبختانه تمام این مشکلات حل شد و ما به یک تفاهم برد برد دست یافتیم.

یزدانی دیگر مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، مردم‌محوری، اصلاح الگوی مصرف، فسادستیزی، دانش محوری و خصوصا کاهش وابستگی به نفت دانست و با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری تصریح کرد: یکی از مسایل اصلی در چارچوب سیاست‌های مقاومتی بحث تعامل سه قوه است که منجر به برقراری عدالت، پویایی، ایجاد دانش فناوری و همچنین حل مسایل بانکی و غیره شود و اقتصاد مقاومتی متکی به مولفه‌هایی است که می تواند سالیان متمادی کشور را بیمه کند؛ همچنین از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی حمایت از صادرات غیرنفتی است که این موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است.

وی با اشاره به کاهش اتکای بودجه کشور به نفت، رعایت بهره‌وری و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها در بخش تولید را مهم قلمداد کرد و گفت: هیچ منعی در ورود شما برای اصلاح، حذف و جایگزینی مواد قانونی مرتبط با تجارت، صنعت و بازرگانی وجود ندارد و شما می‌توانید هر زمان که بخواهید با نمایندگان مجلس و کمیسیون‌های مربوطه در مجلس خود تماس و راهکارهای خود را ارایه دهید.

یزدانی در خصوص بحث تصدی‌گری بانک‌ها عنوان کرد: هم رییس جمهور و هم برای نخستین بار مقام معظم رهبری اعلام کردند که بانک‌ها موظف به خروج از سیستم شرکتی و بنگاه‌داری و خروج بانک‌ها رقابت با بخش خصوصی هستند؛ پس ما در مسیر درستی حرکت می‌کنیم، فقط باید موانع متعددی که در این مسیر قرار دارند را از میان برداریم.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص اصلاح ساختار و قوانین و آیین نامه‌های مرتبط با بخش تولید خاطرنشان کرد: چه در بحث پیشنهاد برای اصلاح آیین نامه ها چه در بحث اصلاح دستورالعمل ها و بخشنامه ها هر آنچه بازرگانان پیشنهاد کردند یا ما تشخیص دادیم، را اصلاح کردیم؛ برای مثال در بعد مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری بیش از 60 گلوگاه را حذف کردیم. همچنین در تفویض اختیار به استان‌ها در همین ماه گذشته بیش از 19 مورد انجام شده است.

معاون توسعه مدیریت و امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر چابک سازی و کوچک سازی دولت یاد آور شد: مشاهده می کنیم در 8 ماه سال جاری بیش از 83 درصد منابع وصول شده در اعتبارات هزینه‌ای صرف شد که این مساله نشانگر ساختار وسیع و بزرگ شرکت‌های دولتی است.

یزدانی اظهار کرد: نخبگان و متخصصان اقتصادی مهار رکود را هنرمندی بزرگ دولت می‌دانند اما تحریک تقاضا با این شرایط بهره بالای تسهیلات بانکی امکان‌پذیر نیست و قطعا باید سرمایه گذاری خارجی با رویکرد تولیدات صادرات محور و با اولویت سرمایه گذاری‌های مشترک صورت گیرد که این سرمایه گذاری ها موجب تزریق نقدینگی به سیستم اقتصادی کشور می شود.

معاون توسعه مدیریت و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه علت تعامل سه قوه اصلاح اقتصادی و استفاده بهینه از ظرفیت‌هاست، خاطرنشان کرد: برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هر سه قوه باید نهایت تلاش و تعامل خود را انجام دهند. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، بر آحاد ملت مصرف کالاهای داخلی تکلیف است و این موضوع موجب تحریک تقاضا بر مصرف کالای داخلی می‌شود که رسانه نقش موثری در ترویج و اجرایی شدن این تکلیف دارند.

وی گفت: قانون مالیات بر ارزش اقزوده باید اصلاح شود زیرا معتقدیم پرداخت آن نباید بر گردن تولید کننده باشد و باید بر عهده کاربر اصلی یعنی همان مصرف کننده باشد و همچنین انتظار داریم تلاش‌های موثر دولت همانگونه که هست، منعکس شود و این دولت هیچ آمار غلطی به مردم نداده است و سیاست این وزارت هم همواره شفاف‌سازی اطلاعات و آمارها و همچنین عمل به قولهای داده شده به مردم، بوده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید