رکود عامل عمده کاهش ارزآوری | اتاق خبر
کد خبر: 306891
تاریخ انتشار: 18 دی 1394 - 08:28
عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در گفت و گو با اتاق خبر:
عباس آرگون: با توجه به رکودی که بر اقتصاد کشور حاکم است؛ در حوزه صادرات با افت قابل ملاحظه ای روبرو شده ایم که باعث کاهش ارزآوری در کشور شده است.

اتاق خبر- سوسن یحیی پور-  با اینکه دو دهه از وعده مسئولان بانک مرکزی درباره تک نرخی کردن ارز می گذرد؛ باز هم این مهم با این قرار بود تا پایان امسال نهایی و اجرایی شود به اواسط سال 95 موکول شد. برخی تحریم ها را و عده ای افول بی سابقه قیمت نفت را در این خلف وعده مسئولان موثر می بینند. برای درک چرایی این مسئله و سایر موضوعات روز گفت و گویی را با عباس آرگون عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران و عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

قرار بود تا پایان امسال تک نرخی کردن ارز انجام شود؛ ولی بار دیگر این مهم به اواسط سال 95 موکول شد، به نظر شما چرا بعد از دو دهه هنوز مسئولان نمی توانند این قضیه را اجرایی کنند؟

یکسان سازی نرخ ارز باعث پیش بینی کردن فعالیت های اقتصادی در کشور خواهد شد. اگر تصمیم داریم که ارز را تک نرخی کنیم با توجه به اینکه  نرخ ارز با رقم 2 هزار و 997 تومان پیش بینی شده است؛ یک اختلاف قریب 20درصدی با نرخ آزاد دارد که اگر بخواهیم ارز را یکسان کنیم باید بر مبنای نرخی که اکنون جاری است تعیین کنیم.

درحال حاضر درآمدهای ارزی کشور به دلیل افت قیمت نفت کاهش پیدا کرده است که اگر آن را با سال 1390 مقایسه کنیم از رقم 120 میلیارد ریال به رقم 20 میلیارد ریال رسیده که کاهش قابل توجهی داشته است.

با توجه به رکودی که بر اقتصاد کشور حاکم است؛ در حوزه صادرات با افت قابل ملاحظه ای روبرو شده ایم که باعث کاهش ارزآوری در کشور شده است. اگر دولتمردان و مسئولان بانک مرکزی بتوانند این امر مهم را انجام دهند کار بسیار ارزنده این انجام داده اند. ولی با توجه به شرایط اقتصادی که در کشور وجود دارد بعید به نظر می رسد که این قضیه در سال آینده هم عملی شود.

دولتمردان در مهار تورم موفق عمل کرده اند؛ ولی شاهد هستیم که همچنان رکود بر اقتصاد کشور حاکم است؛ چطور باید از این بحران نجات پیدا کرد؟

در کشور هزینه زیادی بابت کنترل تورم پرداخت کرده ایم؛ باید گفت که همیشه تورم بد نیست در برخی مواقع نیاز است که تورم ایجاد شود. کنترل تورم به نوعی باعث شده که بسیاری از صنایع کشور به حالت نیمه تعطیل درآیند و رکود عمیق تر شود. درحالیکه رونق در کشور وجود دارد؛ تورم چندان هم بد نیست. لازم است که تورم با مدیریت کاهش پیدا کند. تورم 40 درصدی در عرض یکسال به 15 درصد رسیده است و این اقدام بسیار ارزنده است ولی آسیب هایی زیادی را وارد کرده است. کاهش  تورم نباید به تولید و رونق اقتصادی لطمه وارد کند.  جالب است که خود مسئولان هم این پیش بینی را نداشتند که تورم به این اندازه کاهش پیدا کند به هرحال در حال حاضر در بحث تقاضا و مصرف مشکلات عدیده ای داریم که قدرت خرید را در کشور به شدت پایین آورده است. باید در رابطه با رکود حاکم تدابیر لازم اتخاذ شود.

می توان گفت که از اوایل انقلاب با کسری بودجه مواجه بوده ایم؛ حال دولتمردان فعلی به دلیل کاهش قیمت نفت تصمیم دارند که این کسری را با اخذ مالیات از بخش خصوصی دریافت کنند؛ نظر شما در این قضیه چیست؟

کشور باید بر مبنای مالیات اداره شود ولیکن لازم است که عدالت و انصاف مالیاتی برقرار شود. باید به تناسب از افراد مختلف مالیات دریافت شود نه اینکه فشار تنها بر عده خاصی باشد. مالیات باید به حقه و عدالت از بخش هایی مختلفی که فرار مالیاتی هم دارند اخذ  شود.  و همچنین از بخش هایی هم که از مالیات معاف هستند هم باید مالیات گرفته شود. لازم به ذکر است که کالاهایی که به طور غیر مستقیم و قاچاق وارد می شوند باید عوارض و حقوق پرداخت کنند.حتمی است که از اقتصاد زیر زمینی جلوگیری کرد؛ درواقع مالیات به ناحق رکود را در کشور عمیق تر می کند.

شما به مجلس شورای اسلامی چه پیشنهادی دارید تا بودجه سنواتی 95 به مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی در اقتصاد منجر شود؟

یکی از بحث هایی که به شدت در حال حاضر مطرح است؛ پرداخت بدهی های دولت به بخش خصوصی و بانک ها است که رقم آن در حدود 540 هزار میلیارد تومان اعلام شده است. باید زمانی برای پرداخت این بدهی تعیین شود. بخش خصوصی باتوجه به طلبی که از دولت دارد؛ هزینه مالی پرداخت می کند که این امر بخش خصوصی را روز بروز ضعیف تر می کند.

مجلس باید توجه بیشتری به وضعیت اقتصادی بنگاه ها داشته باشد تا به ورشکستگی و تعطیلی کشیده نشوند. باید قوانین را تسهیل کنیم تا بنگاه ها به سهولت به فعالیت های خود ادامه دهند. همچنین باید از بخش صادرات حمایت شود تا ارزآوری خوبی برای اقتصاد کشور داشته باشد.

پیش بینی شما از وضعیت اقتصادی کشور در دوران پساتحریم چیست؟

اگر تلاشی از جانب تمام مسئولان صورت گیرد می توانیم به رونق برسیم. لازم است  به طور جدی از گفتار درمانی فاصله گرفت. باید تعامل جدی بین مردم، بخش خصوصی و دولت صورت گیرد تا در یک حرکت جمعی بتوانیم مشکلات و مضیقه مالی را برطرف کنیم.

 

 

 

نظرات
عباس آرگون
| |
2016-01-08 17:40:41
باسلام کاهش قیمت نفت منجربه کاهش در آمد دولت از حدود 120 میلیارد دلار به حدود 20 میلیارد دلار می باشد که اشتباه تایپ گردیده است.
ADS
ADS
پربازدید