یارانه های نقدی همچون موریانه اقتصاد کشور را نابود می کند | اتاق خبر
کد خبر: 306938
تاریخ انتشار: 18 دی 1394 - 08:38
اظهار نظر نمایندگان مجلس درباره ادامه پرداخت یارانه های نقدی د رگفت و گو با اتاق خبر:
ابراهیم نکو: یارانه های نقدی به بلای جان کشور تبدیل شده و همچون موریانه ای حوزه های مختلف اقتصاد همچون کشاورزی، تولید، اشتغال و ... را نابود می کند.

اتاق خبر- سوسن یحیی پور-  قانون یارانه های نقدی که در زمستان 1387 به صورت لایحه از سوی دولت نهم ارائه شد و پس از طی پروسه طولانی با اعمال تغییراتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. حال که دولت یازدهم به دلیل کاهش درآمدهای نفتی با مشکلات عدیده ای روبرو است؛ پرداخت یارانه های نقدی می تواند هزینه های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. گفته شده است که مبلغ 2 میلیون و 500 هزار تومان تاکنون از ابتدای پرداخت یارانه ها به هر فرد ایرانی داده شده است که اگر در کل جمعیت ضرب شود عدد نجومی حاصل خواهد شد. حال اتاق خبر این قضیه را با دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی کرده است که در ادامه می خوانید.

ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه برخی امور هرچند نادرست تبدیل به عرف در جامعه می شوند و دیگر گریزی از آن نیست؛ گفت: زمانی که امری تبدیل به عرف می شود؛ درصورت چشم پوشی کردن از آن می تواند عوارض ناخوشایندی را بر آن جامعه تحمیل کند.

ابراهیم نکو در گفت و گو با اتاق خبر با بیان اینکه دریافت یارانه های نقدی تبدیل به عادت در کشور شده است؛ افزود: حذف یا نادیده گرفتن یارانه های نقدی می تواند مسائل حاشیه ای را به همراه داشته باشد. متاسفانه در دولت قبلی و با تصویب این امر در مجلس شورای اسلامی مسائل حاشیه ای به وجود آمد.

به گفته وی؛ این ذهنیت در جامعه شکل گرفته که یارانه نقدی حق مسلم جامعه است و این باید به طور قطع داده شود. به همین دلیل است که طبقات جامعه این مسئله را به عنوان دستمزد کارگران و کارمندان تلقی می کنند.

ابراهیم نکو تصریح کرد: تعداد کثیری از افراد جامعه به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی با همین مبلغ ناچیز هم توانستند زندگی خود را تنظیم و ادامه حیات دهند لذا حذف یارانه های نقدی می تواند مشکل زا باشد.

وی تاکید کرد: متاسفانه یارانه های نقدی در جامعه ریشه دوانده اند و نمی توان آن را نادیده گرفت. به همین دلیل دولت در حال حاضر در یک پیچ خطرناکی قرار گرفته که گردنه های زیادی دارد.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با وجود مسائلی همچون چالشی بودن بودجه سنواتی 95، قیمت پایین نفت، مشکلات پیش رو واحدهای تولیدی در پرداخت مالیات ها و همچنین فرار مالیاتی این نگرانی و دغدغه وجود دارد که دولت چگونه می تواند در آینده یارانه های نقدی را پرداخت کند.

نکو ادامه داد: یارانه های نقدی به بلای جان کشور تبدیل شده و همچون موریانه ای حوزه های مختلف اقتصاد همچون کشاورزی، تولید، اشتغال و ... را نابود می کند.

به گفته وی؛ دولت برای جبران کسری های خود لازم است که طبقات بالای جامعه را از گردونه دریافت مالیات حذف کند. همچنان باید این احتیاط در دولت وجود داشته باشد که مبادا یارانه افراد کم درآمد جامعه را حذف کند که در اینصورت موضوع پیجیده و خطرناک می شود.

یارانه های نقدی یکی از اهداف نوسازی اقتصادی

حسین میرمحمدی دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز برقراری یارانه های نقدی را در جهت نوسازی اقتصادی دانست و گفت: در این نوسازی قرار بود که یارانه های نقدی به اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه تعلق پیدا کند.

به گفته میرمحمدی؛ بازنشستگان، کشاورزان و یا کارگران که حقوق کمی دریافت می کنند در وهله اول در دریافت یارانه ها  در اولویت قرار داشتند.

وی ادامه داد: این قانون به درستی اجرایی نشد و اینک هم دولت با کمبود منابع مواجه است. ضروری است که دولت اقشار آسیب پذیر جامعه را به درستی شناسایی کند.

میرمحمدی افزود: دولت باید به مردم یادآوری کند که این مهم یک امر موقتی است و زمانی که اصلاح اقتصادی انجام شود و درآمدهای مردم نیز بر مبنای آن اصلاح شود دیگر لزومی به ادامه این کار نیست.

نماینده مردم گلپایگان گفت: اقشار ضعیف جامعه که از نظر بنیه مالی ضعیف هستند به هرحال باید به گونه مورد حمایت قرار گیرند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید