تنش بین ایران و عربستان خواسته داعش است | اتاق خبر
کد خبر: 306992
تاریخ انتشار: 16 دی 1394 - 17:47
تحلیلگر استرالیایی:
– یک تحلیلگر استرالیایی مسائل جهان اسلام روز چهارشنبه تاکید کرد: تنش بین ایران و عربستان دقیقا همان چیزی است که داعش خواستار آن است تا از این طریق جهان اسلام را با منازعات فرقه ای مواجه کند.

 

 

به گزارش اتاق خبر، 'امین سایکال' استاد علوم سیاسی در مرکز مطالعات اسلامی و عربی دانشگاه ملی استرالیا در مقاله ای در تارنمای شبکه 'ای.بی.سی' نوشت: به دنبال این اتفاقات (شهادت شیخ نمر توسط سعودی ها و اقدام ریاض برای قطع رابطه با ایران) به نظر می رسد که منطقه بیش از پیش مستعد بحران انسانی، نبود امنیت و افزایش خشونت باشد.
وی نوشت: جای تاسف است که عربستان نسبت به اعدام یک روحانی سرشناس شیعی اقدام و باعث کشاندن این موضوع به جایی شد که خواسته داعش است. البته ایران نیز باید مانع از حمله به سفارت عربستان می شد.
دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی فوری و خارج از نوبت به پرونده حمله به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در تهران و مشهد شده است.
دولت جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد خود را هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی موظف می داند از مهمانی که به عنوان دیپلمات کشورهای خارجی در ایران حضور دارند، حفاظت و حراست کند.
تحلیلگر استرالیایی در این مقاله که روز گذشته منتشر شد به ریشه اختلاف عربستان با ایران پرداخت و نوشت: در واقع خصومت بین عربستان با ایران ریشه در برخوردهای سیاسی و فرهنگی و تمایلات سیاسی دارد. ایران با انقلاب اسلامی، با آمریکا و متحدان واقعی آن از جمله رژیم صهیونیستی ناسازگاری جدی دارد. از طرفی عربستان یک نظام پادشاهی مطلق است که با غرب به ویژه آمریکا روابط گرمی دارد.
به نوشته وی، ایران معتقد است عربستان ابزار غرب و به ویژه آمریکا در خاورمیانه است.
این استاد علوم سیاسی مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه ملی استرالیا در مقاله خود آورده است: نفوذ ایران در منطقه باعث ناخشنودی ریاض و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی، بحرین و کویت شده و تشدید شرایط همچنین باعث نفوذ بیشتر ایران در سوریه و عراق شده است.
در این گزارش آمده است: ایران با عراق، سوریه و لبنان روابط استراتژیک قدرتمندی دارد و از مردم یمن نیز حمایت می کند و به تازگی نیز با پیوستن به روسیه در عملیات نجات سوریه از دست گروه های مخالف مسلح از جمله داعش شرکت کرده است.
به اعقتاد 'امین سایکال'، این حوادث باعث شده عربستان سعودی، ایران را به عنوان یک تهدید قلمداد کند. همچنین توافق هسته ای اخیر که به زودی باعث لغو تحریم های غرب علیه ایران می شود، ریاض را نگران کرده است که ایران در مسیر تبدیل شدن به یک قدرت منطقه ای قرار دارد.
وی در مقاله خود آورده است: عربستان از زمان انقلاب اسلامی مخالفت های خود را با ایران نشان داده و بیش از 32 میلیارد دلار به صدام حسین دیکتاتور آن زمان عراق کمک کرد. پس از جنگ نیز عربستان از هر تلاشی برای مقابله با ایران کوتاهی نکرد و مخالفان شیعیان در عراق، سوریه و لبنان را حمایت کرده است.
بر اساس این گزارش، اکنون با توجه به بحرانی شدن روابط ایران و عربستان و قطع یا کاهش روابط دیپلماتیک برخی از متحدان عربستان با تهران، دو کشور در یک رقابت ژئوپولتیک بسیار خطرناک قرار گرفته اند.
این استاد دانشگاه استرالیا پیشنهاد داد نشست سه جانبه ای بین ایران، عربستان سعودی و ترکیه و با حمایت اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل برای دستیابی به توافق بین المللی - منطقه ای در مورد حل برخی منازعات که امنیت خاورمیانه را بی ثبات کرده است تشکیل شود.
به اعتقاد وی، فشار برای چنین نشستی باید از سوی آمریکا و روسیه باشد. شاید در شرایط فعلی این امر ممکن نباشد، اما ضروری به نظر می رسد.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید