جلوگیری از رانت، نتیجه اصلی تک نرخی شدن ارز | اتاق خبر
کد خبر: 307518
تاریخ انتشار: 19 دی 1394 - 14:19
عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در گفت و گو با اتاق خبر مطرح کرد:
سید رضی حاجی آقامیری: تک نرخی شدن بر اقتصاد کشور اثر مثبتی خواهد گذاشت و می توان بزرگترین نتیجه آن را جلوگیری از رانت دانست که در نتیجه فضای رقابتی مساعدی در کشور به وجود خواهد آورد.

اتاق خبر- سید رضی حاجی آقامیری عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران درباره تک نرخی کردن ارز گفت: به نظر می رسد که هنوز بستر و شرایط لازم برای تحقق تک نرخی شدن ارز فراهم نیست. زمانی این مهم می تواند محقق شود که بانک مرکزی هر میزان ارزی که افراد مطالبه می کنند؛ در اختیار آن ها قرار دهد.

حاجی آقامیری در گفت و گو با اتاق خبر در رابطه با ضرورت تک نرخی شدن ارز افزود: تک نرخی شدن بر اقتصاد کشور اثر مثبتی خواهد  گذاشت و می توان بزرگترین نتیجه آن را جلوگیری از رانت دانست که در نتیجه فضای رقابتی مساعدی در کشور به وجود خواهد آورد.

به گفته وی؛ بعید به نظر می رسد که مسئولان تک نرخی کردن را در سال آینده نیز اجرایی کنند.

عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در رابطه با تامین کسری بودجه از محل مالیات اظهار کرد: بر روی این هدف مطالعات لازم انجام نشده است و با توجه به اینکه درحال حاضر در بحران رکود تورمی به سر می بریم و اقتصاد کشور قفل شده است؛ دولت نمی تواند از افرادی که فعالیت خاصی انجام نمی دهند؛ مالیات بر درآمد اخذ کند.

حاجی آقامیری ادامه داد: این اقدام در شرایطی که فعالیت اقتصادی در کشور با رکود مواجه است باعث می شود که فعالان اقتصادی که تا حدودی مشغول به کار هستند؛ از چرخه اقتصادی دور شوند و یا به راه های غیر قانونی جذب شوند. عده ای هم به دلیل نداشتن درآمد مکفی به فرار مالیاتی روی می آورند.

به گفته وی؛ اگر قرار است دولت کسری بودجه خود را از محل مالیات تامین کند باید از افرادی درخواست کند  که بازار رقابتی را در کشور از بین برده اند و یا یکه تاز عرصه اقتصاد هستند.

حاجی آقامیری در رابطه با احتمال بروز مشکلات احتمالی از قطع رابطه با کشورهای عربستان، امارات و جیبوتی گفت: هرگونه قطع رابطه سیاسی می تواند فعالیت اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. فرقی نمی کند که چه کشوری باشد.

این عضو اتاق ایران ادامه داد: قطعا در کنار هم قرار گرفتن کشورهای کوچک و قطع رابطه آن ها با ایران در اقتصاد کشور بی تاثیر نخواهد بود.

آقامیری نگرانی فعالان اقتصادی از آینده ایران را بی دلیل ندانست و گفت: به هرحال باتوجه به کارشکنی هایی که از داخل و یا خارج کشور در رابطه با برجام رخ می دهد می تواند کشور را به مسیرهای نادرستی سوق دهد.

وی تاکید کرد: باید راجع به اجرایی شدن درست برجام حساس تر باشیم و مردم را از مفید بودن ارتباطات بین المللی آگاه کنیم.

به گفته آقامیری؛ عملیاتی شدن برجام یک کار حیاتی است و اگر به درستی اجرایی شود؛ قطعا کشور را از وضعیت فعلی نجات خواهد داد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید