استقبال از جشن هنر ایران در جشنواره فجر! | اتاق خبر
کد خبر: 307764
تاریخ انتشار: 20 دی 1394 - 09:54
سیدرضا اورنگ: برای برگزاری با شکوه جشنواره‌های مختلف فجر باید به این نکته توجه داشت، مخاطبان سرمایه‌های هنر هستند و باید آنان را حفظ و بر تعدادشان افزود.

به گزارش اتاق خبر، جشنواره‌های هنری در سراسر جهان، آینه‌ای هستند برای بازتاب هنر. در کشور ما نیز جشنواره‌های هنری با موضوعات مختلف برگزار می‌شود که بی‌شک بزرگ‌ترین، پرمخاطب‌ترین و پایدارترین آن جشنواره‌های فجر هستند. سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی هر کدام در ایام دهه فجر یا با کمی فاصله، جشنواره خاص خود را برگزار می‌کنند.

علاقه‌مندان هنر و هنرمندان، همواره روزشماری کرده تا ایام دهه فجر از راه برسد و هنر خود را در قاب جشنواره به تماشا بگذارند. این موقعیتی است بزرگ و مهم برای هنرمندان که آثار خود را عرضه کنند، برای مسوولان که برآیند فعالیت خود را بسنجند و برای مردم که از دیدن هنر و آثار جدید لذت ببرند. رفتار مسوولان، هنرمندان و اهالی رسانه باید بگونه‌ای باشد که طعم این جشنواره کام‌ها را شیرین‌تر از پیش کند، نه اینکه خدای ناکرده شیرینی آن به تلخی تبدیل شود. هر جشنواره‌ای فراز و نشیب‌های خود را دارد که این طبیعی است. جشنواره‌های فجر در رشته‌های مختلف همیشه در حد توان برگزار شده است، هر چند که همواره کاستی‌هایی وجود داشته و خواهد داشت. داوری در جشنواره‌های بزرگ دنیا نیز اکثر اوقات مسئله ساز بوده. برخی از هنرمندانی که آثارشان توسط هیات‌های انتخاب برگزیده نشده یا در مرحله نهایی جایزه‌ای به آن تعلق نگرفته معترض هستند. این همواره بوده و خواهد بود. اعتراض حق آنان است، اما چگونه و چه وقت گفتن آن مهم است. اعتراض‌ها باید منطقی و در زمان لازم انجام شود. کسانی که سعی می‌کنند با اعتراضات مکرر و بی‌دلیل خود، خدای ناکرده خدشه‌ای در برگزاری جشنواره ایجاد کنند راه خطا رفته و می‌روند. در حقیقت آنان اعتراض نمی‌کنند، بلکه قصدشان تخریب و آسیب زدن است.
 
همیشه آثار شاخصی وجود داشته که در مراحل گزینش مردود شده یا در مرحله نهایی جایزه‌ای به آن تعلق نگرفته، اما باید به رای هیات انتخاب و داوران احترام گذاشت، هر چند که دچار اشتباه شده باشند. داوری‌ها، در همه جهان مورد نقد و اعتراض قرار داشته و خواهد داشت، اما باید انصاف را همیشه مراعات کرد. مشکل دیگری که در جشنواره‌های فجر همیشه وجود داشته ناهماهنگی در بخش‌های مختلف اجرایی است، از تغییر برنامه‌های اعلام شده گرفته تا بلیت فروشی و استقرار مخاطبان در سالن‌ها. می‌شود با تلاش بیشتر از شدت وحدت ناهماهنگی‌ها کاست.
 
نکته دیگر اینکه، مسوولان و هنرمندان باید احترام مخاطبان را در ایام جشنواره نگه دارند که خدای ناکرده باعث دلخوری آنان نشود. مخاطبان سرمایه‌های هنر هستند، باید آنان را حفظ و بر تعدادشان افزود. امیدواریم جشنواره‌های فجر امسال با کمترین اشکالات و ناهماهنگی‌ها برگزار شود تا هم هنرمندان راضی باشند و هم مخاطبان، مسوولان هم نفس به راحتی بکشند.
 
منبع:هنرآنلاين
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید