وجود 40 ميليارد تن انواع ذخيره معدني | اتاق خبر
کد خبر: 307829
تاریخ انتشار: 20 دی 1394 - 12:23
معاون اوزارت صنعت، معدن و تجارت
در ايران ذخاير معدني به 40 ميليارد تن مي رسد بطوريکه سالي 400 ميليون تن استخراج مي کنيم.
به گزارش اتاق خبر به نقل از شاتا،جعفر سرقيني با بيان اين مطلب، افزود: در اکثر صنايع معدني خودکفائيم و وارد کننده نبوده بلکه صرفا صادر مي کنيم  و تنها واردات ما  زغال سنگ و منگنز است.
 در اکثر صنايع معدني خودکفائيم و وارد کننده نبوده بلکه صرفا صادر مي کنيم  و تنها واردات ما  زغال سنگ و منگنز است.
سرقيني با بيان اينکه بخش معدن رويکرد خوب و نقش خاصي در اقتصاد مقاومتي دارد، گفت: ‌اين بخش درونزا، برون نگر و مردمي است و در دوره هاي تحريم به دليل وجود ذخاير عظيم خدادادي معدني  کمترين آسيب را ديده است و آسيب آن در ناحيه تاخير در تحويل ماشين آلات معدني در اين دوره بوده است.
 
معاون امور معادن وصنايع معدني وزارت صنعت، معدن وتجارت تصريح کرد: حدود 30 درصد بازار بورس را بخش معدن و صنايع معدني به خود اختصاص داده است و در برنامه ششم توسعه ، اين بخش داراي جايگاه خاصي است.
 
وي در ادامه تصريح کرد: اولين اقدام مهم در اجراي فرمايش مقام معظم رهبري ؛ تکميل زنجيره توليد در بخش معدن بوده بطوريکه براي تکميل زنجيره توليد فولاد اينکار را از سال 92 شروع کرده و سپس درصدديم آن را به بقيه مواد معدني تعميم  دهيم.
 
سرقيني با بيان اينکه کشور با خام فرشي مواد معدني مخالف است ، گفت: با تکميل زنجيره توليد بايد به يک ثبات نسبي برسيم تا نيازي به صادرات مواد خام معدني نداشته باشيم همچنين بايد بدنبال فرآوري مواد معدني باشيم چرا که وقتي مواد معدني از معدن استخراج مي شود بطور معمول ارزشي ندارد و يا کم ارزش است.
 
وي در توضيح اين مطلب ؛ افزود: البته برخي از مواد معدني  نظير مس عيار بسيار پاييني دارد که بايد سر معدن به کنسانتره تبديل شود اما برخي از مواد معدني نظير سنگ آهن نياز به فرآوري در کنار معدن ندارد.
 
معاون وزير صنعت، معدن وتجارت در ادامه يادآور شد : بين سالهاي 84 تا 92 بالغ بر 100 ميليون تن سنگ آهن از کشور صادر شد که ارزشي معادل 5 ميليارد دلار داشت در حاليکه درهمين  فواصل  زماني با واردات 30 ميليارد دلاري فولاد مواجه بوديم ، لذا هرچه قدر زنجيره توليد مواد معدني کامل تر شود در آن صورت ارزش افزوده بيشتري در بخش معدن رخ مي دهد.
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید