شمارش معکوس اجرای برجام آغاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 308067
تاریخ انتشار: 20 دی 1394 - 20:33
بعیدی نژاد:
رییس هیأت کارشناسی تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان از شمارش معکوس فرارسیدن روز اجرای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها خبر داد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امور بین‌الملل وزارت خارجه روز یک‌شنبه در صفحه اینستاگرامش نوشت: شمارش معکوس برای فرارسیدن روز اجرای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها آغاز شده است.

او که از روز پنج‌شنبه هفته گذشته در راس هیأت کارشناسی ایران به ژنو سفر کرده و با هیأت‌های کارشناسی 1+5 مذاکره داشته است، خاطرنشان کرد: تفاهم ایران با کشورهای 1+5 در ژنو درباره حل برخی از مهم‌ترین مباحث باقی مانده در مورد لغو تحریم‌ها و گام مهم دیگری برای رسیدن به زمان اجرای برجام است.

وزیران خارجه ایران و 1+5 هفته گذشته در اظهاراتی به طور جداگانه اعلام کردند اگر همه چیز به خوبی پیش رود طی روزهای آینده شاهد رسیدن به روز اجرای برجام خواهیم بود.

قرار است محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌هایی جداگانه روز اجرای برجام را اعلام کنند.

ایران از چند هفته گذشته اقدامات و تعهدات هسته‌ای خود را در چارچوب برجام آغاز کرده است. جمع‌آوری سانتریفیوژهای نطنز و فردو که تعداد تعیین شده در چارچوب برجام،‌ انتقال اورانیوم غنی شده ایران به روسیه و دریافت اورانیوم طبیعی (کیک زرد) از سوی ایران تاکنون انجام شده است و خارج کردن کالندریای راکتور اراک آخرین اقدام مهم ایران برای بازطراحی این راکتور است که در حال انجام است.

هم‌چنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اجرای این تعهدات حضور داشته با این حال آژانس باید در چارچوب گزارشی اقدامات هسته‌ای ایران را راستی‌آزمایی و اعلام کند.

برخی معتقدند در هفته جاری به روز اجرای برجام خواهیم رسید اما برخی دیگر هفته آینده را زمان اجرای برجام عنوان می‌کنند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید