مقاومت چین برابر خواست واشنگتن، توکیو و سئول برای تنبیه کره شمالی | اتاق خبر
کد خبر: 308069
تاریخ انتشار: 21 دی 1394 - 04:18
کره جنوبی مدعی شد
دولت کره جنوبی روز یک شنبه مدعی شد که چین همچنان در برابر خواست این کشور، آمریکا و ژاپن برای تنبیه کره شمالی مقاومت می کند.

دولت کره جنوبی روز یک شنبه مدعی شد که چین همچنان در برابر خواست این کشور، آمریکا و ژاپن برای تنبیه کره شمالی مقاومت می کند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از میزان، براساس این گزارش اگر چه چین و دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ششم ژانویه ( 16 دیماه ) آزمایش هسته ای نظامی تازه در کره شمالی را شدیدا محکوم کرده و برای انجام اقداماتی جدید از جمله وضع تحریم علیه پیونگ یانگ به توافق رسیده اند، اما چین به عنوان یکی از اعضای اصلی این شورا، در خفا به این تصمیم شورا و همچنین درخواست کره جنوبی، ژاپن و آمریکا تمکین نمی کند تا تحریم ها و تنبیهات جدیدی علیه آن کشور وضع شود.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، پس از انجام چهارمین آزمایش بمب هسته ای (نیتروژنی) کره شمالی بود که شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده بود هرچه سریعتر آماده سازی تدابیر تازه علیه آن کشور را در ارتباط با این آزمایش آغاز می کند.

از آنجایی که آزمایش چهارمین بمب اتمی (هیدروژنی) توسط کره ثابت می کند که این کشور به هیچ پیمان بین المللی پایبند نیست، بنابراین تصمیم جدی چین به عنوان همپیمان آن کشوربرای وضع یک رژیم تنبیهی جدید علیه آن کشور می تواند نقطه امیدی برای جهانیان باشد که متخلف را به اشد مجازات خود برساند.

به همین دلیل، جان کری وزیر خارجه آمریکا از دولت چین خواست تا با تغییر سیاست ناکارآمد گذشته اش برای همکاری با کره شمالی، روند تجارت عادی خود با پیونگ یانگ را برای تنبیه آن کشور به سبب موارد نقض مقررات بین المللی کاملا قطع کند.

خانم'هو چونینگ'سخنگوی وزارت خارجه چین پس ازتصمیم شورای امنیت روزجمعه دراین رابطه گفته بود که چین علت اصلی موضوعات هسته ای کره شمالی نیست و لذا نمی تواند کلیدی برای حل این مسئله باشد.

اگرچه مقامات چینی حتی از پیونگ یانگ به سبب اقدام ناهماهنگ برای این آزمایش انتقاد کردند، اما همچنان آمریکا را مسبب اصلی بحران هسته ای در منطقه و حتی جهان می دانند.

حتی خبرگزاری شینهوای چین نیز روز شنبه ضمن محکوم کردن واشنگتن، رویکرد مبارزه طلبی آمریکا را علت اصلی اقدامات غیرمتعارف کره شمالی خواند و افزود: این قبیل اقدامات نه تنها برای استقرار صلح و ثبات منطقه و شبه جزیره کمک نمی کند، بلکه بر انگیزه رقابت تسلیحاتی دو طرف معارض شبه جزیره نیز خواهد افزود.

براساس این گزارش، حتی 'گلوبال تایمز' روزنامه حزب حاکم کمونیست چین نیز سیاست های کره جنوبی، آمریکا و ژاپن در منطقه را خصمانه خواند و آنرا انگیزه اصلی پیونگ یانگ برای انجام آزمایش های غیرمتعارف نظامی دانست و افزود: این قبیل سیاست های خصمانه راهی را برای پیونگ یانگ باقی نمی گذارد جز اینکه نه تنها از تلاش های نظامی خود دست نکشد بلکه بیشتر از قبل بر توان دفاعی خود بیافزاید.

نخستین آزمایش نظامی هسته ای کره شمالی در سال ۲۰۰۶ انجام شد که تحریم های تازه ای را برای آن کشور همراه آورد. کره شمالی دو آزمایش دیگر نیز در این فاصله زمانی، در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ انجام داده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید