تولید 35 تن خرما در هر هکتار | اتاق خبر
کد خبر: 308359
تاریخ انتشار: 21 دی 1394 - 17:49
یک باغدار نمونه کشوری محصول خرما که موفق به تولید 35 تن خرما در هر هکتار شده با تأکید بر اینکه شهرستان جهرم فاقد صنایع تکمیلی و تبدیلی قوی در بخش خرما است، گفت: راه‌اندازی این صنعت نیازمند سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است.

اتاق خبر: سیدحسن علی ضیغمی جهرمی کشاورز نمونه بخش باغداری و تولید کننده خرما در مورد دلایل موفقیت و عملکرد بالای تولید خرما ، گفت: استفاده از آبیاری تحت فشار در افزایش عملکرد بسیار موثر است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی که یک باغ 8 هکتاری دارد، اظهار داشت: در سیستم آبیاری تحت فشار میزان کودی که به هر اصله درخت داده می‌شود، کاملا مشخص است، زیرا بسیاری از کودها از طریق آبیاری به زمین داده می‌شود.

ضیغمی جهرمی تصریح کرد: بدین ترتیب که کود از طریق دستگاه کنترل مرکزی در دستگاهی در آب حل شده و توسط سیستم آبیاری قابلیت جذب در گیاه راه می‌یابد.

این تولید‌کننده نمونه خرما تصریح کرد: شرکت در کلاس‌های آموزشی وزارت جهاد کشاورزی در ارتقا سطح دانش کشاورزان بسیار مؤثر است، البته جلسات برگزاری این کلاس‌ها بسیار کم و حدود یک یا دو جلسه در سال است.

ضیغمی جهرمی بیان داشت: کنترل علف‌های هرز و مبارزه تلفیقی با آفات هم یکی از عوامل بسیار اثرگذار بر افزایش عملکرد است.

وی گفت: مبارزه شیمیایی از طریق سموم کشاورزی و مبارزه بیولوژیک با آفات از جمله اقداماتی است که برای از بین بردن آفات در باغ انجام داده‌ام.

این کشاورز نمونه تصریح کرد: در عمل آوری از گرده خوب نخیلات ماده استفاده می‌کنیم.

ضیغمی جهرمی تصریح کرد: ارقام خوب و مناسب نخل ماده را از جنوب ایران تهیه کرده‌ام و آن را در باغ کاشته‌ام و از گرده آن برای بارور کردن نخل‌های بارور استفاده می‌شود.

این کشاورز نمونه گفت: پس از مدتی با باز شدن خوشه خرما باید عمل پرداختن روی آن صورت گیرد و سپس با نمایان شدن، خوشه‌های خرما را در داخل توری نگهداری می‌کنیم.

وی بیان داشت: نگهداری خوشه خرما در پوشش توری منجر به کاهش ریزش می‌‌شود، ضمن اینکه محصول را در مقابل خسارت باد و طوفان حفظ می‌کند و از طرفی میزان آسیب‌رسانی پرندگان به خرما را کم می‌کند.

این باغدار نمونه که از هر هکتار 34 تن و 580 کیلوگرم خرما به دست آورده است، گفت: به طور متوسط در سطح کشور از هر هکتار خرما 5 الی 6 تن محصول به دست می‌آید.

ضیغمی جهرمی تصریح کرد: در شهرستان جهرم که در جنوب غرب فارس واقع است به طور متوسط از باغات خرما 10 الی 15 تن محصول به دست می‌آید.

این باغدار که توانسته 7 برابر متوسط کشوری از هر هکتار باغ خرما محصول بدست آورد، بیان داشت: 30 درصد محصول خرمای جهرم برای مصارف تازه‌خوری استفاده می‌شود و شهرت جهانی دارد.

وی با تأکید بر اینکه در شهرستان جهرم صنایع تبدیلی و تکمیلی مناسبی وجود ندارد بیان داشت: 70 درصد از محصول خرمای جهرم مصرف تازه‌خوری ندارد که برای فروش آن باید فرآوری شود.

ضیغمی جهرمی تصریح کرد: راه‌اندازی صنایع تکمیلی در این استان نیازمند حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است که متاسفانه ارگان‌های مربوطه اقدام قابل توجهی را در این زمینه انجام نداده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در این استان تاکنون با موردی از معدوم سازی خرما مواجه شده‌اید، افزود: خیر، تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

این باغدار نمونه اظهار داشت: برخی تجار خرما، خرمای تازه را با خرمای مانده از سال قبل مخلوط می‌کنند و این کار متاسفانه کیفیت خرمای صادراتی را کاهش می‌دهد و از این گونه اقدامات هم در نهایت باغدار متضرر می‌شود.

ضیغمی جهرمی با بیان اینکه خرما حدود 9 ماه پس از چیدن از درخت قابلیت نگهداری دارد، تصریح کرد: تقریبا 6 ماه خرما در انباری بدون تجهیزات سردکننده قابل نگهداری است و بعد از این مدت 2 تا 3 ماه باید در سردخانه نگهدرای شود.

وی بیان داشت: عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در بروز کردن ارقام ضعیف است، ضمن اینکه تسهیلات بانکی خاصی به کشاورزان اختصاص نمی‌یابد و وام با سود 21  درصد برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد.

براساس این گزارش: سید حسن ضیغمی جهرمی باغدار 34 اهل جهرم از 14 سالگی به شغل شریف کشاورزی مشغول است و امسال با عملکرد 34 تن و 580 کیلو در هکتار موفق شد، به عنوان کشاورز نمونه تولید‌کننده خرما در زیر بخش باغداری معرفی شود.

تحصیلات این کشاورز نمونه کارشناسی در رشته مهندسی عمران و ساختمان است.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید