بهبود فضای کسب و کار لازمه ورود بخش خصوصی در حوزه بهداشت | اتاق خبر
کد خبر: 308572
تاریخ انتشار: 22 دی 1394 - 16:37
اظهار نظر نمایندگان مجلس در رابطه با لزوم سرمایه گذاری در حوزه بهداشت در گفت و گو با اتاق خبر؛
روح الله بیگی : برای حضور بخش خصوصی در حوزه بهداشت باید بستر لازم برای بهبود فضای کسب و کار فراهم شود در غیر این صورت نمی تواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

اتاق خبر- در حال حاضر وضعیت بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور در شرایط نامطلوبی به سر می برد، گفته می شود که اکنون در حدود هزار و 700 تخت بیمارستانی در کشور کمبود داریم و بیش از ۵۰ درصد از بیمارستان‌ها قدمتی بالای ۵۰ سال دارند و فرسوده شده‌اند. در این شرایط برای رونق بیمارستان ها به شدت همکاری و سرمایه گذاری بخش خصوصی احساس می شود. حال سوال اینجاست که چگونه می توان این بخش را به فعالیت در حوزه سلامت ترغیب کرد؟ برای بررسی این موضوع نظرات نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس را جویا شدیم که در ادامه می خوانید.

روح الله بیگی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در همین رابطه گفت: به دلیل شرایط مختلف اقتصادی و وضعیت نفت، اتکای به بخش خصوصی در تمام حوزه ها بسیار شفاف شده است و حوزه بهداشت و درمان هم از این قضیه مستثنی نیست.  

روح الله بیگی افزود: اگر هم کشور با مشکلات مالی روبرو نبود و یا درآمد نفت و درآمد سرانه بالا بود هم توصیه می شد که بخش خصوصی در رأس فعالیت های تولید، تجارت و خدمات به دلیل بازدهی و بهره وری بالا قرار گیرد.

وی با بیان اینکه خروجی بخش بهداشت و سلامت نسبت به سایر بخش ها بیشتر بوده است،گفت: اگر بخش خصوصی وارد این حوزه شود باید وضعیت را به مراتب بهتر و مطلوب تر از گذشته کند.

به گفته بیگی؛ بودجه فرهنگی، آموزشی و رفاهی در سال جاری در حدود 135 هزار میلیارد تومان بوده؛ ولی بودجه بهداشت و سلامت رقمی درحدود 50 هزار میلیارد بوده است که با این حال بازده این بخش به مراتب بالاتر از حوزه فرهنگی بوده است.

نماینده مردم میاندو آب شاهین دژ تصریح کرد: در جهت حضور بخش خصوصی در حوزه بهداشت باید بستر لازم برای بهبود فضای کسب و کار را فراهم کرد در غیر این صورت نمی تواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

بیگی تاکید کرد: ضمن بهبود فضای کسب و کار باید استاندارسازی کرد تا مشتریان و بیماران که نیاز به خدمات خاصی دارند، دچار مشکلات حادی نشوند.

کاهش قیمت زمین جهت ترغیب بخش خصوصی

 

محمد حسن نژاد دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه بیمارستان های خصوصی به اندازه کافی سودآور هستند، ادامه داد: این درحالیست که هزینه احداث بیمارستان ها بسیار زیاد است.

حسن نژاد ادامه داد: زمانی بیمارستان ها می توانند سودآور شوند که تخت های آن ها خلوت نباشد وبرای این کار باید هزینه ها را مناسب و قراداد خوبی را با بیمه ها منعقد کرد تا بیماران ترغیب به بستری شدن در آن بیمارستان شوند.

نماینده مردم مرند و جلفا ادامه داد: به عقیده من دولت برای تشویق بخش خصوصی می تواند قیمت زمین ها را کاهش دهد و یا تسهیلاتی با نرخ سود کمتر اعطا کند.

عدم تداخل حوزه بهداشت با مسائل اقتصادی

 

 همچنین محمد رجایی باغ سیایی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نباید حوزه بهداشت را با مسائل اقتصادی گره زد که در این صورت سلامت مردم به خطر می افتد، گفت: هزینه های درمان در قالب طرح تحول سلامت به شدت کاهش داشته و باید اقدامات لازم را انجام داد که این روند حفظ شود.

رجایی ادامه داد: در عمده کشورهای پیشرفته  رسیدگی  به حوزه درمان از وظایف خطیر حاکمیت است و دولت ها در آن سرمایه گذاری انجام می دهند و اگر هم بخش خصوصی در آن ورود پیدا کند توسط دولت حمایت می شود. دراین راستا دولت باید یارانه سلامت تخصیص دهد.

وی ادامه داد: طرح تحول سلامت برنامه نسبتا خوبی است ولی لازم است طرح پزشک خانواده که در برخی کشورها در حال اجرا است، در کشور عملیاتی شود.

نماینده مردم گناباد و بجستان تصریح کرد: اگر در بحث سلامت، بحث های اقتصادی را مطرح کنیم به زمانی برمی گردیم که بیمارستان ها خودگردان بودند و گفته می شد که بیمه ها هزینه ها را جبران می کنند ولی بیمه ها به وظیفه خود عمل نکردند و فشار سنگینی بر مردم وارد شد.

لازم به ذکر است اولین همایش ملی معرفی فرصت های سرمایه گذاری در حوزه سلامت با حضور تعداد زیادی از سرمایه گذاران کشور، در روز 29 دی ماه سال جاری برگزار می شود.

  معرفی قابلیت های اقتصادی  حوزه سلامت به صاحبان سرمایه، معرفی ظرفیت ها و فرصت های سرمایه گذاری درحوزه سلامت، ایجاد بستر مناسب برای جلب حداکثری مشارکت بخش غیر دولتی درتوسعه خدمات سلامت، ارائه بسته های  سرمایه گذاری حوزه سلامت به منظور انعقاد تفاهم نامه های مشارکت، ترویج دانش وظرفیت سازی برای مشارکت های عمومی و خصوصی و بهره گیری از دیدگاههای صاحب نظران اهداف این همایش هستند

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید