چین چگونه بازارهای آسیا را تکان داد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 308971
تاریخ انتشار: 24 دی 1394 - 04:57
اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ نوشت: پس از روند کاهشی 6 روزه، بازار سهام جهانی برای دومین جلسه با رشد مواجه شد. صادرات چین نیز با رشد غیرمنتظره 2.3 درصدی در ماه دسامبر مواجه شد و به 5 ماه کاهش متوالی پایان داد.

اتاق خبر - افت 4 درصدی در میزان صادرات به نسبت برآورد کاهش 7.9 درصدی خبر بدی نبود و نشان از بهبود نسبت به نمودارهای ماه نوامبر دارد. سرمایه‌گذاران بورس چین روز نوسانی دیگری را پشت سر گذاشتند به طوری که شاخص کمپوزیت شانگهای در ابتدا رشدی 1.2 درصدی داشت و سپس با افت 4.2 درصدی به کار خود پایان داد.

بازار سهام آسیا برای اولین بار از ابتدای سال 2016 با رشد روبرو بود تا به روند کاهشی 7 روزه خود (طولانی‌ترین روند کاهشی از آگوست) خاتمه دهد. پس از انتشار گزارش گمرک چین در مورد آمار صادرات، شاخص MSCI آسیا پاسیفیک در معاملات امروز رشدی 2.1 درصدی داشت که بیشترین مقدار صعود در ماه جاری بوده است.

شاخص تاپیکس ژاپن با رشد 2.9 درصدی و ثبت بیشترین رشد 4 ماه اخیر خود بهترین عملکرد را در منطقه داشته است. سهام آسیا در سال 2016 با افتی 7 درصدی مواجه شده‌اند که بدترین عملکرد آنها از سال 2011 بوده است.

رشد 5 روزه یوان در هنگ‌کنگ یک رکورد تازه به ثبت رساند. با تثبیت نرخ مرجع توسط چین، این واحد پولی در این مدت 2 درصد رشد داشته است. بانک مرکزی با مداخله در بازارهای خارجی از طریق بانکهای دولتی در این هفته به سرکوب بورس‌بازان پرداخته است. این حرکت در کنار  مداخله لفظی مقامات ارشد دولت،‌ موجب کاهش اختلاف قیمت یوان در بازارهای خارجی و داخلی از رکورد 2.9 درصدی شده است. در حال حاضر نرخ خارجی یوان 0.06 درصد قوی‌تر از نرخ داخلی آن است.

بازارهای کالایی از انتشار آمار قوی‌تر از انتظار صادرات چین تقویت شدند که نشان می‌دهد ارز ضعیف‌تر می‌تواند موجب تقویت دومین اقتصاد دنیا و بزرگترین مصرف‌کننده مواد خام شود. روز سه شنبه شاخص کالای بلومبرگ به پایین‌ترین سطح خود از سال 1991 رسید. قیمت نفت خام به زیر 30 دلار رفت. سیتی‌گروپ اعلام کرد که جهان باید در انتظار نفت 20 دلاری باشد. شاخص کالای بلومبرگ در سال جاری افتی 5 درصدی را تجربه کرده‌ است که نشان از ششمین سال متوالی کاهش این شاخص می‌دهد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید