بخند تا سالم و سرحال شوي | اتاق خبر
کد خبر: 309075
تاریخ انتشار: 24 دی 1394 - 11:05
خنده بر هر درد بي درمان دواست.

به گزارش اتاق خبر ،بيشتر ما شنيده ايم که خنده بر هر درد بي درمان دواست و خيلي هايمان هم احساس رضايت خاطر و آرامش پس از خنديدن را تجربه کرده ايم، اما چرا براساس اعلام محققان دانشگاه سان ديه گو، ميزان ترشح هورمون بتااندورفين و هورمون رشد با خنديدن و تماشاي برنامه هاي شاد، به ترتيب حدود 27 و 87 درصد در بدن افزايش مي يابد. به علاوه، سطح هورمون استرس هم در بدن افرادي که دائم در حال خنديدن هستند يا پاي تماشاي برنامه هاي شاد مي نشينند، بسيار کمتر از ساير افراد خواهدبود. به همين دليل هم ما بعد از تماشاي برنامه هاي شاد، خنديدن يا قرار داشتن در جمع هاي شاد، احساس آرامش دروني و رضايت خاطر مي کنيم.

معمولا اين رضايت خاطر و آرامش خيال در اثر تغييرات هورموني در بدن، در شرايطي هم که افراد بدون دليل مي خندند، ايجاد مي شود اما شدت و عمق آن به اندازه اي نيست که بتوان آن را با خنديدن ها و شادي هاي واقعي مقايسه کرد. از طرف ديگر، خنديدن باعث افزايش ترشح آنتي بادي ها در بدن و بالا رفتن قدرت سيستم دفاعي مي شود. افرادي که قدرت دفاعي بالاتري دارند، کمتر در برابر عوامل بيماري زا تسليم مي شوند و از سلامت بالاتري هم برخوردار هستند. بد نيست بدانيد تاثير رواني مثبت خنديدن به اندازه شادي ناشي از خوردن 2 هزار تکه شکلات در بدن ماست.

چرا بايد بخنديم؟
خنديدن باعث احساس آرامش مي شد. يک خنده واقعي تنش هاي جسماني را از بين مي برد و استرس را کاهش مي دهد و ماهيچه هايتان را براي حداقل 45 دقيقه آرام مي کند.

خنديدن باعث افزايش سيستم ايمني بدن مي شود. با خنديدن هورمون استرس کمتر ترشح مي شود و از طرفي سلول هاي ايمني و البته تعداد آنتي بادي هاي مبارزه با عفونت افزايش پيدا مي کنند که درواقع هنگام بيماري بدن بهتر مي تواند مقاومت کند.

خنديدن محرک انتشار آندورفين در بدن است و آندورفين هم باعث بهبود سوخت و ساز در بدن مي شود. همچنين يک احساس خوب ايجاد مي کند و مي تواند به صورت موقت درد را تسکين دهد. در ضمن با خنديدن هورمون کورتيزول (هورمون استرس) هم کمتر ترشح مي شود.

با خنديدن از قلبتان محافظت کنيد. خنديدن عملکرد رگ هاي خوني در قلب را بهبود مي بخشد باعث افزايش جريان خون مي شود و در برابر حمله هاي قلبي و مشکلات قلبي و عروقي از قلبتان محافظت مي کند.

خنديدن احساسات ناخوشايند ما را هم کاهش مي دهد. شما احساس نگراني، عصبانيت و ناراحتي را با خنديدن از خودتان دور مي کنيد.

خنديدن بدن شما را احيا مي کند، درواقع استرس شما را کم و انرژي تان را افزايش مي دهد.

با خنديدن به سيستم تنفسي بدنتان هم کمک کرده ايد. خنديدن باعث تبادل هواي باقيمانده مي شود و اکسيژن خون را بالا مي برد.

خنديدن باعث مي شود احساساتتان را کنترل کنيد و نگاهي واقع گرايانه نسبت به زندگي داشته باشيد و اجازه مي دهد افکار منفي کمتري سراغتان بيايد.

خنديدن و شوخي باعث مي شود اصطلاحا از فضاي ناخوشايند روحي رواني بيرون بياييد و مشکلات را براي مدتي هم شده فراموش کنيد. باعث مي شود کمتر قضاوت، شک و انتقاد کنيد. موانع و ترس ها را برايتان کمرنگ مي کند و در نهايت باعث مي شود بتوانيد احساساتتان را راحت تر به زبان بياوريد.

چگونه بخنديم؟
لبخندزدن: اين کار پيش زمينه خنديدن است. پس با لبخندزدن شروع کنيد. وقتي به فردي يا به صحنه اي نگاه مي کنيد که برايتان لذت بخش است، لبخند بزنيد.

بخشيدن: يک فهرست کوچک تهيه کنيد و اسم افرادي را که از آنها ناراحت هستيد، بنويسيد. سعي کنيد نگاه منفي را از خودتان دور کنيد و ببخشيد. وقتي شما در موضع بخشش قرار بگيريد، ناخودآگاه احساس ناراحتي جايش را به خوشحالي و لبخند مي دهد.

معاشرت با آدم هاي شاد: اينکه مي گويند خنديدن واگير دارد، چندان هم بيراه نيست. افراد خوشحال اغلب خوشحالي شان را با ديگران تقسيم مي کنند،پس اين شانس را داريد تا در کنار افراد شاد بيشتر بخنديد. وقتي صداي خنده دوستي يا همکاري را مي شنويد سريع طرفش برويد و از او بخواهيد اگر موضوع خصوصي نيست براي شما هم تعريف کند.

تقسيم شادي: چطور است در مکالمه هاي خودتان از ديگران اين جمله را بگنجانيد «امروز جالب ترين اتفاقي که برايتان افتاده، چيست؟» مطمئن باشيد مطالب جالبي مي شنويد که باعث خنديدنتان مي شود.

راحت خنديدن: بهترين راه تمرين اين است که خودتان هم در خلوتتان سعي کنيد کمي از موضع جدي بودن فاصله بگيريد و به مسائل ساده هم بخنديد.

يادآوري خنده: در محل کارتان با روش هاي مختلف به خودتان يادآور شويد که بايد بخنديد. مي توانيد از يک عروسک لبخند به لب کوچک در ماشينتان يا ميز محل کارتان استفاده کنيد. از يک تصوير شاد براي صفحه اصلي کامپيوترتان استفاده کنيد. عکس اعضاي خانواده هم به خودي خود لبخند را بر لب هاي ما مي نشاند.

الگوبرداري از کودکان: کودکان به صورت ذاتي خوشحال اند. آنها گسترش دهنده شادي و خنده در هر محيطي هستند. بد نيست گاهي از آنها الگو بگيريم و وقتمان را به بازي با آنها اختصاص دهيم تا انرژي مثبت آنها به ما هم برسد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید