اعتراض مجلس پاکستان به سکوت دولت درقبال تنش میان ایران و عربستان | اتاق خبر
کد خبر: 309087
تاریخ انتشار: 24 دی 1394 - 11:04
ایرنا نوشت: مشاور نخست وزیر پاکستا برای پاسخگویی به سوال های نمایندگان مجلس سنا درباره موضع پاکستان درقبال تنش در روابط ایران و عربستان، به مجلس رفت.

اتاق خبر - اما پاسخ های او نمایندگان را قانع نکرد و برخی نمایندگان به نشانه اعتراض به تکراری بودن حرف های 'سرتاج عزیز'، جلسه را ترک کردند.

'سرتاج عزیز' روز سه شنبه هفته جاری نیز برای همین موضوع در جلسه غیرعلنی مجلس ملی حضور یافته بود و همان حرف هایی را در روزهای اخیر در جاهای مختلف درخصوص موضع دولت در قبال تنش میان ایران و عربستان و عضویت پاکستان در ائتلاف تحت رهبری ریاض مطرح کرده بود، همان حرف ها را برای چندمین بار هم در جلسه غیرعلنی مجلس ملی و هم در جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس سنا بازگو کرد.
او هیچ مطلب تازه ای در این جلسات غیرعلنی بازگو نکرده و به بیان کلیات و همان مطالب تکراری قبل پرداخته است.
به گفته نمایندگان مجلس سنا، سرتاج عزیز در جلسه غیرعلنی روز گذشته، در اظهاراتی تکراری، گفته است که پاکستان موضع بیطرف در قبال تنش های اخیر میان عربستان و ایران دارد اما در عین حال، اگر خطری عربستان را تهدید کند، پاکستان پاسخی مناسب و درخور به آن خواهد داد.
برخی از نمایندگان سنا، این سخنان سرتاج عزیز را متناقض با ادعای او مبنی بر موضع بیطرفی دولت در قبال تنش ایران و عربستان دانستند و گفتند که این حرف ها به معنای نزدیک شدن پاکستان به عربستان و فاصله گرفتن از ایران است.
سرتاج عزیز در جلسه دیگر همچنین این مطلب را تکرار کرد که دولت پاکستان از هیچ تلاشی برای یافتن راه حل تنش میان ایران و عربستان دریغ نخواهد کرد و پاکستان خواستار حل مسالمت آمیز این ماجرا است.
او همچنین گفت که پاکستان به عنوان عضوی از سازمان همکاری اسلامی ، به ایفای نقش مثبت خود درباره این موضوع ادامه خواهد داد و سعی دارد نقش پل میانجی را در روابط ایران و عربستان بازی کند.
بسیاری از نمایندگان مجلس سنا، حضور سرتاج عزیر در جلسه غیرعلنی روز گذشته را، به دلیل طرح اظهارات تکراری، 'اتلاف وقت' دانستند و گفتند: مشخص است که دولت قصد پنهانکاری دارد و نمی خواهد چیزی درباره جزئیات مواضع و تصمیم های خود به نمایندگان مجلس بگوید.
رضا ربانی رئیس مجلس سنا خطاب به سرتاج عزیز گفت: اگر غیر از این حرف های تکراری، چیزی برای گفتن نداشتید، پس دیگر دلیل غیرعلنی بودن این جلسه چیست؟ می توان توان مطالب جلسه امروز را در اختیار رسانه ها قرار داد.
رسانه های پاکستان به ویژه روزنامه های این کشور، امروز (پنجشنبه) بطور گسترده به رویدادهای روز گذشته در جلسه غیرعلنی مجلس سنا پرداختند و نمایندگان سنا، همانگونه که رئیس این مجلس گفته بود، تمام مطالب و گفت و شنودهای این جلسه غیرعلنی را در پایان جلسه در اختیار رسانه ها قرار دادند.
سکوت خبری حاکم بر سفرهای اخیر و فوق العاده مهم و حساس وزیر امور خارجه و وزیر دفاع عربستان به پاکستان نیز رسانه های این کشور را به اعتراض و انتقاد واداشته است. سکوت دولت پاکستان درباره این سفرها و دیدارهایی که میان مقامات اسلام آباد و ریاض انجام شده، باعث شده است تا رسانه ها چاره ای جز اکتفا به بیانیه های کوتاه و کلیشه که از سوی نهادهای ذیربط دولت یا ارتش پاکستان صادر می شود، نداشته باشند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید