کره شمالی برای آمریکا هم شرط گذاشت، هم پرچم سفید را بالا برد | اتاق خبر
کد خبر: 309329
تاریخ انتشار: 26 دی 1394 - 11:26
ایسنا نوشت: کره شمالی خواستار انعقاد یک معاهده صلح با آمریکا شد اما چنین درخواست‌هایی در گذشته توسط واشنگتن رد شده است.

اتاق خبر - کره شمالی ضمن اعلام اینکه آماده است تا در ازای توقف مانورهای نظامی مشترک آمریکا با کره جنوبی، دست از آزمایش‌های اتمی‌اش بردارد، خواستار انعقاد یک معاهده صلح با آمریکا شد اما چنین درخواست‌هایی در گذشته توسط واشنگتن رد شده است.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آمریکا پیشتر این مساله را که کره شمالی مانورهای نظامی را به آزمایش‌های اتمی‌اش مرتبط می‌کند یک "تهدید واضح" خوانده و از پیونگ یانگ خواست تا ابتدا "صداقت" خود را نسبت به خلع تسلیحات اتمی نشان دهد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه کره شمالی آزمایش اتمی اخیر را اقدامی "قابل توجیه" برای تضمین حیات کره شمالی در برابر "تهدیدهای خارجی" خواند.

این مقام افزود: در پاسخ به حملات مکرر آمریکا به تمامیت ارضی و استقلال‌مان و همچنین اقدامات تحریک آمیز و تهدید آمیز، ما کشورمان را با امکانات اتمی ممکن و توانایی‌های انجام اقدامات تلافی جویانه اتمی مجهز کردیم اما بدون فکر از تسلیحات اتمی‌مان استفاده نخواهیم کرد.

این سخنگو همچنین تصمیم کره جنوبی برای از سرگیری تبلیغات ضد کره شمالی در مرز پر تنش این دو کشور را یک اقدام "تحریک آمیز عجیب" توصیف کرد.

کره شمالی به شدت نسبت به انتقادات خارجی از کیم جونگ اون، رهبر این کشور حساس است و با پخش اعلامیه‌های تبلیغاتی ضد کره جنوبی از کمپین تبلیغات ضد کره شمالی سئول انتقام گرفته است.

در چند روز گذشته پس از آنکه یکی از پهپادهای کره شمالی به صورت مختصر مرز کره جنوبی را نقض کرد سربازان سئول 20 مرتبه تیر هشدار شلیک کردند.

آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی محکومیتهای گسترده‌ای را به همراه داشته اما سوالاتی را نیز مطرح کرده که چطور می‌توان مانع افزایش تهدید اتمی این کشور شد.

شبه جزیره کره از نظر فنی هنوز در جنگ به سر می‌برد چرا که جنگ کره از سال 1950 تا 1953 بدون دستیابی به یک معاهده صلح پایان یافت.

پیونگ یانگ مانورهای نظامی مشترک سالانه آمریکا و کره جنوبی را تمرینی برای حمله توصیف کرده اگرچه این متحدان بارها اعلام کردند که طبیعت این مانورها دفاعی است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید