تاثیر پسابرجام برکاهش نرخ ارز و خروج از رکود | اتاق خبر
کد خبر: 309370
تاریخ انتشار: 26 دی 1394 - 16:45
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، بیان کرد: پسابرجام در کوتاه مدت نیز می‌تواند بر کاهش نرخ ارز و خروج کشور از رکود تاثیر گذار باشد.

اتاق خبر: علی نقی مشایخی درباره تاثر کوتاه مدت لغو تحریم‌ها اظهار کرد: به هر حال لغو تحریم‌ها در کوتاه مدت حتی در مدت دو سه ماهه اثر خود را بر اقتصاد کشور می‌گذارد. ولی اینکه آثارش به چه میزان است در عمل مشخص می‌شود.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ او ادامه داد: به هر حال در کوتاه مدت نیز اثر کاهش هزینه‌های مبادله با خارج از کشور و به طبع کاهش هزینه‌های تمام شده برای محصولات را به دنبال خواهد داشت. همچنین این موضوع زمینه تسهیل صادرات را فراهم کرده و با صادرات بیشتر کالا از کشور، رونق در بازارها فراهم می‌شود. حالا باید دید که چقدر از شرایط جدید در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور درست استفاده می شود.

وی با بیان اینکه اگر شرایط جدید، زودتر منجر به تسهیل بخشیدن به صادرات کالای ایرانی شود، ما تا شب عید نیز می‌توانیم تاثیر پسابرجام را بازارهای کشور ولو اندک ببینیم، بیان کرد: اگر زودتر روند مبادله با دنیا را از سر بگیریم یا زودتر گشایشی در منابع کشور ایجاد شود و سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کند، می‌توانیم شاهد آغاز حرکت خروج از رکود باشیم.

این اقتصاد دان ادامه داد: برداشته شدن تحریم‌ها همچنین در کوتاه مدت بر نرخ ارز هم تاثیرگذار است هم به دلیل تاثیر روانی که پسابرجام بر بازار خواهد گذاشت و هم به دلیل امکانی که احتمالا برای بازگشت ارز به کشور ایجاد می‌کند، تاثیر کاهشی پسابرجام بر ارز را شاهد خواهیم بود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید