فعالیت چراغ خاموش معادن غیر مجاز در قلب دماوند! | اتاق خبر
کد خبر: 309674
تاریخ انتشار: 27 دی 1394 - 15:20
در حالی که مسؤولان سال قبل پلمب معادن غیرمجاز در دامنه کوه دماوند را جشن گرفته بودند، شواهد و گفته های دوستداران محیط زیست نشان از فعالیت پنهانی این معادن و تداوم تردد کامیون ها دارد. دماوند یا بام ایران...

به گزارش اتاق خبر،در حالی که مسؤولان سال قبل پلمب معادن غیرمجاز در دامنه کوه دماوند را جشن گرفته بودند، شواهد و گفته های دوستداران محیط زیست نشان از فعالیت پنهانی این معادن و تداوم تردد کامیون ها دارد. دماوند یا بام ایران، مرتفع ترین قله ای است که در دامنه طبیعت ایران زمین نقش بسته است و قرار بر این بود که برای ثبت جهانی آن، پروانه فعالیت های معدنی فعال در ارتفاع بالای 2 هزار و ۲۰۰ متر دیگر تمدید نشود.


اگرچه مسؤولان می گویند فعالیت معادن در ارتفاع بالای 2 هزار و ۲۰۰ متری دامنه دماوند لغو شده اما برخی معدن داران به بهانه برداشت مصالح دپو شده، چراغ خاموش و پنهانی در حال فعالیت هستند و تداوم این امر می تواند روند ثبت جهانی بام ایران را پیچیده تر کند.


مهدی مسچی، دبیر انجمن دوستداران دماوند کوه در گفت وگو با مهر با اشاره به معضلات کوه دماوند، می گوید: پس از 4سال تلاش مداوم از سوی انجمن دوستداران دماوند کوه توانستیم با دستور مستقیم رئیس قوه قضائیه معادن پوکه بالای 2 هزار و 200 متر را پلمب کنیم ولی امروزه شاهد فعالیت پنهانی بعضی از این معادن هستیم. وی تصریح کرد: این معادنی که به صورت پنهانی فعالیت می کنند، سطح تراشی می کنند و انجمن دماوند کوه با تلاش هایی که صورت داد شماره پلاک تمام کامیون هایی که در معادن اطراف دماوند فعالیت می کنند را در اختیار دارد. مسچی ادامه داد: همچنین باید صعود کوهنوردان به یک شکل خاصی ساماندهی شود تا در یک برهه از زمان هجوم کوهنوردان و تردد آنها باعث نشود گونه های گیاهی که در دنیا بسیار کمیاب بوده از بین برود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید