واردات نفت هند از آفریقا به بالاترین سطح 5 سال اخیر رسید | اتاق خبر
کد خبر: 309699
تاریخ انتشار: 27 دی 1394 - 16:48
واردات نفت پالایشگاه‌های هندی از آفریقا در سال 2015 به بالاترین سطح در دستکم پنج سال گذشته رسید.

اتاق خبر: هند واردات از آمریکای لاتین را نسبتا کاهش داده چرا که پالایشگاههای هندی از تغییر جریان جهانی نفت که از مازاد عرضه ایجاد شده بهره‌مند شده‌اند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ هند در سال 2015 روزانه 787 هزار و 500 بشکه نفت از آفریقا وارد کرده بطوریکه سهم آفریقا در تامین نفت هند از 16.7 درصد در سال گذشته به حدود یک پنجم رسیده است.

خاورمیانه با تامین حدود 57 درصد نفت مورد نیاز هند همچنان اصلی‌ترین منبع تامین نفت این کشور است.

دارمندرا پرادهام وزیر نفت هند می‌گوید: ما واردات از آفریقا را به ویژه از نیجریه از این به بعد افزایش خواهیم داد.

دهلی نو هفته آینده میزبان یک کنفرانس دو روزه با کشورهای آفریقایی در در زمینه هیدروکربن‌ها خواهد بود.

بی آشوک رئیس شرکت نفت هند گفت: این شرکت قرارداد خرید سالانه نفت از نیجریه را در سال 2015 / 2016 دو برابر کرده و به 60 هزار بشکه در روز رسانده است.

هند به عنوان چهارمین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان واردات نفت از آفریقا را افزایش داده است چرا که نفت عمدتا سبک و شیرین این قاره به تامین تقاضای روز‌افزون سوخت و دیزل در این کشور کمک کرده است.

مصرف بنزین هند در سال 2015 به میزان 14.7 درصد و مصرف سوخت دیزل این کشور 5.3 درصد افزایش یافته است.

کاهش قیمت نفت آفریقا همچنین باعث علاقه بیشتر پالایشگاههای هندی به نفت این منطقه و توسعه پالایشگاهی به تقاضای بیشتر برای نفت سبک منجر شده است.

اگرچه قیمت نفت برنت در طول سال به دلیل اشباع ناشی از افزایش تولید در عربستان، عراق، آمریکا و روسیه کاهش یافته، نفت آفریقا نسبت به دیگر مناطق ارزان تر بوده است.

اختلاف قیمت برنت نسبت به نفت دوبی در بیشتر ماه‌های 2015 کمتر از سه دلار در هر بشکه بوده و این امر نفت آفریقا را برابر نفت خاورمیانه به گزینه ای جذاب تبدیل کرده است.

هند 80 درصد نیاز نفت خود را وارد میکند و به طور سنتی برای تامین نفت سنگین ترش به خاورمیانه و برای تامین نفت سبک شیرین به آفریقا وابسته بوده است.

قیمت نفت غرب آفریقا در سال 2016 شروع به کاهش کرد چرا که پالایشگاه‌های آمریکایی واردات خود را با نفت شیل شیرین و سبک تولید داخل جایگزین کرده‌اند.

واردات نفت هند از آفریقا همچنین سال گذشته افزایش یافته چرا که پالایشگاه پارادیپ با ظرفیت روزانه 300 هزار بشکه متعلق به شرکت نفت هند عمدتا نفت شیرین پالایش کرده است.

قیمت جهانی نفت در سال 2016 به پایین‌ترین سطح 12 سال گذشته و کمتر از 30 دلار سقوط کرده است. تعدادی از بانک‌های بزرگ پیش‌بینی خود را درباره قیمت نفت کاهش داده‌اند.

در سال 2015 اگرچه سهم ایران از تامین نفت هند از 7.3 درصد در سال 2014 به 5.2 درصد تنزل پیدا کرد اما همچنان هفتمین منبع بزرگ تامین نفت هند بود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید