واکنش مثبت بورس به اعلام فرمول خوراک پتروشیمی‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 309769
تاریخ انتشار: 27 دی 1394 - 15:01
دارابی گفت: نرخ ۱۳ سنتی که بابت خوراک گازی از پتروشیمی‌ها گرفته می‌شود، تناسبی با قیمت زیر ۳۰ دلاری نداشته و بسیار بالا‌تر است.

اتاق خبر: همایون دارابی کار‌شناس بازار سرمایه در خصوص واکنش بازار بورس به اعلام فرمول نرخ خوراک از سوی هیات دولت گفت: هنوز خود فرمول منتشر نشده و ابعاد فرمول مشخص نیست اما دو گمانه زنی وجود داشته یکی اینکه نرخ خوراک را 8.5سنت اعلام کردند که از طرف صنایع ملی پتروشیمی رد شد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایلنا؛ وی افزود: اکنون ۱۰ ماه از سال می‌گذرد و ما همچنان شاهد بلاتکلیفی پتروشیمی‌ها هستیم و نرخ ۱۳ سنت علی الحساب از پتروشیمی‌های گازی گرفته می‌شود که اصلا تناسبی با قیمت زیر ۳۰ دلاری نداشته و بسیار بالا‌تر است و ضمن اینکه قیمت محصولات پتروشیمی هم افت شدیدی کرده است تا جایی که پتروشیمی و صنعت پالایشگاهی اعلام می‌کنند که زیانده هستند.

دارابی تصریح کرد: سرمایه گذاران امیدوارند که برداشت و تفکر منطقی حاکم شود و فرمولی که مشخص نیست که ارقام و مشخصات چه هست به کمک صنعت پتروشیمی بیاید و مانع از زیاندهی پتروشیمی و عدم اجرای طرح‌ها شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه شمار زیادی از طرح‌های پتروشیمی به علت عدم تعیین نرخ خوراک بلاتکلیف مانده‌اند، اظهار داشت: اکنون سرمایه گذاران خارجی پاسخ جدی در زمینه نرخ خوراک برای ورود به سرمایه گذاری دریافت نکردند و به خاطر تعلل‌هایی که در تعیین نرخ خوراک شده به جایگاه صنعت پتروشیمی خدشه وارد شده است.

این کار‌شناس بورس خاطرنشان کرد: برخی می‌گویند فرمول جدید بر اساس نرخ خوراک گازی در آمریکا و کانادا و یا شمال اروپا انگلیس و هلند تعیین می‌شود که به ضرر صنعت پتروشیمی ما به نفع رقبا مثل قطر، عربستان و امارات خواهد بود.

وی با بیان اینکه ارائه گزارش‌های ۹ ماهه پتروشیمی‌ها به تعیین نرخ خوراک بستگی خواهد داشت، گفت: در دو هفته اخیر رشد سهام بازار سرمایه را شاهدیم و سهام پتروشیمی‌ها نیز امروز اندکی رشد کردند و مورد اقبال واقع شدند.

دارابی با بیان اینکه اکنون صنعت پتروشیمی نیازمند تفکر استراتژیک است تا از بحران خارج شود، یادآور شد: اگر نرخ خوراک8.5سنت هم تعیین شود بالا‌تر از قیمت معقول است چون قیمت نفت به میزان قابل توجهی افت کرده و این نرخ دو برابر فوب خلیج فارس است و با میزان افت قیمتی که در متانول و اوره شاهدیم همخوانی ندارد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید